Транспортна реформа в Черкасах може бути ухвалена наприкінці грудня 2018 — активісти

12 Грудня 2018
Транспортна реформа в Черкасах може бути ухвалена наприкінці грудня 2018 — активісти
Головна > Публічна політика > Транспортна реформа в Черкасах може бути ухвалена наприкінці грудня 2018 — активісти

Концепція транспортної реформи, узгоджена між авторами й управлінцями міськради, може бути схвалена наприкінці 2018 року. Наразі її має підтримати виконком, а згодом  депутатський корпус під час сесії. В який спосіб краще удосконалити транспортну інфраструктуру Черкас обговорили управлінці, підприємці та активісти на публічній консультації з заінтересованими сторонами, яку 10 грудня
організувала ГО “Центр UA”.

Потреба жителів міста Черкаси у зручному та безпечному транспорті не задовольняється. Свідченням цього є і значна кількість скарг мешканців міста на якість та безпечність перевезень, і періодичне (двічі тільки за 2018 рік) протистояння міської влади і перевізників у питанні формування вартості проїзду.

Є декілька причин протистояння. Перша  транспортний шантаж і порушення умов перевезення пасажирів в громадському транспорті, друга  відсутність контролю за кількісними та якісними показниками перевезень та ефективних механізмів притягнення до відповідальності перевізників за неякісне надання послуг.  І наостанок відсутня достатня кількість маршрутів автобусів до віддалених районів та неповне покриття міста мережею електротранспорту.

Фактично затягування початку транспортної реформи призводить до неякісного надання мешканцям послуг з перевезення, недоотримання бюджетом коштів та створення додаткового навантаження на транспортні шляхи та комунікації.

Автор концепції транспортної реформи, колишній працівник КП “Черкасиелектротранс” Павло Мосійчук відзначив, що головною проблемою реалізації транспортної реформи є не відсутність коштів чи нестача транспорту, а брак професійної команди, що готова працювати над втіленням змін. Адже з початку року існує готовий проект концепції та ціла низка проектів супутніх документів, а головне  розуміння і бачення тих змін, які необхідно впровадити.

“За час, який ми втратили, Житомир, Вінниця чи Миколаїв розпочали реалізацію транспортної реформи і мають перші зрушення. Десь запроваджено електронний квиток, десь працюють GPS-трекери, десь проведено вивчення мобільності населення і оптимізовано маршрути. Це те, що давно можна було зробити і в Черкасах,  зауважує автор концепції реформи та додає  Навіть наявного парку тролейбусів, за умови оптимізації маршрутів і розуміння потреб населення в перевезеннях, може бути достатньо, аби покращити ситуацію в тих районах, де є тролейбусні лінії”.

Натомість заступник директора КП«Черкасиелектротранс» Олексій Ворона розказав про проблеми та виклики оптимізації парку тролейбусів для надання мешканцям Черкас нових транспортних послуг:

“Ми не можемо використовувати весь парк елементарно через нестачу водіїв, яких нам, на жаль, не забезпечує центр зайнятості. Також є суттєва проблема щодо технічного стану більшості тролейбусів, затримки із виплатою зарплати та й взагалі важкими умовами праці: водії і кондуктори мають вставати о 4-5 годині ранку, а повертаються пізно ввечері”.

Керівник черкаської ІТ-компанії “eKreative” і розробник системи трекінгу громадського транспорту MapaMagic Віктор Євпак наголосив, що місцевій владі та галузевим комунальним підприємствам важливо долучатись до обговорення змін в транспортній інфраструктурі, співпрацювати з усіма учасниками процесу та спільними зусиллями думати, як вирішувати проблемні аспекти втілення реформи.

“Навіть той безкоштовний продукт, який ми надали в розпорядження перевізників, – не використовується. Розмови про підвищення тарифів або компенсації за пільгові категорії – це все тези, які використовуються без обґрунтування та залучення зацікавлених сторін до діалогу”.

Також підприємець зазначив, що досі відсутній розрахунок кількості пасажирів і не прораховані потреби в тому чи іншому маршруті. На думку учасників консультації, така інформація сприяла б конструктивному обговорення з перевізниками та могла б стати одним з адковакаційник кроків до переговорів про впровадження нових обґрунтованих змін.

За підсумками публічної консультації учасники підготують звіт із пропозиціями щодо впровадження транспортної реформи у Черкасах для міського голови. Учасники наголошують, що важливо всім суб’єктам прийняття рішення сприяти затвердженню концепції транспортної реформи та створити робочу групу з розробки відповідної програми, в якій чітко прописати необхідні кроки для реалізації змін і передбачити відповідне фінансування.