Спроба звільнення Омбудсмана з прав людини, розмір аліментів та академічна доброчесність

28 Січня 2022
Спроба звільнення Омбудсмана з прав людини, розмір аліментів та академічна доброчесність
Головна > Моніторинг рішень > Спроба звільнення Омбудсмана з прав людини, розмір аліментів та академічна доброчесність

Тиждень парламентської роботи запам’ятається здебільшого через поширення коронавірусу серед депутатів та проблемами під час голосування. Монобільшості не вистачало голосів для самостійного ухвалення рішень, тому Верховна Рада відхилила чимало ініціатив. Водночас, парламентарі розглядали багато важливих питань, зокрема щодо Уповноваженої з прав людини, допомоги дітям та освіти.

Планували звільнити Омбудсмана з прав людини 

Проєкт постанови 6322 від 18.11.21 

Яка стадія: проєкт не ухвалити.

На кого вплине: Людмилу Денісову, працівників міністерства внутрішніх справ, поліції, Національної гвардії, Служби безпеки, затриманих, засуджених, слідчих, прокурорів, українських заручників на окупованих територіях, громадян.

Що змінює: пропонує створити Тимчасову спеціальну комісію щодо перевірки можливих фактів порушення присяги Уповноваженою Верхової Ради з прав людини.

Які підстави: за словами автора ініціативи, до нього звернувся громадянин зі скаргою на дії Уповноваженої. Є шість рішень Окружного адмінсуду міста Києва та Шостого апеляційного адмінсуду, які постановили, що Людмила Денісова неналежно відповідала на звернення громадян. На думку нардепа, це є достатніми підставами для того, щоб дослідити роботу Людмили Денісової й перевірити, чи не порушила вона присягу.

Чому важливо:  

  • Уповноважений з прав людини здійснює парламентський контроль за дотриманням конституційних прав і свобод людини і громадянина. Омбудсман має достатньо інструментів для контролю роботи силових та слідчих структур і моніторингу порушення прав людини в цих сферах;
  • для звільнення Уповноваженого мають бути конкретні причини, які прописані в законі, зокрема в разі порушення присяги. Просто так звільнити Омбудсмана не можна.

Що не так: навіть якщо б ТСК побачила порушення присяги, вона не могла визначити це як остаточний факт. Тому звільнення Людмили Денісової в такому випадку буде дуже сумнівним і може бути оскаржене до суду. Високі шанси того, що суд став на сторону Людмили Денісової.

Збільшили мінімальний розмір аліментів 

Законопроєкт 3881 від 17.07.20  

Яка стадія: ухвалили остаточно. Проєкт очікує підпису президента.

На кого вплине: батьків, дітей, органи державної влади, платників податків.

Що змінює:  

  • запроваджує тимчасову державну допомогу сім’ям, якщо не відоме місце перебування чи проживання батьків, які мають сплачувати аліменти, вони ухиляються від сплати або не мають можливості утримувати дитину. Розмір допомоги становитиме не менше половини прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (наразі, це від 1050 до 1309 грн);
  • мінімальний розмір аліментів на одну дитину від родичів батьків, які не сплачують або не можуть сплачувати аліменти, має становити не менше половини від прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку;
  • мінімальний рекомендований сукупний розмір аліментів на одну дитину від родичів становить прожитковий мінімум для дитини відповідного віку (наразі, це від 2100 до 2618 гривень). Він присуджується, якщо платник аліментів має достатній рівень доходу.

Чому важливо: 

  • як правило, обов’язок утримувати дітей покладається на батьків, які зобов’язані сплачувати аліменти. Якщо батьки відсутні або з поважних причин не в змозі утримувати дітей, обов’язок з утримання покладається на інших родичів;
  • змінами від травня 2017 року нардепи визначили, що батьки мають сплачувати як аліменти не менше половини прожиткового мінімуму. Але щодо родичів лишили старий розмір – 30%. Недобросовісні батьки могли зловживати і таким чином сплачувати менше аліментів.

Що так: 

  • впорядкування і узгодження норм сімейного кодексу, виправлення його логічних вад;
  • державна підтримка дітей та колишніх членів подружжя, які опікуються дітьми.

Підвищують академічну доброчесність 

Законопроєкт 5461 від 5.05.21 

Яка стадія: перше читання. Нардепи ще можуть внести зміни.

На кого вплине: науковців, студентів, викладачів, університети.

Що змінює: визначає, що порушенням академічної доброчесності є передача або посередництво при передачі автором академічного твору або його частин третім особам для подальшого використання як автором.

Що так: встановлення додаткової відповідальності за продаж наукових робіт.

Чому важливо: у грудні 2021 року суд визнав право викладачів писати наукові роботи студентам за гроші Попри те, що це нівелює цінність науки як такої та наукової роботи у цілому, суддя визнав це як право викладача отримувати плату за наукову творчу діяльність.

Окрім цього, нардепи ухвалили рішення щодо проєктів, про які ми повідомляли раніше.
Зокрема: