Рожище: допомагаємо громаді ефективно управляти відходами

28 Грудня 2022
Рожище: допомагаємо громаді ефективно управляти відходами
Головна > Спільнодіємо з територіальними громадами > Рожище: допомагаємо громаді ефективно управляти відходами

Рожище знаходиться за 24 кілометри від Луцька. Навколо себе воно об’єднало в громаду одне селище та 35 сіл. Чимало мешканців цих населених пунктів щодня їздять на роботу в обласний центр, а ввечері повертаються додому. Тут вони готують вечерю, доглядають за дітьми, позбуваються старих речей. Словом, живуть і, як усі інші, продукують сміття. 

Завдання місцевої влади – організувати ефективну систему поводження з цими відходами, щоб вони зі сміття перетворилися на ресурси й не лише не заважали мешканцям, але й працювали на громаду. Ця мета – непроста та амбітна. У цьому тексті ми розповідаємо, як допомагаємо Рожищенській міській раді її досягти.  

Крок 1. Визначили проблему 

Наразі в громаді немає ефективної системи управління побутовими відходами. Тобто більшість мешканців не має доступних та якісних муніципальних послуг з вивезення, сортування, переробки та утилізації відходів. Через це люди скаржаться в соцмережах на неналежне обслуговування сміттєзбірних майданчиків, а села громади обростають несанкціонованими стихійними сміттєзвалищами. Така ситуація шкодить здоров’ю жителів та довкіллю.  

Крок 2. Склали карту заінтересованих сторін або стейкголдерів 

Проблема сортування та переробки відходів впливає на кожного мешканця Рожищенської громади. Серед інших груп інтересів, яких стосується проблема: Рожищенська міська рада та її виконком, старости, комунальне підприємство, яке займається вивезенням відходів, приватні підприємства, які працюють на території громади. 

Крок 3. Зібрали та проаналізували дані 

Система управління побутовими відходами в Рожищенській громаді не відповідає санітарним нормам та вимогам законодавства. На території громади є 19 сміттєзвалищ. У них відсутні свердловини для контролю забруднення підземних вод, звалища не обваловані, немає живої огорожі, під’їзні шляхи засмічені. Аналіз морфологічного складу відходів в громаді не проводили. 

Сміттєвий полігон, яким користується громада, знаходиться за її межами – в селі Брище. Полігон перевантажений і не відповідає санітарним нормам, а ще знаходиться надто далеко від частини сіл громади – за 38 км від найвіддаленішого з них.  

Крок 4. Проконсультувалися зі стейкголдерами 

Ми провели інтерв’ю зі старостами старостинських округів Рожищенської громади й дізналися, що сільські сміттєзвалища облаштовані незадовільно. Старости неодноразово згадували, що необхідно організувати вивезення побутових відходів із їхніх округів. Самостійно старостинські округи не мають змоги забезпечити себе централізованими послугами. 

На нестачу грошей скаржаться й представники комунального підприємства “Дільниця Благоустрою”, яке надає послуги з вивезення сміття в громаді. Коштів, які заробляє підприємство, мало би вистачати на його утримання. На практиці виходить інакше.  

Вартість вивезення сміття в Рожищенській громаді є заниженою – станом на кінець 2022 року для приватного сектору вона складає 26,5 грн на місяць. Такий тариф є значно нижчим, ніж у більшості громад. За таких умов підприємство не може надати якісні послуги, яких потребує громада.  

Крок 5. Запитали думку мешканців громади 

Хоча стейкголдери вказують на нестачу фінансування, важливим фактором також є готовність мешканців громади до нових підходів в управлінні відходами. Наразі сортування сміття запроваджене лише в Рожищі: у мешканців міста є можливість роздільно сортувати ПЕТ-пляшки.  

Під час онлайн-опитування мешканці різних населених пунктів громади відповіли, що готові сортувати різні види відходів. 91% із них готові сортувати пластик, 83,1% скло, 70,8% папір та картон. Також понад половина учасників опитування відповіла, що готова сортувати органічні відходи.  

Опитування показало, що понад 70% мешканців громади мають запит на сортування небезпечних відходів: батарейок, акумуляторів, ртутних ламп. Наразі сортування та утилізацію таких відходів у громаді не проводять.  

Крок 6. Вивчили досвід інших громад та профільних організацій 

Рожищенська міська рада реагує на виникнення сміттєзвалищ у громаді, однак такий підхід до поводження з побутовими відходами є неефективним. Вивезення сміття на полігон має бути останнім кроком, якому мали би передувати спроби запобігти утворенню відходів та їхнє повторне використання. 

Така ієрархія поводження з відходами має працювати як на національному рівні, так і на рівні кожної громади. Цей підхід дозволить зменшити кількість відходів, розвантаживши полігон, а сміття перетворити на сировину, яка працюватиме на громаду.  

Крок 7. Проаналізували проблему та визначили можливі шляхи розв’язання 

На основі проаналізованих даних та позицій стейкголдерів і мешканців громади, ми розробили документ бриф про проблему. У ньому ми окреслили причини та ознаки проблеми у сфері управління побутовими відходами, а також визначили можливі шляхи її розв’язання. 

Ми запропонували Рожищенській громаді три альтернативи місцевої політики. 

Альтернатива 1. Привести систему управління відходами до чинних вимог законодавства та мінімальних стандартів 

Громада повинна розробити місцевий план управління відходами. Рожищенська міська рада має організувати централізоване вивезення та утилізацію побутових відходів у всіх населених пунктах громади та закрити сільські сміттєзвалища. Необхідно переглянути тарифи на послуги з вивезення сміття та зробити їх економічно та соціально обґрунтованими.  

Хоча підвищення тарифів може викликати спротив із боку населення, загалом ця альтернатива не потребує від громади дуже великих витрат. Вона частково розв’яже проблему з управлінням побутовими відходами, але не зробить цього повністю.  

Альтернатива 2. Забезпечити мешканців доступними та якісними послугами у сфері управління побутовими відходами 

Ця альтернатива значно розширює попередню. Ми пропонуємо місцевій владі створити муніципальний центр управління побутовими відходами, розширити співпрацю у сфері з сусідніми громадами, оптимізувати систему управління побутовими відходами, допомогти селам компостувати органічні відходи та ефективніше залучати громадян – зокрема проводити інформаційні кампанії.  

Така альтернатива є найдорожчою із запропонованих. Вона вимагає тісної співпраці всіх стейкголдерів. Разом із тим, ця альтернатива справді розв’язує наявну проблему.  

Альтернатива 3. Нічого не змінювати 

Ця альтернатива є найдешевшою серед інших, однак вона не розв’язує проблему з управлінням побутовими відходами. Також система управління відходами не відповідатиме законодавству та державним стандартам. Це передбачатиме санкції з боку держави. 

Кроки 8-9. Громада обрала для себе найкращий варіант та переходить до розробки політики

Рожищенська громада обрала альтернативу 2. На її основі ми допоможемо громаді розробити політику та план дій.