“Звільнення” керівників СБУ та прокуратури, відповідальність за порушення комендантської години

19 Липня 2022
“Звільнення” керівників СБУ та прокуратури, відповідальність за порушення комендантської години
Головна > Моніторинг рішень > “Звільнення” керівників СБУ та прокуратури, відповідальність за порушення комендантської години

Президент порушив Конституцію, звільнивши Баканова та Венедіктової, а в Раді тим часом пропонують ввести штраф за порушення комендантської години.  

Усунули Голову Служби безпеки від виконання обов’язків та призначили в.о. 

Указ №499/2022 та №504/2022 

Хто ухвалив: президент. 

На кого вплине: терористів, диверсантів, розвідників іноземних держав, громадян, бізнес, співробітників Служби безпеки, Верховну Раду, президента. 

Що змінює:  

 • усуває Івана Баканова від виконання обов’язків Голови Служби безпеки, посилаючись на Дисциплінарний статут Збройних Сил, а саме на невиконання службових обов’язків, що призвело або створило загрозу людських жертв чи інших тяжких наслідків; 
 • покладає їх виконання на першого заступника Голови СБУ Василя Малюку.  

Що не так

 • президент не є прямим керівником Голови СБУ. Наразі СБУ – це державний орган спеціального призначення з правоохоронними функціями. Таке визначення не дозволяє віднести СБУ до військових формувань, якими управляє президент. Тому цим указом президент перейшов межі своїх повноважень; 
 • Голова СБУ є політичною посадою, і на нього не поширюється дія Дисциплінарного статуту ЗСУ. Тому застосування Дисциплінарного статуту для усунення Голови СБУ суперечить Конституції; 
 • порядок призначення і звільнення Голови СБУ, а також перелік повноважень президента визначені у Конституції. Призначення і звільнення Голови СБУ здійснює Верховна Рада. Конституція діє навіть в умовах воєнного стану, тому усуваючи Голову СБУ, президент порушив Конституцію; 
 • президент не має повноважень призначати в.о. Голови СБУ. До того ж, практика показує, що перебування в.о. на посаді може тривати роками – Валентин Наливайченко був в.о. Голови СБУ впродовж 3 років. Це не сприяє ефективності роботи інституції і зменшує її легітимність. 

Що натомість: президент має скликати засідання парламенту, на якому нардепи мають публічно заслухати звіт Івана Баканова, отримати відповіді на найбільш актуальні питання, і своїм голосуванням усунути його з посади або залишити виконувати свої обов’язки надалі.  

Що ще: президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради подання про звільнення Івана Баканова з посади Голови СБУ. 

Відсторонили Генпрокурорку і призначили в.о. 

Укази №500/2022 та №501/2022 

Хто ухвалив: президент. 

На кого вплине: підозрюваних, злочинців, слідчих, прокурорів, суддів, Верховну Раду, президента. 

Що змінює: відстороняє з посади Генеральної прокурорки України Ірину Венедіктову, натомість покладає її обов’язки на заступника Генпрокурорки Олексія Симоненка.  

Що було раніше: 12 травня нардепи внесли зміни до закону про воєнний стан, якими уповноважили президента у період дії воєнного стану: 

 • приймати рішення про відсторонення від займаної посади осіб, яких він призначає та звільняє згідно зі своїми повноваженнями;  
 • покладати виконання обов’язків на інших осіб після відсторонення. 

Що не так:  

 • згідно з Конституцією, президент звільняє та призначає Генпрокурора лише за згоди Верховної Ради. Тому норма, на яку посилається президент, не поширюється на Генпрокурора, і рішення є неконституційним; 
 • національна практика показує, що в.о. можуть перебувати на посаді тривалий час – Олег Махнітський перебував у такому статусі майже 3 місяці, Микола Гарник – 4 місяці, а Олег Литвак – 9 місяців. Це знижує ефективність роботи інституції та її легітимність. 

Що натомість: народні депутати мають скликати засідання Верховної Ради, на якому мають заслухати звіт Генеральної прокурорки, отримати відповіді на найбільш актуальні питання і, у разі необхідності, оголосити їй недовіру. 

Що ще: президент Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради проєкт постанови про надання згоди на звільнення Ірини Венедіктової.  

Встановити відповідальність за порушення комендантської години 

Законопроєкт 7553 від 12.07.2022 

Яка стадія: група нардепів з груп “Відновлення України” та “За майбутнє” на чолі з Олександром Юрченком. 

На кого вплине: порушників комендантської години, поліцейських, слідчих, суддів. 

Що змінює:  

 • встановлює відповідальність за: 
 • перебування людей у комендантську годину на вулицях та інших громадських місцях;  
 • рух транспортних засобів у комендантську годину без перепусток чи посвідчень; 
 • визначає за порушення штраф від 510 до 850 гривень, у разі повторного порушення впродовж року – штраф від 1700 до 3400 гривень.  

Що так: створює інструмент покарання за недотримання комендантської години, якого не існувало досі. Це дасть змогу забезпечити належне виконання указу президента про введення в Україні воєнного стану. 

Що не так: проєкт не врегульовує випадки, коли люди користуються нічними поїздами та вимушені пересуватись і перебувати у публічних місцях під час комендантської години.  

Що було раніше: міністр внутрішніх справ Денис Монастирський закликав народних депутатів запровадити відповідальність за порушення комендантської години. За словами міністра, не всі дотримуються обмежень, хоча це питання протидії ворожим ДРГ та безпеки на вулиці.