Військовослужбовці у списках партій, політична відповідальність нардепів і обмін військовополонених

07 Червня 2022
Військовослужбовці у списках партій, політична відповідальність нардепів і обмін військовополонених
Головна > Моніторинг рішень > Військовослужбовці у списках партій, політична відповідальність нардепів і обмін військовополонених

Нардепи хочуть, щоб на наступних виборах у списках обов’язково були учасники бойових дій, заборонити нардепам брати участь у роботі ВРУ, якщо їх партія призупинила діяльність та полегшити процедуру обміну полонених. 

Гарантовано включати учасників бойових дій до виборчих списків 

Законопроєкт 7405 від 25.05.2022 

Хто зареєстрував: Георгій Мазурашу, член фракції “Слуга народу”. 

На кого вплине: політичні партії, кандидатів у депутати, учасників бойових дій, виборців. 

Що змінює: гарантує включення не менше двох учасників бойових дій у кожну п’ятірку виборчого списку партії подібно до вже наявної вимоги про не менше двох кандидатів чоловіків чи жінок у кожній п’ятірці виборчого списку. 

Що не так:  

  • вимоги Виборчого кодексу щодо гарантованого включення жінок у виборчі списки полягає у захисті вразливої групи – жінок, яка становить більшу частину населення України. Попри значне представлення у структурі населення, жінки десятками років не були належним чином представлені в органах влади. Військовослужбовці не є такою вразливою групою, а тому навряд чи потребують такого захисту; 
  • визначати, з яких сфер залучати спеціалістів у виборчі списки мають партії, а не закон. Партії мають бути зацікавлені у тому, щоб залучити найбільш популярних кандидатів, і якщо ними будуть військовослужбовці – їх залучать. Водночас, у списки також мають увійти лікарі, економісти, освітяни, податківці, правники, підприємці, IT-фахівці для того, щоб представляти якомога більшу кількість суспільних груп та могти фахово оцінювати пропоновані урядом проєкти законів щодо різних сфер. 

Встановити політичну відповідальність для окремих нардепів 

Законопроєкт 7424 від 01.06.2022 

Хто зареєстрував: члени фракції “Слуга народу” та групи “За майбутнє” на чолі з Тарасом Батенком, керівником групи “За майбутнє”. 

На кого вплине: народних депутатів, виборців, громадян. 

Що змінює: у разі введення президентом рішення про припинення діяльності політичної партії, яка має фракцію у парламенті, народні депутати зможуть позбавити депутатів-членів такої фракції права брати участь у засіданнях Верховної Ради, урочистих засіданнях, парламентських слуханнях, роботі комітетів, підкомітетів, тимчасових слідчих комісій тощо. 

Чому важливо: 18 березня президент призупинив діяльність деяких політичних партій. Серед них є “Опозиційна платформа – за життя”, яка була представлена у Верховній Раді фракцією у складі 43 осіб. 

Що не так:  

  • запропоноване нардепами покарання не є політичною відповідальністю. Політичну відповідальність партії та нардепи несуть перед виборцями, які під час виборів своїм голосом визначають, чи виправдали народні обранці їхні очікування; 
  • законопроєкт може унеможливити роботу Верховної Ради, адже може ускладнити роботу комітетів, підкомітетів, тимчасових слідчих комісій та самого парламенту. 

Що натомість: народних депутатів-членів фракцій призупинених політичних партій варто притягати до відповідальності лише у випадку, якщо вони вчинили якийсь злочин: державну зраду, колабораціонізм тощо.  

Обмінювати засуджених полонених 

Законопроєкт 7436 від 06.06.2022 

Хто зареєстрував: група нардепів з фракції “Слуга народу” на чолі з Федором Веніславським. 

На кого вплине: слідчих, прокурорів, суддів, російських та українських військовополонених. 

Що змінює:  

  • у разі обміну дозволяє закривати кримінальне провадження та звільняти від відбування покарання російських військовополонених, яких в Україні засудили за злочини; 
  • якщо таку особу повторно затримають на території України через її участь у військових діях проти України, суд знову розглядатиме її справу або направлятиме до в’язниці. 

Що так: збільшить кількість військовополонених на обмін. Наразі є юридичні колізії, які стають на заваді обміну затриманих та покараних російських військових злочинців.  

Що не так:  

  • позбавляє сенсу будь-які розслідування та покарання російських військових злочинців, оскільки навіть у разі доведення вини перед українським суспільством та міжнародною спільнотою, влада зможе залучити їх до обміну полоненими;  
  • як наслідок, кість роботи слідчих та прокурорів у таких справах буде значно нижчою.