Зарплати парламентарів, депутатські запити до президента та звільнення Директора ДБР

07 Лютого 2022
Зарплати парламентарів, депутатські запити до президента та звільнення Директора ДБР
Головна > Моніторинг рішень > Зарплати парламентарів, депутатські запити до президента та звільнення Директора ДБР

Попри карантин у стінах Верховної Ради, нардепи продовжують реєструвати законопроєкти, що мають вирішити нагальні проблеми. Були ініціативи, які виправляють прогалини щодо оплати праці народних обранців, вирішують проблему спаму депутатських запитів до президента та карають Директора ДБР за “неналежну роботу”.

Змінити розмір зарплат нардепів 

Законопроєкт 7002 від 01.02.2022 

Хто зареєстрував: Голова парламенту Руслан Стефанчук, Перший заступник Голови парламенту Олександр Корнієнко, Заступниця Голови парламенту, Олена Кондратюк, ще 8 депутатів, які представляють майже всі фракції і групи.

На кого вплине: народних депутатів, платників податків, виборців.

Що змінює:

  • визначає, що Верховна Рада власним кошторисом затверджує розмір коштів, які видаються кожному нардепу для компенсації вартості проїзду Україною;
  • встановлює, що заробітна плата нардепа складається з посадового окладу, який залежить від прожиткового мінімуму і посади в структурі парламенту, яку займає депутат, а також доплат та надбавок;
  • надбавки, доплати та їхній розмір для нардепа встановлюватиме парламентський комітет з питань регламенту;
  • виключає норму з закону про статут народного депутата, згідно з якою нардеп у питаннях матеріального і соціально-побутового забезпечення прирівнюється до членів Кабміну.

Чому важливо: нещодавно уряд змінив підхід до визначення посадових окладів членів Кабміну. Тепер оплата праці урядовців залежить від середньомісячного розміру винагороди у сфері, за яку вони відповідають.

Що так: зміна підходу до визначення оплати праці народних депутатів. Автори пропонують усунути прогалини, які виникли через зміну алгоритмів оплати праці членів Кабміну.

Що не так:

  • визначення розміру зарплати залежно від посади нардепа. Це положення дозволятиме зловживати та карати нелояльних депутатів. Наприклад, комітети можуть створювати підкомітети і призначати їхніх керівників, що збільшує розмір заробітної плати нардепів. Водночас, якщо конкретний депутат висловлюватиме позицію, яка суперечить позиції влади, то його підкомітет можуть розформувати і позбавити частини винагороди;
  • вплив комітету з питань регламенту на доплати, надбавки та їхній розмір. Це створює підстави для зловживань та політичної корупції. До того ж, якщо доплати та надбавки визначені у законі, і сумнівно, що їх має визначати комітет.

Що замість:

  • виправити ваду закону, яка встановлює прив’язку зарплати нардепів до матеріального забезпечення членів Кабміну;
  • не встановлювати жодних залежностей між фінансовою винагородою народних депутатів та посадами, які вони обіймають у рамках роботи Верховної Ради.

Звернутись до президента з вимогою звільнити керівника ДБР 

Проєкт постанови 7010 від 03.02.2022 

Хто зареєстрував: 16 депутатів з фракцій “Європейська солідарність” та “Голос” на чолі з Артуром Герасимовим.

На кого вплине: президента, нардепів, Кабмін, працівників ДБР, вищих посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців.

Що змінює:

  • визнає роботу Директора ДБР Олексія Сухачова незадовільною;
  • звертається до президента щодо розгляду питання звільнити Олексія Сухачова з займаної посади.

Чому важливо:

Що не так:

  • звернення є радше політичним, ніж правовим кроком і покликане привернути увагу суспільства до вибірковості дій ДБР;
  • згідно з законом про ДБР, президент може призначати та звільняти Директора ДБР. Але цей закон суперечить Конституції, адже розширює повноваження Глави держави. Тому закон та відповідні рішення президента можна буде оскаржити до Конституційного Суду, що вже робили зробити окремі нардепи.

Змінити порядок внесення та розгляду депутатських запитів до президента 

Законопроєкт 7004 від 02.02.2022 

Хто зареєстрував: четверо членів фракції “Слуга народу” на чолі з Олександром Качурою.

На кого вплине: народних депутатів, президента, громадян.

Що змінює: змінює підхід до порядку внесення та розгляду депутатських запитів до Президента:

  • такий запит мають підписати не менше однієї третини народних депутатів;
  • тексти таких запитів мають публікуватись на сайті парламенту в день внесення і надаватись нардепам не менш як за день до розгляду на засіданні Верховної Ради;
  • рішення про направлення потребуватиме окремого голосування парламенту.

Наразі, не треба завчасно публікувати тексти депутатських запитів до президента, а для реєстрації достатньо навіть одного депутата.

Що так:

  • зменшить кількість депутатських запитів до президента, які не мають підтримки серед народних депутатів;
  • полегшує роботу головуючого на засіданні, який зобов’язаний оголошувати короткий зміст кожного депутатського запиту.

Що не так:

  • проєкт порушує Конституцію. Основний Закон визначає, що запит до президента може подати нардеп, група нардепів чи комітет Верховної Ради. Звернення має попередньо підтримати не менш як 150 депутатів, а потім – підтримати парламент;
  • запропоновані зміни фактично унеможливлять реєстрацію депутатських запитів до президента. Опозиція втратить доступ до чергового інструменту парламентського контролю.