Рятівник нації: реклама Петра Порошенка

27 Березня 2019
Рятівник нації: реклама Петра Порошенка
Головна > Партії і вибори > Рятівник нації: реклама Петра Порошенка

Автор: Ігор Мошенець для ГО “Центр UA”

Агітаційні ролики на телебаченні – традиційно один із найважливіших видів політичної комунікації у вітчизняних президентських  перегонах.

Згідно з опитуванням Фонду демократичних ініціатив імені Ілька Кучеріва, для 40% громадян передвиборчі програми є важливими при оцінці того, за кого саме їм віддати свій голос. І саме телевізор є головним інструментом для донесення ключових ідей програм, йому довіряє 61% українців. Це є найвищим показником серед усіх видів ЗМІ в країні.

Саме через телевізор політики доносять ключові ідеї програми до своєї аудиторії. Але чи всі кандидати у президенти говорять до виборців тими меседжами, які “зашиті” в їхніх програмних обіцянках?  Раніше ми вже описували, як використовує цей вид комунікації Юлія Тимошенко та Олег Ляшко. Сьогодні в нашому огляді – реклама кандидата-самовисуванця та чинного гаранта Петра Порошенка.

Президент є головою держави, її представником на міжнародному рівні, верховним головнокомандувачем та гарантом додержання Конституції України, прав і свобод людини і громадянина. За погодженням з парламентом він здійснює ряд кадрових призначень: міністрів закордонних справ і оборони, генерального прокурора, голів СБУ та Нацбанку, а також за поданням коаліції депутатських фракцій призначає на посаду прем’єр-міністра України. Обсяг цих повноважень логічним чином мав би визначати і тематику того, про що конкретний кандидат говорить у своїй програмі.

В цьому контексті ми провели розрахунок того, яка частка передвиборчої програми Петра Порошенка присвячена кожному з напрямків політики. Наприклад, основну увагу (майже половину програми) Порошенко присвячує соціально-економічній сфері,  міжнародній політиці – десяту частину, безпеці та обороні – дещо менше, а про розподіл повноважень та права людини чинний гарант згадує ще більш скромно. Як бачимо, питання, що входять до сфери впливу Кабміну, займають найвагомішу частку у передвиборчій програмі Петра Порошенка. Натомість питання прямої компетенції, які дуже опосередковано торкаються повсякденного життя громадян,  представлені у програмі чинного Президента в значно меншій мірі.

Ми проаналізували  чотири передвиборчі ролики кандидата, які були в ефірі загальнонаціонального телебачення від січня до березня 2019 року. Реклама чинного Президента висвітлює такі напрями його  програми: п’ять стратегічних пріоритетів розвитку економіки, надання томосу про автокефалію ПЦУ, “свій шлях” України у вигляді європейської та євроатлантичної інтеграції. Загалом настрій роликів піднесений, оскільки йдеться про досягнення Президента за перший термін, однак місцями тривожно акцентується увага на конкурентах, що можуть звернути країну з обраного напрямку.     

Загалом, якщо брати відношення висвітлених тез до всієї програми, то чверть програми кандидата так чи інакше висвітлено у передвиборчих роликах за вказаний період.  З них – два присвячені п’ятьом економічним пріоритетам (соціально-економічний блок), один повністю концентрується на томосі (міжнародні відносини – церковна дипломатія), а ще один містить аргументацією того, що конкуренти президента хочуть звернути країну з правильного шляху (матеріал загального характеру). Поза роликами опинилися ряд питань, пов’язані з пропозиціями кандидата щодо  змін в освіті і медицині, звітування за зроблену роботу в антикорупційній сфері, а також конкретні цілі України в міжнародних рейтингах, що відображають роботу в п’яти пріоритетних напрямках. Усього така рекламна агітація обійшлась чинному Президентові недешево – згідно з даними руху “Чесно”, гарант витратив на неї 55 млн грн, і займає за цим показником друге після Юлії Тимошенко місце серед усіх кандидатів.

Безумовно, повністю охопити передвиборчу програму в коротких роликах телевізійного формату неможливо. До того ж, попри свою яскравість та образність, політична реклама зводить ідейні переконання кандидатів до набору гасел. Це не дозволяє виборцям ефективно порівнювати відмінності у поглядах претендентів на найвищу посаду в країні, адже набір красивих фраз у більшості кандидатів кардинально не вирізняється. Саме тому закликаємо всіх громадян читати програми на сайті ЦВК та робити усвідомлений вибір.

Ця стаття стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з Міжнародного Розвитку (USAID). ГО “Центр UA” була відповідальна за зміст цього матеріалу, але він не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Powered by Froala Editor