
Змінити спеціальну процедуру розгляду проєктів (3415)
Хто ініціатор: група нардепів з фракції “Слуга народу”, зокрема її голова Давид Арахамія.
На кого вплине: народних депутатів.
Що змінює: змінює спеціальну процедуру розгляду проєктів у другому читанні, яку ухвалювали для “антиколомойського” законопроєкту:
-
тепер нардепи зможуть наполягати на одній поправці до кожної статті чи пункту (до цього фракції могли наполягати усього на п’яти поправках, а нардепи — на одній)
-
збільшили час на виступ ініціаторів відхилених поправок до п’яти хвилин (було дві хвилини)
-
зміни діятимуть під час карантину та протягом тридцяти днів після його завершення
-
якщо до проєкту застосували спеціальну процедуру, то вона буде продовжена до кінця його розгляду, навіть у разі завершення тридцятиденного терміну після завершення карантину.
Чому важливо:
-
зміни, якими нардепи вносили в регламент спеціальну процедуру, наразі є постійними. Але за словами голови Верховної Ради України, у найближчий час їх мають зробити тимчасовими
-
ухвалення “антиколомойського” проєкту є однією із умов для МВФ, тому нардепи шукали вихід, як уникнути розгляд 16 тис. поправок.
Що не так:
-
відповідно до перехідних положень, зміни діятимуть на час карантину та на тридцять днів після нього. Тобто саме запропоновані зміни є тимчасовими, а не спеціальна процедура. Спеціальна процедура лишається постійною
-
будь-який законопроєкт, який ухвалять відповідно до цієї процедури, в подальшому можуть визнати неконституційним через порушення права народних депутатів на законодавчу ініціативу.
Запобігти поширенню коронавірусу у в’язницях та СІЗО (3396)
Хто ініціатор: Кабмін.
На кого вплине: осіб, які відбувають покарання за вчинення злочинів, підозрюваних та обвинувачених у вчиненні злочинів, суди, парламент, президента.
Що змінює:
-
на період карантину умовно-дострокове звільнення може бути застосоване до засуджених у разі, якщо вони відбули:
? не менше третини строку покарання за злочини невеликої (крадіжка) або середньої тяжкості (грабіж), а також за необережний тяжкий злочин (вбивство кількох осіб через необережність)
? не менше половини строку покарання за корупційні злочини середньої тяжкості, умисний тяжкий (катування, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб ) чи необережний особливо тяжкий злочин
? не менше двох третин строку покарання за умисний особливо тяжкий злочин (умисне вбивство, вчинене з особливою жорстокістю).
-
на період карантину заміна невідбутої частини покарання більш м’яким можлива у разі, якщо засуджений вже відбув (наприклад, штраф замість обмеження волі):
? не менше чверті строку покарання за злочини невеликої або середньої тяжкості, а також за необережний тяжкий злочин
? не менше третини строку покарання за корупційні злочини середньої тяжкості, умисний тяжкий чи необережний особливо тяжкий злочин
? не менше половини строку покарання за умисний особливо тяжкий злочин.
-
на період карантину тримання під вартою (в СІЗО) можна застосовувати лише у разі, якщо злочин:
? здійснювався із застосуванням насильства чи погрозою його застосування
? був умисним і призвів до смерті
? вчинений проти основ національної безпеки, пов’язаний із тероризмом чи створенням озброєних формувань.
Що так:
-
в’язні — одна із найбільш незахищених груп населення. У разі, якщо вірус потрапить до в’язниці, є великі шанси, що він пошириться серед більшості в’язнів;
-
дострокове звільнення у разі пандемії — поширена практика. Зокрема, у Франції через коронавірус звільнили 6000 в’язнів.
Що не так: Кабмін не надав інформації стосовно кількості осіб, які будуть звільнені або як буде замінене покарання, та у який спосіб зміни вплинуть на криміногенну обстановку.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати