Поінформований виборець – озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

04 Липня 2019
Поінформований виборець – озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?
Головна > Парламентські вибори 2019 > Поінформований виборець – озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

3 липня ГО Центр UA разом з Мустафою Найємом, Сергієм Щербиною, Андрієм Зінченко, Вітою Думанською, Романом Романюком та Севгіль Мусаєвою презентували онлайн-платформу “Вибори 2019: за кого голосувати?”. Ресурс дає можливість дізнатися про ключові ідеї програм політичних партій та порівняти пропозиції кандидатів по цікавих сферах політики. Він стане в нагоді кожному, хто користується своїм виборчим правом, прагне дізнатись, що реально пропонують партії у своїх програмах, та готовий вимагати від партій у новому Парламенті виконання програмних обіцянок.

Під час події спікери розповіли, як розвивалася комунікація партій з виборцями у медіа, чому сучасні кампанії перетворилися на соціологію проблем, популізм та мас-маркетинг, та за яких умов в Україні можуть з’явитися здорові та сталі партії.

Ще декілька років тому ключове про політику українці дізнавались із великих медіа. Журналісти працювали над довгими текстами у друкованих ЗМІ та брали участь у політичних шоу, які транслювали у записі. Зокрема, про свій досвід розповів екс-журналіст Мустафа Найєм. За його словами, справжнім проривом в українській політичній журналістиці стали прямоефірні ток-шоу, де в режимі “тут і вже” українці могли побачити “чубляння політиків”: 

“З 2006 року, коли запустили перші програми Савіка Шустера у прямому ефірі, перевернулась парадигма українських політиків, бо по-справжньому жвава дискусія відбувалась саме там. Згодом політики навчились створювати власні шоу, де ставали ведучими, показували те, що хотів би бачити глядач, і не брали відповідальності за власні слова. Тоді кордони між політикою та журналістикою почали зникати. Сьогодні у нас взагалі комбінований гібрид, коли політики та партії доходять до своїх виборців, минаючи інститут медіа. Наприклад, аудиторія президента Зеленського та його партії слухає і чує його без медіа”.

Поінформований виборець - озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

На думку головного редактора РБК-Україна Сергія Щербини, великі медіа політики використовують зараз лише для впізнаваності, бо це поки єдиний метод, щоб достукатися одночасно до мільйонів. Крім цього, він наголосив, що майже всі українські партії не мають своєї ідеології:

“У нас нема ідеологічних партій і навряд чи будуть. Ефіри на великих каналах політикам потрібні для впізнаваності. На жаль, таким кандидатам не потрібна ідеологія. Зрештою, про яку ідеологію може йтися, якщо в суспільстві на неї нема запиту. Для суспільства ідеологія – це те, що вони ніколи не намагалися осягнути, бо не зовсім зрозуміло, що з нею робити далі. І на виборах виграє той, хто скаже, наскільки виросте зарплата”.

Поінформований виборець - озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

Андрій Зінченко, засновник Greenсubator, розповів, чому після Революції Гідності ніби новим політикам так і не вдалося вирішити проблеми українців. Причина в тому, що в Україні народні обранці не вміють включати у розробку політик громадян:

“Чому реформи не втілюються? Тому що уряд не любить повний цикл розробки публічної політики, адже тоді треба питати думку всіх груп інтересів, змінювати документи та проводити купу консультацій. Вони симулюють різного роду процеси. Якби у нас діяли партійні структури, то такі рішення обговорювали б на справжніх громадських слуханнях. Жодна політика не може будуватися на мінливих емоціях. Політики якраз повинні відсіяти емоції, прогнати думки через логіку, додати експертності та втілити через певну парадигму”.

Поінформований виборець - озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

На жаль, сьогодні політика будується на популізмі та маркетингу, без змісту. Віта Думанська, координаторка Руху ЧЕСНО розповіла про те, навколо чого кандидати в Президенти будували свої кампанії та як витрачали офіційні кошти. За її словами, на останніх виборах політики започаткували два тренди:

“Під час трьох місяців президентської кампанії вийшло 41 тис. роликів, на які витратили 1,729 млрд грн. І про що насправді у своїй телерекламі політики говорили? Або про щось нове (виборців тягне на все нове), або чорне (дуже багато негативу), щоб дискредитувати своїх конкурентів. Останніх було найбільше. І саме тому працювати нам всім є над чим”.

Поінформований виборець - озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

Цю думку підтримала і Севгіль Мусаєва, головна редакторка “Української правди”, яка зазначила, що популізм став світовим політичним трендом і рівень риторики дуже знизився. Згідно із дослідженнями, кожен 4 європеєць голосує за популістську партію та обирає популістів: 

“Дискусія крутиться стосовно облич, а не змісту. І все це починалось набагато раніше. Згадаймо, 99 рік, коли у парламент зайшли непрофесійні політики та олігархи. Державна системна структура перетворився на лобістську. Те, що довкола популісти, не повинно нікого дивувати. Натомість ми повинні усвідомити, вертикальний світ помер, а тому сили треба зосередити на побудові горизонтальних відносин”.

Поінформований виборець - озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

Передвиборчі кампанії кандидати та партії здебільшого будують на емоціях. Політичний оглядач “Української правди” Роман Романюк розповів про Україну перед президентськими виборами навесні та зазначив, що під час президентської кампанії у нас були три системні кандидати, яких подолав той, хто мовчить:

“Кандидат Ненависть в образі Петра Порошенка. Він намагався замінити риторику – не вірять мені, хай вірять у мене. Всю свою кампанію він будував на настроях своїх виборців та нагнітав. Другим кандидатом був кандидат Зубожіння чи Тарифний геноцид. Це Юлія Тимошенко, яка намагалась працювати із позитивними смислами й у такий спосіб показати суспільству, що вона – нова. Третій  кандидат Системний або кандидат Реванш, підсилений кумом Путіна. Медійна “булька”, яка підтягнула стару номенклатуру. Але їх усіх здолав Зеленський, який продав нам мовчання, а заодно став інформаційним вірусом, який продукує політичні “мемасіки””.

Поінформований виборець - озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

Олег Рибачук, голова організації “Центр UA” наголосив, що для європейців дивно і шокуюче те, як в Україні функціонує політика. Зокрема, що парламент відмовляється приймати законопроекти, які подає уряд. Це нонсенс, на його думку, адже уряд формує коаліція, яка є більшістю в парламенті:

“Така ситуація є наслідком того, що політики дуже легковажно ставляться до виконання своїх обіцянок та не беруть на себе відповідальності. Коли у когось виникає ідея створити політичну силу, мало хто звертає увагу на те, хто є його виборцем та чого він хоче, натомість всі думають, що такого яскравого йому запропонувати. І так складається, що тепер понад 80% українців не довіряють партіям та вважають, що вони не захищають їхні інтереси”.

Поінформований виборець - озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

Протягом двох останніх років ГО “Центр UA” провела більше 350 заходів у 60 містах в усіх регіонах України. Майже на кожній такій зустрічі люди вислювали запит на конкуренцію програм партій. Про це зазначив керівник проектів Андрій Андрушків.

“На наше переконання, існує два типи виборців: поінформований та неінформований. Останній живе в своїх міфах, далеких від програм партій і очікує від неї те, чого партія не виконає. Водночас, лише поінформований виборець моніторить діяльність влади та при потребі може вдатися до тиску на владу, якщо та не втілює обіцяного”.

Поінформований виборець - озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

Падіння рівня підтримки будь-якої популярної політсили, на думку аналітикині ГО “Центр UA” Марії Левонової – це прямий наслідок прозріння неінформованих виборців:

“Ми переконані, що саме поінформований виборець – основа незворотних змін. Тому ми хочемо відійти від запитання “Хто новіший в черзі до влади?” і перейти до запитання “Яку позицію в кожній сфері політики буде відстоювати та чи інша політична партія?” І не треба говорити, що програми ніхто не виконує. Програми не виконують, бо їх не читають, не моніторять їхнє втілення і не виходять під Раду, коли коаліція голосує наперекір коаліційній угоді”.

Поінформований виборець - озброєний виборець. Як підготуватися до виборів?

Для того, аби уникнути таких ситуацій в майбутньому та виборці мали можливість впливати та контролювати владу, вони повинні знати, що йому пропонують конкретні політичні сили. Аналітики ГО “Центр UA” провели масштабний аналіз програмних обіцянок із офіційних документів топ-12 політичних партій (згідно із трьома національними рейтингами) у тих сферах політики, за які відповідальний парламент. 

Відтепер кожен охочий може скористатися онлайн-інструментом “Вибори 2019. За кого голосувати?”, у доступній формі ознайомитися з позиціями кандидатів та порівняти їхні позиції. Крім цього, виборці можуть також пройти тест, який покаже, з якими трьома партіями співпадають їхні позиції. Зі всіма результатами аналізу передвиборчих партій можна ознайомитися на ФБ-сторінці ГО “Центр UA”.

Повне відео події тут.

vybory2019.pravda.com.ua/ 

Заходь. Порівнюй. Поширюй.

Результати аналізу програм політичних партій стали завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з Міжнародного Розвитку (USAID). ГО “Центр UA” була відповідальна за зміст цього матеріалу, але він не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.