Забезпечити державний суверенітет в умовах воєнного стану

23 Січня 2023
Забезпечити державний суверенітет в умовах воєнного стану
Головна > Моніторинг рішень > Забезпечити державний суверенітет в умовах воєнного стану

Забезпечити державний суверенітет в умовах воєнного стану 

Законопроєкт 8345 від 10.01.2023 

Хто зареєстрував: група депутатів з фракцій та груп “Слуга народу”, “Довіра” та “Голос”.   

На кого впливає: народних депутатів, зокрема із забороненої ОПЗЖ, Кабмін, президента, міністерства, місцеве самоврядування, виборців, громадян, бізнес. 

Що змінює:  

  • визначає, що у випадку заборони політичної партії, народні депутати, обрані від такої партії, вважаються такими, що не увійшли до складу депутатської фракції цієї партії; 
  • дозволяє Центральній виборчій комісії виконувати роль вищого керівного органу заборонених партій щодо дострокового припинення повноважень депутатів через невходження до складу фракції. Для цього Мін’юст готує відповідне звернення до ЦВК, яке розглядається протягом п’ятнадцяти днів; 
  • забороняє заміщати народних депутатів із заборонених партій. 

Чому важливо: однією із підстав для позбавлення мандатів народних депутатів є невходження парламентаря до складу фракції політичної партії, від якої його обрали. Для цього вищий керівний орган такої партії має ухвалити відповідне рішення. 

Що так: виправляє правову невизначеність щодо заміщення депутатів із забороненої політичної партії. Наразі відмова ЦВК реєструвати депутатів із забороненої ОПЗЖ не підкріплена законом і може бути оскаржена у суді. 

Що не так: законопроєкт намагається підмінити поняття і процедури, визначені у Конституції. Без змін до Основного закону запропоновані у законопроєкті нововведення суперечитимуть Конституції. 

Що натомість: відкривати кримінальні справи і доводити у суді вину народних депутатів, яких підозрюють у вчиненні злочинів і роботі на ворога. Також позбавити народних депутатів із заборонених партій доступу до таємної інформації та керівних посад у комітетах.