Небезпечні ігри: як в Полтаві вдосконалять стандарти безпеки для дитячих майданчиків — результати публічної дискусії

24 Липня 2018
Небезпечні ігри: як в Полтаві вдосконалять стандарти безпеки для дитячих майданчиків — результати публічної дискусії
Головна > Публічні консультації в обласних центрах > Небезпечні ігри: як в Полтаві вдосконалять стандарти безпеки для дитячих майданчиків — результати публічної дискусії

В Полтаві розроблять єдині вимоги до спорудження дитячих майданчиків та напрацюють механізм отримання дозволу на встановлення дитячого ігрового обладнання. А за дотриманням вимог встановлення й експлуатації дитмайданчиків слідкуватимуть конкретні відповідальні особи. 

Про це домовились депутати міської ради, активісти, батьки та представники комунальних підприємств під час публічної консультації з заінтересованими сторонами, яку провела 22 липня ГО “Центр UA”. За словами учасників консультації, такі заходи прискорять процес оцінки та реконструкції майданчиків, а також дозволять батькам оперативно та адресно звертатися за допомогою.

У 2017 році, за офіційними даними, на дитячих майданчиках травмувалося 80 дітей. Перша причина такої статистики – недотримання державних стандартів  при спорудженні майданчиків: за оцінками представників ініціативної групи «Батьки за місто для дітей», з понад 500 майданчиків, які зараз встановлені в Полтаві, жоден не відповідає затвердженим держстандартам. По-друге, половина майданчиків узагалі не перебуває на балансі жодного підприємства чи управління. Насамкінець, відсутній механізм залучення основних користувачів – батьків та дітей – до прийняття рішень щодо спорудження майданчиків в місті.

Батьки зазначають, що вимушені самостійно інспектувати дитячі майданчики на предмет небезпечного обладнання, що сприяє травматизму та нещасним випадкам.  Адже в Україні створення та експлуатація дитячих майданчиків регулюється декількома нормативно-правовими актами поверхнево і частково.

«Наше уявлення про те, який майданчик є безпечним, дуже спрощені. Насправді, воно враховує багато різноманітних елементів, про які ми навіть не замислюємося. В якихось конструкціях завеликі проміжки, десь пальчик дитини може застрягнути, а це травма, десь надто велика відстань між краєм гірки і землею. Сьогодні в Україні немає стандартів безпеки дитячих майданчиків; ДБН – це виключно загальні норми будівництва майданчика. Є сертифікати на самі елементи, але немає жодного державного стандарту експлуатації цього дитячого майданчика».

Також батьки говорять про готовність підтримати ініціативу активістів зі Львова щодо запозичення європейських норм безпеки для вуличного ігрового обладнання в Україні. Наразі Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості ухвалив попереднє позитивне рішення про включення в Програму з національної стандартизації на 2018 рік робіт європейських норм безпеки для ігрового обладнання. Завдання, яке ставлять перед собою львів’яни: спочатку зробити європейські стандарти рекомендованими, потім – обов’язковими, а з часом надати органам влади повноваження контролювати їх дотримання.

У Полтаві активісти наголошують, що в разі потреби писатимуть звернення до місцевих рад та Парламенту з проханням затвердити подібні до Львова стандарти безпеки для вуличного ігрового обладнання, а також збиратимуть підписи під ними.

Проблема відсутності балансоутримувача деяких майданчиків і відповідальних осіб за експлуатаційний стан також підлягає вирішенню. Наприклад, “нічийні” майданчики можна прийняти на баланс КП “ЖЕО №2”, яке наразі займається утриманням частини майданчиків, говорять представники місцевої влади.

«У нас повинна бути комплексна програма, в якій всі дитячі майданчики взяті на баланс. Її відсутність означає, що немає механізму виділення коштів на відповідний ремонт. Під час минулої сесії ми прийняли на баланс майданчик «Живчик» з приблизним кошторисом. Тепер можна на нього закладати і виділяти кошти, аби відремонтувати. Виконавчі органи влади мають прорахувати кількість полтавських недієвих дитячих майданчиків і ухвалити певне рішення щодо них. До прикладу, якщо вони не відновлюються, то повністю замінюються. Ми як депутати за це проголосуємо», – зазначає депутат міськради Вадим Ямщиков.

Щоб майданчик узяли на баланс, батьки мають написати звернення до виконкому міської ради. Управління ЖКГ візьме майданчик до себе на баланс, депутати затвердять це рішення, і в подальшому на утримання та ремонт майданчика можна буде виділяти кошти з міського бюджету.

Заступник начальника КП «ЖЕО №2», на балансі якого перебуває частина майданчиків, Михайло Лукін також наголошує на готовності співпрацювати і закликає батьків звертатися до ЖЕКу з пропозиціями щодо перевірки кожного конкретного майданчика.

«Прийдіть у ЖЕК, напишіть заяву. Ми з вами зустрінемося на вашому дитячому майданчику і разом розробимо рішення для вирішення поточної проблеми».

Також Лукін зазначає, що разом з кваліфікованими працівниками потрібно приймати рішення, які майданчики вартує відремонтувати, а які підлягають знесенню. Цю думку поділяє і очільниця ГО «Нова Полтава» Юлія Городчаніна:

«Якщо там є небезпечні елементи, тобто не сертифіковані, то варто вийти з комісією і окремі елементи замінити. Не варто бездумно спилювати ці майданчики, якщо їх можна узаконити».

Також учасники дискусії погодились, що розміщення нових майданчиків чи ремонт поточних має відбуватись виключно на підставі рішення міської влади. Залишати ж ситуацію в тому стані, який є зараз, точно не можна.

«Сьогодні ми залучили до обговорення проблеми дитячих майданчиків не лише батьків, а й інші зацікавлені сторони. Це і представники депутатського корпусу, і КП «ЖЕО №2», яке займається утриманням частини майданчиків у місті, і представники профільних громадських організацій та журналісти. Формат публічної консультації якраз допомагає почути аргументи всіх заінтересованих сторіни і врахувати різні точки зору при розробці та ухвалені певного рішення. Важливо, що є готовність усіх зацікавлених сторін працювати над покращенням стандартів безпеки для вуличного ігрового обладнання», – підсумовує представниця ГО “Центр UA” в Полтавській області Наталія Норіцина.