Знайти прихисток: Центр спільних дій підводить підсумки ініціативи пошуку безпечної домівки для людей, які тікали від війни

19 Серпня 2022
Знайти прихисток: Центр спільних дій підводить підсумки ініціативи пошуку безпечної домівки для людей, які тікали від війни
Головна > Спільнодіємо з територіальними громадами > Знайти прихисток: Центр спільних дій підводить підсумки ініціативи пошуку безпечної домівки для людей, які тікали від війни

П’ять місяців Центр спільних дій допомагав шукати притулок тим, хто мусив покинути власні домівки через війну. Ми почати це робити в перші дні повномасштабного вторгнення і завершили наприкінці червня. За цей час ми отримали понад 6,5 тисяч звернень від людей, які шукали тимчасовий або постійний прихисток і допомогли заселитися 5,5 тисячам дорослих та дітей.

Така робота була б неможлива без волонтерів, які і вдень, і вночі координували тих, хто намагався вивезти своїх рідних у безпечніші області. Спершу ми долучали до волонтерства наших знайомих чи друзів, а вже вони просили про допомогу своїх колег, родичів, знайомих. Загалом до ініціативи Центру спільних дій долучилися понад 500 волонтерів.

«Ми фактично вели за руку людей, які тікали від війни. Вони зібрали найнеобхідніші речі, сіли у власне авто чи підсіли до сусідів і поїхали навіть не завжди знаючи куди. Ви уявіть наскільки допомагає те, що людина знає куди їхати, що для неї та її рідних знайшли дах над головою. Що там буде тепло та безпечно і не буде ризику, що поки вони сплять, їхнє житло розстріляють з танку. Наші волонтери давали людям впевненість в тому, що їх чекають у безпечних місцях», – так описує роботу волонтерів координаторка ініціативи Тетяна Капустинська.

Важливо, що на заклик Центру про допомогу відгукнулися ті, хто готовий був надати прихисток тим, кому він був потрібен. Це були і приватні особи, і громади, які пропонували або довготермінове заселення, або можливість переночувати кілька днів і відпочити під час виснажливої мандрівки. Ми отримали понад 800 заявок про готовність прийняти людей, які тікали від війни: від Одеси і Харкова до Ужгорода і Житомира.

Наші волонтери намагалися поселяти людей у приватні оселі. Якщо не було такої можливості, то їх влаштовували у тимчасові місця поселень, які відкривали громади. Це було непросто, оскільки у більшості випадків по допомогу звертались люди, які уже були в дорозі.

Ми допомогли знайти прихисток майже 5,5 тисячам осіб. З них понад чверть – це діти. Кожен п’ятий запит був про допомогу людям з інвалідністю.

Волонтери Центру спільних дій отримали 333 заявки, від людей, які евакуйовувались разом із домашніми улюбленцями. Майже пів тисячі котів та собак, три кролики, чотири щурі, три шиншили, вісім морських свинок, один хом’як, одна канарка, вісім папуг та один цукровий поссум завдяки роботі наших волонтерів знайшли прихисток разом із господарями.

Розуміючи обмежений ресурс громад і брак місць для розміщення людей, Центр спільних дій спрямував 30,5 тисяч доларів свого бюджету на облаштування додаткових спальних місць в громадах західних областей України. А також скеровував їжу, засоби гігієни, одяг та медикаменти, надані іноземними волонтерськими ініціативами, у ті громади, які прийняли велику кількість внутрішньо переміщених осіб.

Ініціатива Центру була вкрай необхідна, коли центральна та місцева влада у перші дні були у стані часткового паралічу. Зараз на місцях вже налагоджені процеси, тому цілком логічно, що питанням поселення та забезпечення людей, які все ще вимушено залишають свої домівки, займаються громади”, – пояснює в. о. виконавчого директора Центру спільних дій Марія Левонова.

Нам вдалося знаходити прихисток для людей, що тікали від війни завдяки довірі. Бо люди, які евакуйовувались, вірили нашим волонтерам. Власники житла довіряли абсолютним незнайомцям, відкриваючи перед ними двері. В громадах, де приймали переселенців попри обмежену спроможність знали, що їм допоможуть допомогти. Бо спільна дія дає результат.