
Депутати ініціюють звіт управління ЖКГ про виконання програми розвитку велоінфраструктури, поліція займеться превентивною діяльністю для забезпечення безпеки велосипедистів, велоактивісти об’єднаються в асоціацію велосипедистів задля захисту власних інтересів та популяризації велоруху. Про це домовились учасники публічної консультації з заінтересованими сторонами, яку організувала ГО “Центр UA”.
Ще у 2016 році міською радою за участі громадськості була розроблена і прийнята Програма розвитку велосипедної інфраструктури на 2016-2020 роки. Вона була поділена на 2 етапи, і вже до кінця 2018 року, має бути облаштовано 9976 м велосипедних контрсмуг на дорогах одностороннім рухом, створено магістральний велосипедний маршрут Бам-Дружба-Східний протяжністю 11765 м та ознаковано рекреаційні туристичні маршрути протяжністю 45 км. Для реалізації Програми необхідно 28 млн грн.
Проте учасники публічної консультації зазначають, що існують проблеми з реалізацією даної Програми. З бюджету виділяється значно менше коштів, ніж потрібно для втілення запланованого.
“Зроблена лише маленька частина з запланованого, тому що загальний бюджет був близько 30 млн. грн. Натомість, у першому році виділено 500 тис грн, в другому — 700 На цей рік я не знаю виділеної суми, тому що я усунувся від профанації створення велоінфраструктури. За ці гроші була намальована розмітка, яка вже стерлась, занижена частина бордюрів і встановлені велопарковки.” — зазначив Юрій Суходоляк, радник міського голови з питань впровадження велоінфраструктури, який був автором даної Програми.
Окрім того, ставиться під питання ефективність використання коштів, виділених під реалізацію Програми.
“Навіть на вже виділені кошти можна було б зробити повноцінні, реальні кроки, а натомість — профанація. Вони стелять в межах пішохідної доріжки червону бруківку і називають це велодоріжкою” — додає Суходоляк.
Існування проблеми неефективного використання коштів, виділених з міського бюджету під реалізацію Програми підтверджують депутати.
“На мою думку, програма є трохи бутафорською. Вона гарно написана, але є проблеми з реалізацією. Кошти на реалізацію програми в бюджеті є, але проблема — у сприйнятті чиновників. Коли ремонтується велодоріжка на тротуарі, то за кошти, передбачені цією програмою, ремонтується і тротуар і велодоріжка, хоча остання займає лише ⅓ тротуару. Водночас, за кошти, які виділяються на ремонт тротуарів, велодоріжки не робляться. Також проблемою є те, що велику частину коштів на розвиток велоінфраструктури з’їдає проектна документація. Проект кільця “Текстильник”, де планується грандіозна транспортна розв’язка (в т.ч. і велосипедна) був розроблений повністю за кошти Програми велоінфраструктури.” — наголосив Назар Зелінка, депутат міської ради.
Окрім того, депутати вбачають проблему в діючих Державних будівельних нормах (ДБН), які регулюють будівництво велодоріжок.
“Теж є проблема з ДБН і відповідальністю чиновників. Вони кажуть, якщо згідно ДБН велодоріжка має бути 2,5 м, то ми не можемо зробити 1 м. Хоча в Європі є не широкі, метрові велодоріжки і це нормальна практика, а у нас не можна. Коли ми говоримо про те, щоб на дорозі зробити хоча б розмітку, пунктирну лінію, де велосипедист буде розуміти, що він головний і це його безпечна зона, але цього в ДБН немає, в ПДР немає, цього робити не можна — поліція просто не погодить дану схему дорожнього руху. Хоча насправді — це найпростіший і найдешевший метод побудови велоінфраструктури на дорогах міста. ДБН говорять про те, що велодоріжка має бути окремо, бажано відгороджена бордюром, або зеленою зоною. А чиновники не можуть відходити від ДБН, хоча Івано-Франківськ якось зміг домовитись з різними контролюючими органами і це зробити. У них дуже різноманітні велодоріжки, велосмуги та контрсмуги.”
Те, що інтереси велосипедистів не є пріоритетними для влади, учасники консультації вважають однією з причин слабкої велоінфраструктури міста.
“Чому це не робиться? Дане питання не пріоритетне для влади, тому що електорат їздить на машинах або тролейбусах. Нові тролейбуси дадуть більше очок до рейтингу на виборах. Велосипедистів не така велика кількість і вони завжди обходились тією інфраструктурою, яка є.” — вважає Юрій Суходоляк, радник міського голови з питань впровадження велоінфраструктури.
“Якщо мислити електральними категоріями, то нічого не вийде, бо набагато ефективніше для влади зробити один двір, витратити 1 млн грн і охопити таким чином 250-ти квартирний будинок” — каже депутат міської ради.
Активісти вважають, що коли буде значна частина людей, для яких велосипед буде щоденним транспортним засобом, влада змушена буде дослухатись до них і враховувати їх інтереси.
За словами велоактивістів, три роки тому, перед розробкою Програми вони проводили опитування, де 80% респондентів відповіли, що велосипед мають, але не користуються ним щодня, через те, що немає необхідної велосипедної інфраструктури. Зараз партійці наголошують на необхідності проведення схожого дослідження.
“Велосипедистів зараз не чують, не бачать, не зважають на них. Треба провести опитування/дослідження, щоб визначити, який відсоток містян користуються велосипедом для повсякденної їзди, який для рекреаційних цілей. Посилаючись на цю інформацію, можна буде робити певні висновки, прогнозувати подальші дії і працювати з цими людьми, для визначення їх потреб.” — каже Денис Милий, представник «ДемАльянсу».
Активісти переконані, що для забезпечення якісної велоінфраструктури міська рада має прийняти стратегічне рішення зробити Тернопіль веломістом.
“Розумна міська влада може стратегічним чином визначити, що Тернопіль буде велосипедним містом, без надмірної кількості автомобілів, з чистими, відкритими вулицями, без МАФів і стратегічно рухатись у цьому напрямку. Зараз у місті стратегічно забудовуються всі можливі ділянки, збільшують комерційні площі всередині міста, вішають будь-які банери та вивіски. Ми бачимо наслідки цієї “стратегії” на вулицях.”
Представники поліції зазначають, що відсутність велодоріжок створює проблему низької безпеки на дорогах.
“Складно говорити про безпеку велосипедистів, коли відсутні велосипедні доріжки. Тут безпеки, як такої, взагалі немає. Велосипедистам потрібно рухатись проїздною частиною і ми спостерігаємо тотальне порушення ними правил дорожнього руху. Безумовно, велосипедні доріжки зменшать кількість порушень ПДР, аварійних ситуацій за участі велосипедистів та підвищать безпеку на дорогах” — каже Ігор Івасів, інспектор із зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Тернопільській області, лейтенант поліції.
Окрім того, представники поліції вважають, що велосипедисти не знають правил дорожнього руху.
“Велосипедисти не орієнтуються в ПДР. Не всі навіть знають, що велосипедистам не можна рухатись по тротуару, це — заборонено! Потрібно починати з самого елементарного — вивчення велосипедистами ПДР” — зазначає Олександра Мялковська, інспекторка із зв’язків з громадськістю Управління патрульної поліції в Тернопільській області, лейтенант поліції.
Також на консультації запропонували ідею створення громадської організації, яка б захищала інтереси велосипедистів.
“Я бачу для себе, як підсумок нашої зустрічі, — створення асоціації велосипедистів, щоб підсилити один одного.” — зазначаєвелосипедистка Любов Вовк.
Активісти переконані, що варто займатись популяризацією велосипедів, адже чим більше велосипедистів буде на дорогах, тим більше влада буде враховувати їх інтереси і забезпечувати комфорт та безпеку пересування.
Також учасники консультацію вбачають проблему у відсутності публічної критики слабкої велоінфраструктури.
“За 2 роки реалізації Програми розвитку велоінфраструктури не було жодних публічних зауважень до ходу її реалізації. Логічно, що чиновники вважають, якщо ніхто не критикує, значить все добре. На наступній сесії ради я, як депутат, ініціюю звіт управління ЖКГ по виконанню Програми“ — каже депутат Назар Зелінка.
“Було розпорядження міського голови, яке доручило всім проектантам включати велодоріжки при розробці будь-якого проекту капітального ремонту. Але після нещодавного ремонту магістральної вулиці Збаразької — велодоріжки немає, її не було по проекту.” — додає депутат.
Серед результатів публічної консультації: актуалізація проблеми низького рівня велоінфраструктури в Тернополі, а також виокремлення чітких кроків з боку громадськості, депутатів та поліції для покращення існуючої ситуації.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати