Громадськість: для розвитку інфраструктури плавання в Житомирі необхідне політичне рішення – результат публічної консультації

20 Липня 2018
Громадськість: для розвитку інфраструктури плавання в Житомирі необхідне політичне рішення – результат публічної консультації
Головна > Публічні консультації в обласних центрах > Громадськість: для розвитку інфраструктури плавання в Житомирі необхідне політичне рішення – результат публічної консультації

Сьогодні в Житомирі проживає близько 270 тисяч осіб, а басейнів налічується чотири, жоден з яких не є власністю міста. Відсутність комплексної міської програми розвитку інфраструктури плавання в місті призводить до створення точкових умов, що не задовольняють в повному обсязі потреби житомирян в оздоровчій реабілітації, спортивних заняттях та відпочинку на воді. Тому члени виконавчого комітету, представники депутатського корпусу, фахівці управління сім’ї, молоді та спорту Житомирської міської ради, члени Федерації плавання України в Житомирській області, громадські активісти шукали варіанти рішень, як забезпечити потреби у плаванні мешканців міста на публічній консультації з заінтересованими сторонами, яку організувала 10 липня ГО “Центр UA”.

Начальник управління сім’ї, молоді та спорту Житомирської міської ради Ірина Ковальчук зазначила, що міська влада працює над покращенням умов плавання для школярів, однак цього нині замало для учнів всіх шкіл міста:

“Вже три роки в місті діє програма “Уроки з плавання” для дітей молодших класів. Проте вона не спрямована на розвиток інфраструктури плавання у місті, а забезпечує мінімальні потреби у вмінні плавати для 400 учнів в рік. Охочих скористатися діючою програмою в рази більше, ніж у влади нині є ресурсні можливості: басейнів, які розраховані для плавання та забезпечені тренерським складом, в Житомирі не вистачає”.

Депутатка Житомирської міської ради Людмила Кропивницька наголосила, що в місті давно назріла гостра потреба у будівництві комунального плавального комплексу, адаптованого під потреби більшої кількості містян. Однак додає, що міська влада, попри передвиборчі обіцянки, досі не зробила жодних кроків у цьому напрямку:

“На початку останнього каденції було чимало обіцянок від представників депутатського корпусу щодо котловану біля стадіону “Динамо”; мовляв, він буде виділений під будівництво басейну. На місці цієї земельної ділянки в якийсь момент почалося зведення багатоповерхівки. Звісно, мешканці міста будуть розчарувані таким розвитком подій, особливо жителі мікрорайону Корбутівка”.

Лікар-реабілітолог Олександр Бочковський звернув увагу на те, що новий басейний комплекс, який влада перед кожними виборами обіцяє нарешті звести, має бути тільки частиною міської програми з розвитку плавання:  

“Важливо розробити та реалізовувати у місті комплексну програму з плавання, яка буде включати в себе, наприклад, міський палац водних видів спорту чи басейн. Його вартує побудувати “з нуля” й адаптувати під інтереси всіх груп і верств населення, зокрема маломобільних людей”.

Старший тренер відділення плавання Житомирської ДЮСШ “Авангард” Віктор Демб додав, що програма з розвитку плавання має в себе включати не тільки побудову нових об’єктів, але й відновлення наявних басейнів, особливо  в навчальних закладах:

“Існує нагальна потреба в ремонті басейнів у школах, дитячих садках, а також військовому інституті. Тобто, частина басейнів міста могла б задовольнити потреби більшої кількості житомирян, якби працювала. В нас купа тренерів, які закінчили навчання і залишились без роботи через перелічені басейни, які елементарно не функціонують”.

Особливу увагу учасники консультації відвели обговоренню покращення доступу до басейнів для людей з інвалідністю в рамках напрацювання нової програми з розвитку плавання. Відтак голова ради Житомирської обласної громадської організації людей з інвалідністю “Молодь.Жінка.Сім’я” Неля Ковалюк наголосила, що потреби людей з інвалідністю рідко враховується при проектуванні нових басейнів в той час, як кількість людей з інвалідністю і з потребами реабілітації зростає.

“Єдиний комунальний басейн “Авангард” перебуває на балансі обласної ради, і його неможливо адаптувати під потреби людей з інвалідністю, особливо для тих, хто пересувається на візках. В місті є приватні басейни, які можна адаптувати під потреби людей з інвалідністю, але тільки з доброї волі власників. Люди з інвалідністю, які пересуваються на візках, мають стати рівноцінними покупцями послуг, в тому числі у басейнах нового типу”.

“Вкрай потрібно мати басейн, який буде доступний для людей з інвалідністю для реабілітації, занять спорту, взагалі для реалізації себе завдяки заняттям з плавання. Я й сам намагався зайнятися спортом, але не міг, бо в Житомирі немає басейнів, доступних для людей з інвалідністю”, – підсумував Юрій Баришев, експерт із архітектурної доступності.

Лікар Олександр Бочковський зазначив, що водна терапія для людей, які отримали травми і частково втратили рухливість певних частин тіла, вкрай важлива, і тому має бути впроваджена або в існуючих басейнах, або в майбутніх проектах.

“Басейн для людей із травмами – це не задоволення, а реабілітація. Гідротерапія – це можливість для людей із травмами покращити свій фізичний стан. Без нового басейну забезпечити потреби містян, особливо маломобільним групам, – буде заскладно”, – зауважив експерт із доступності медичних послуг.

Були озвучені альтернативи, які виходять за межі юрисдикції міста Житомира. Так, регіональний координатор Всеукраїнської ініціативи “Активна громада” у Житомирі Олексій Проноза запропонував внести непопулярні, але проривні зміни до Закону України “Про освіту”:

“Давайте спільно через комітети Верховної Ради України просувати такі зміни, як прийняття до першого класу тільки тих дітей, які вміють плавати; чи введення заліку з плавання на уроках фізкультури. Така норма в законі стимулюватиме місцеве самоврядування розвивати інфраструктуру з плавання”.

Учасники публічної консультації висловили бажання докласти максимальних зусиль, щоб проблема відсутності доступних альтернатив для задоволення житомирян своїх потреб в оздоровчій реабілітації, спортивних заняттях та відпочинку на воді не призвели до погіршення ситуації з громадським здоров’ям. Тому домовилися працювати у кількох напрямках одночасно:

1) ініціювати створення робочої групи із розробки Програми розвитку інфраструктури плавання у місті Житомирі;

2) написати і розмістити у друкованих або онлайн ЗМІ відкритий лист міському голові з вимогою будівництва міського палацу водних видів спорту;

2) створити та просуватипетицію на сайті Житомирської міської ради щодо вимоги будівництва нового басейну.

Нагадаємо, що це не перша публічна консультація , проведена громадською організацією “Центр UA” в Житомирі. 19 квітня 2018 року відбулася консультація щодо запровадження інклюзивності  у школах.