
Представники Чернівецької міської ради спільно з головами ОСББ та громадськими діячами працюватимуть над створенням відділу супроводу ОСББ в м. Чернівці. Про це домовились учасники публічної консультації з заінтересованими сторонами, яку організувала ГО “Центр UA”. Також інформацію про ОСББ буде внесено на геопортал міста.
Нині у Чернівцях створено близько 400 ОСББ та ЖБК — більшість з них зареєстровані ще в 2015 році. Впродовж останніх років спостерігається зниження активності у секторі самоорганізації населення через низький рівень співпраці органів міського самоврядування з ОСББ. Неналежна комунікація та відсутність зворотного зв’язку, з одного боку, призводить до гальмування процесу переходу мешканців до більш ефективного способу управління будинком, а з іншого — до незалученості представників ОСББ до бюджетного процесу. У результаті ОСББ, за словами керівниці ОСББ Галини Грабової, опинились на острові.
По-перше, у місті повільно впроваджуються положення законів та постанов щодо передачі ОСББ, ЖБК, КЖРЕП форм 16, нарахування і виплати пільг та житлових субсидій. За словами представниці Департаменту ЖКГ Жанни Владики, зараз у місті перехідний період з впровадження закону про розширення повноважень органів місцевого самоврядування.
“Планують закупити комп’ютерну програму та визначити відповідальних для повного виконання відповідної норми закону від 2015 року про розширення повноважень органів місцевого самоврядування”, — зазначає чиновниця.
Як тільки закуплять техніку, механізм видачі довідок про склад зареєстрованих через ЦНАП запрацює. З іншого боку, голови ОСББ самі не прискорюють процес передачі картотек, пояснюючи це тим, що люди звикли до старої системи та вони самі не зможуть вирахувати оплату за сміття й інші послуги.
“У мене є 400 квартир. Люди знають, що у нас прийомний час з п’ятої до восьмої вечора у понеділок і четвер. Вони масово приходять і отримують у нас довідки. А зараз цим людям треба їхати у ЦНАП, звідти — в інші установи. Люди проти, бо звикли отримувати довідки у своєму будинку”, — зазначила Марія Філіпчук.
Щоб не виникало подібного, розмірковує голова ОСББ Галини Грабова, потрібно, щоб був зв’язок з ЦНАПом та інформація була доступною.
Зволікання з впровадженням положень законів та постанов призводить до появи низки практик, які не мають юридичної сили та є незаконними. Адже ОСББ продовжують видавати довідки про місце реєстрації, хоча установи досі їх приймають.
По-друге, відсутність оперативного інформування міською радою про важливі для мешканців ОСББ питання призводить низької залученості значного відсотку чернівчан у реалізації міських програм розвитку, відірваність від бюджетного процесу та бюджету участі. Присутні голови ОСББ вперше дізнались, що можуть брати участь у бюджеті ініціатив.
Чернівці — єдине місто в Україні, де у положенні про бюджет ініціатив прописано, що автором проекту може бути ОСББ. Але за останні три роки жодного проекту від ОСББ не було подано.
“Можливості, які дає бюджет участі для ОСББ — більші, ніж дають інші програми. Адже можна залучити і 300 тисяч гривень, і мільйон гривень, без будь-якого співфінансування”, — каже громадська діячка Наталія Гусак.
По-третє, формалізований характер зустрічей представників ОСББ з представниками влади не є ефективним, тим паче, не всі голови там присутні. Представниця міськради Жанна Владика зазначає, що співпраця у форматі зустрічей двічі на рік:
“Зустрічі проводять, коли є серйозні питання, наприклад, мер раз в рік збирає, бо хоче прозвітувати про свою діяльність, почути проблемні питання ОСББ. Але з більш ніж 400 ОСББ і ЖБК приходить 45 людей. Другий раз на зустріч запрошують, коли починається підготовка до зими. Два рази на рік ми збираємо голів стабільно”, — говорить чиновниця.
Натомість на публічній консультації були присутні голови ОСББ, яким не телефонують та не повідомляють про подібні заходи. Це також свідчить про те, що у представників міського самоврядування нема актуальної інформації про ОСББ та їхніх контактів.
В ході дискусії учасники консультації дійшли згоди про необхідність створити актуальний реєстр ОСББ з контактами голів. Для цього учасники домовились про зустріч ініціативної групи з представниками департаменту ЖКГ.
“До 2015 інформація про ОСББ мала б бути в департаменті ЖКГ, бо статути ОСББ погоджувалися першим заступником департаменту”, — зауважив голова ОСББ Микола Понич.
Хоча представниця департаменту говорить, що і з цими реєстрами є неточності, наприклад, неправильні адреси.
Також пролунала пропозиція внести інформацію про ОСББ на геопортал міста, який нещодавно презентували в Чернівцях. Всі учасники публічної консультації зійшлися на думці, що потрібно повернутись до питання про створення відділу супроводу ОСББ Чернівецької міської ради, яке ще 2016 році не отримало погодження через конфлікт в міській раді. Відтак, планується сформувати ініціативну групу, прописати проект рішення та поставити його на порядок денний сесії Чернівецької міської ради.
Серед результатів публічної консультації — актуалізація проблеми щодо низького рівня співпраці органів міського самоврядування з ОСББ у Чернівцях, напрацювання важливих пропозицій до проекту рішення про створення відділу супроводу ОСББ, а також налагодження співпраці для створення актуального реєстру ОСББ.
“ОСББ вигідні не тільки чернівчанам, але й місцевій владі, адже це мешканці, які готові брати на себе відповідальність за утримання будинків та прибудинкових територій. Тому тут важлива співпраця та партнерство. У результаті публічної консультації із заінтересованими сторонами напрацьовано варіанти такої співпраці” — підсумувала Ольга Оберш, координаторка ГО “Центр UA” у Чернівецькій області.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати