Велика Димерка: підтримуємо деокуповану громаду

27 Вересня 2022
Велика Димерка: підтримуємо деокуповану громаду
Головна > Спільнодіємо з територіальними громадами > Велика Димерка: підтримуємо деокуповану громаду

Ми почали співпрацювати з Великодимерською селищною територіальною громадою на Київщині понад рік тому. Тоді перед нами стояло цікаве та амбітне завдання: допомогти місцевому самоврядуванню зробити послуги з вивезення та сортування твердих побутових відходів якіснішими в кожному куточку громади. Наші аналітики почали активно цим займатися, й ми вже готувалися презентувати перші напрацювання. Детальніше з нашими дослідженнями можна ознайомитися тут.

Однак у лютому Росія повномасштабно напала на Україну, а в березні Великодимерська громада опинилася в окупації. Збройні сили України звільнили Велику Димерку у квітні, але за час окупації росіяни встигли завдати їй значних руйнувань. Ми запропонували місцевому самоврядуванню оновити нашу співпрацю, аби допомогти громаді розв’язати актуальні проблеми.

У цьому тексті ми покажемо всю історію співпраці Центру спільних дій та Великодимерської селищної громади від перших кроків і до сьогодні.

Крок 1. Ми визначили проблему 

Великодимерська селищна громада знаходиться у Броварському районі на Київщині. Вона об’єднала 23 населених пункти: селище Велику Димерку та 22 села. До повномасштабної війни у громаді було близько 15 тисяч домогосподарств. Усі вони продукували тверді побутові відходи, однак громаді поки не вдалося налагодити ефективну систему того, що потім із цими відходами робити. Як наслідок, мешканці громади були незадоволені тим, як у Великій Димерці надають послуги з вивезення відходів, а населені пункти почали обростати несанкціонованими сміттєзвалищами.

Місцева влада була готова шукати нові шляхи розв’язання цієї проблеми, і разом із нею ми почали це робити.

Крок 2. Склали карту заінтересованих сторін або стейкхолдерів 

Проблема сортування та переробки відходів впливає на кожного мешканця Великодимерської громади. Серед груп інтересів, яких стосується проблема: Великодимерська селищна рада та її виконком, старости, комунальне підприємство громади, Об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, мешканці інших домогосподарств, підприємства, які працюють на території громади, а також місцеві екоактивісти.

Крок 3. Проаналізували дані 

На момент аналізу у громаді було 14 898 домогосподарств. У приватному секторі більшість мешканців (70%) користувалася пакетною системою: за кожен пакет сміття, який забирали на утилізацію, потрібно було сплатити 23 грн. Серед недоліків, на які вказували мешканці громади: графік вивезення сміття був незручним для них, пакети мали низьку якість, а техніки для вивезення відходів було недостатньо.

Через російську окупацію ці дані слід оновити.

Крок 4. Проконсультувалися із заінтересованими сторонами 

Ми провели інтерв’ю із заінтересованими сторонами: представниками Великодимерської селищної ради та комунального підприємства.

Ми дізналися, що в громаді не проводили конкурс на надавача послуг із вивезення сміття. Так склалося через те, що через відносно малі обсяги відходів компанії не хотіли брати участь у конкурсі. Тому зараз ці послуги надає комунальне підприємство “Великодимерське” та місцеві підприємці, які забезпечували вивезення сміття у с. Русанів та с. Богданівка.

Загалом у громаді не було злагодженої системи збору та утилізації сміття у приватних домогосподарствах. Місцеве самоврядування та всі стейкхолдери розуміли цю проблему й мали запит на те, щоб впровадити в громаді практики сортування та переробки твердих побутових відходів. Однак стейкхолдери пояснили, що в місцевому бюджеті бракувало коштів для забезпечення громади достатньою кількістю техніки та сортувальних контейнерів.

Щоб розв’язати проблему сміття в громаді, місцева влада запустила в роботу сортувальну лінію. Після російського вторгнення вона не функціонує.

Крок 5. Провели опитування мешканців громади та бізнесу 

Політика, яку ми допомагаємо місцевій владі розробити та втілити, повинна покращити життя мешканців громади, тому ми опитали людей. Це допомогло нам зрозуміти, як мешканці ставляться до ситуації з побутовими відходами та що готові робити, аби її покращити.

Трохи більше половини респондентів відповіли, що задоволені якістю послуг щодо вивезення відходів. 47% учасників опитування незадоволені послугами.

При цьому, опитування показало, що мешканці громади здебільшого готові до якісніших підходів. Лише 10% респондентів відповіли, що не збираються сортувати сміття. Натомість третина опитаних відповіла, що вже сортує відходи, а понад половина — що готова це робити.

Також ми опитали малий та середній бізнес громади. 10 із 14 підприємств відповіли, що готові підтримувати ініціативи громади щодо підходів у поводженні з відходами. Зокрема, 9 із них готові поширювати інформацію про зміни в системі збору й утилізації відходів, а 8 — встановити контейнери для роздільного сортування.

Крок 6. Змінили ракурс співпраці через повномасштабну війну 

Від 24 лютого Великодимирська селищна громада пройшла окупацію та деокупацію. Перед місцевим самоврядуванням постали нагальніші проблеми, ніж та, над розв’язанням якої ми спільно працювали.  

Першочергово, громаду тепер потрібно очистити від залишків окупації. Усю сміттєву техніку зараз використовують в першу чергу для того, щоб утилізувати будівельне сміття після обстрілів.  

А місцеве самоврядування має переструктурувати видатки з місцевого бюджету. Кошти, які планували виділити на впровадження нової політики, тепер можуть знадобитися в інших сферах, зокрема освітній чи соціальній.  

На нові потреби громаді потрібні ресурси, всередині країни їх бракує. Тому ми почали допомагати Великій Димерці шукати закордонних партнерів, а також розробили інструкцію з пошуку міст-побратимів. 

Крок 7. Призупинили співпрацю. 

Зараз громада працює над вивезенням сміття в міру своїх можливостей, але надалі планує системно працювати з цією проблемою. Тому Велика Димерка готова відновлювати співпрацю з Центром спільних, аби якісно надавати послуги в нових постокупаційних реаліях. Усі напрацювання, які ми спільно створили, будуть актуалізовані та використані в розробці нових ефективних політик. 

Більшість даних, описаних вище, через повномасштабну війну необхідно оновити. Однак найголовніші дані, які й дозволяють якісно змінювати життя в громадах — це готовність усіх заінтересованих груп спільно шукати рішення та втілювати його. Це і є головний ресурс Великодимерської селищної громади.