Звільнення Демченка з РНБО, контроль над використанням західної зброї та грант від Міжнародного Банку.

25 Липня 2022
Звільнення Демченка з РНБО, контроль над використанням західної зброї та грант від Міжнародного Банку.
Головна > Моніторинг рішень > Звільнення Демченка з РНБО, контроль над використанням західної зброї та грант від Міжнародного Банку.

Нардепи планують створити спеціальну комісію, що буде контролювати отримання та належне використання західної зброї, Президент вирішив звільнити Демченка, якого підозрюють у лобіюванні “Харківських Угод”, а Міжнародний Банк готовий виділити Україні 4.5 млрд доларів. 

Створення ТСК з моніторингу використання західної зброї 

Постанова Верховної Ради № 7563 від 18.07.2022 

Хто ініціював: народний депутат Рустем Умеров 

На кого вплине: Верховну Раду, іноземні держави – донори, ЗСУ, інші військові формування та правоохоронні органи 

Що змінює: 

 • Створює Тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час дії воєнного стану.  
 • Комісію сформували 15 народних депутатів на чолі з народним депутатом Рустемом Умеровом; 
 • До основних завдань ТСК належить: 
  • Готувати законодавчі ініціативи про посилення парламентського контролю за використанням міжнародної матеріально-технічної допомоги; 
  • Збирати та аналізувати інформацію для проведення парламентських слухань про нецільове використання, а також про розподілення і транспортування міжнародної матеріальної допомоги. Йдеться, зокрема, про озброєння, військову та спеціальну техніку. 
 • ТСК буде діяти впродовж одного року з моменту створення. 

Що так: 

 • Посилення парламентського контролю необхідне в умовах воєнного стану, який обмежує здатність інших суспільних інститутів виконувати контрольну функцію в сферах безпеки, оборони, військово-технічної політики; 
 • Систематична робота ТСК допоможе мінімізувати сумніви про нецільове використання Україною матеріально-технічної допомоги, наданої США, Великою Британією та іншими державами ЄС та НАТО та зменшить вплив ворожої дезінформації. 

Що передувало: Впродовж останніх тижнів деякі західні медіа вийшли з публікаціями про те, що є істотні ризики потрапляння на чорний ринок озброєння, військової та спеціальної техніки, яку Україні передають держави НАТО. Згодом цю тезу підхопив речник Європолу Ян Оп Ген Оорт, однак у самому відомстві оприлюднили заяву про відсутність доказів контрабанди зброї з України. 

Подібні чутки намагається просувати російська пропаганда. Нещодавно пропагандисти ворога поширили дезінформацію, що Україна продала частину протитанкових ракетних комплексів Джевелін та гранатометів Матадор на Близький Схід. Зважаючи на активне розкручування росіянами тези про контрабанду зброї може йтись про інформаційно-психологічну операцію російських спеціальних служб. Вона має на меті вплинути на громадську думку в США, Великій Британії та інших країнах, які надають Україні воєнну допомогу, і зменшити рівень постачань озброєнь та боєприпасів для відсічі російського вторгнення. 

Звільнення Руслана Демченка з посади Першого заступника Секретаря РНБО 

Указ Президента № 528\2022 від 25.07.2022 

Хто ініціював: Президент 

На кого вплине: РНБО, Руслана Демченка 

Що змінює: Звільняє Руслана Демченка з посади Першого заступника Секретаря РНБО. 

Що так: Сприятиме підвищенню рівня довіри народу та міжнародних партнерів до української влади. 

Що передувало: Наприкінці минулого року з’явились матеріали журналістського розслідування, які свідчать про те, що Руслан Демченко причетний до лобіювання у 2010 році так званих «Харківських угод» з росією, які продовжили термін перебування чорноморського флоту рф в Автономній Республіці Крим та у місті Севастополі. На Руслана Демченка поширюються вимоги щодо люстраційної перевірки, однак Офіс Президента відмовився надавати дані за результатами його перевірки. 

Залучення гранту Міжнародного банку реконструкції та розвитку 

Розпорядження Кабміну № 613-р від 19.07.2022 

Хто ініціював: Кабмін 

На кого вплине: мешканців України, Міністерство соціальної політики, Міністерство охорони здоров’я, Міністерство освіти і науки, Пенсійний фонд, ДСНС 

Що змінює:  

 • Схвалює залучення гранту на бюджетну підтримку від Міжнародного банку реконструкції та розвитку і Міжнародної асоціації розвитку на суму 4,5 мільярди доларів для забезпечення стійкого державного управління в Україні; 
 • Доручає міністерствам соціальної політики, охорони здоров’я, освіти і науки, а також Пенсійному фонду і ДСНС забезпечити виконання Плану екологічних та соціальних зобов’язань (ESCP

Що так: Залучення грантових коштів сприятиме підтриманню фінансової стабільності держави в умовах війни і спаду економіки, який вона спричинила.