Ціна на газ, заклики вакцинуватись і рятунок ексспікера

11 Листопада 2021
Ціна на газ, заклики вакцинуватись і рятунок ексспікера
Головна > Моніторинг рішень > Ціна на газ, заклики вакцинуватись і рятунок ексспікера

Ближчими днями люди будуть обговорювати відкриття кримінальної справи проти одного з нардепів через образливий жест в сторону президента. Але робота державних інституцій все одно продовжується. Зокрема, нардепи планують дозволити закуповувати газ для ОСББ та ЖБК за меншими цінами, частково виправити колізію Регламенту і проконтролювати роботу уряду щодо боротьби з коронавірусом.  

Встановити справедливу ціну на газ для ОСББ та ЖБК 

Законопроєкт 6251 від 1 листопада 

Хто зареєстрував: 20 депутатів з фракцій “Батьківщина”, “Голос”, “Опозиційний блок – за життя”, “Довіра” та “За майбутнє” на чолі з Юлією Тимошенко. 

На кого вплине: членів ОСББ та ЖБК, НАК “Нафтогаз” та його структури, Кабмін, президента.  

Що змінює: визначає  об’єднання власників багатоквартирних будинків (ОСББ) та житлово-будівельний кооперативи (ЖБК) як колективних побутових споживачів. Вони мають отримати такі ж права, як і  побутові споживачі – всі, хто використовує газ для побутових потреб.  

Чому важливо: Нафтогаз зафіксував ціну газу для побутових споживачів на рівні 7,96 грн/куб на час опалювального сезону. Але за інформацією голови Союзу споживачів комунальних послуг Олега Попенка, голови ОСББ і керівника громадської організації “Ресурсний центр для ОСББ” Михайла Васюти, та й в коментарях до повідомлень Нафтогазу, з ОСББ та ЖБК, які мають газові котельні, пропонують укладати договори за комерційною ціною – 25-35 грн/куб. 

Фактично Нафтогаз дискримінує ОСББ та ЖБК, які мають власні газові котельні, і не вважає їх побутовими споживачами. Тобто обіцянка уряду про єдину незмінну ціну газу для побутових споживачів не виконується. 

Що так: члени ОСББ та ЖБК, які є побутовими споживачами газу, зможуть платити за газ таку ж ціну, як і побутові споживачі. 

Повертати до складу фракцій ексспікера і його ексзаступників 

Законопроєкт 6294 від 8 листопада 

Хто зареєстрував: член фракції “Слуга народу” Георгій Мазурашу. 

На кого вплине: голову Верховної Ради, його першого заступника та заступника.  

Що змінює: якщо голову парламенту, його першого заступника чи заступника звільняють з посади, він автоматично зараховується до фракції, до якої він входив на момент обрання. 

Чому важливо:  

  • відповідно до Регламенту Верховної Ради, спікер, його перший заступник та заступники є позафракційними. Тому щоб працювати на цих посадах, нардепи мають вийти з фракції 
  • Конституція дозволяє партіям відкликати нардепів, якщо вони вийшли зі складу фракції. Тому між Регламентом і Конституцією є колізія, яка дозволяє партії у будь-який момент позбавити мандату керівників парламенту 
  • подібна ситуація відбувається з ексспікером Дмитром Разумковим: партія може його відкликати у будь-яким момент. Як спікер, він вийшов з фракції, а після звільнення з посади у фракцію його не повернули. 

Що так: виправляє абсурдну ситуацію, коли фракція не хоче повертати ексспікера та ексзаступників спікера до своїх лав. 

Що не так: проєкт не виправляє основну ваду: вимогу Регламенту щодо позафракційності керівників парламенту. Спікера і його заступників можуть у будь-який момент позбавити мандату через вимоги самого Регламенту. 

Що замість: виключити вимогу позафракційності спікера та його заступників. Це захистить керівників парламенту від сваволі партій. 

Закликати до масової вакцинації 

Проєкт постанови 6249 від 1 листопада 

Хто зареєстрував: 7 нардепів, серед яких Петро Порошенко, член фракції “Європейська солідарність”, Ярослав Железняк, голова фракції “Голос”, Тарас Батенко, співголова групи “За майбутнє” та Олена Кондратюк, заступниця голови парламенту. 

На кого вплине: громадян, президента, Кабмін, органи виконавчої влади, медики.  

Що змінює:  

  • закликає громадян вакцинуватись від коронавірусу 
  • вимагає від президента, Кабміну та органів виконавчої влади виплатити медикам належні кошти, забезпечити лікарні ліжками та киснем, розгорнути достатню кількість пунктів вакцинації 
  • хоче від президента, Кабміну та органів виконавчої влади звіту за протидію коронавірусу. 

Що так: опозиція починає виконувати свою основну роль – контролювати роботу уряду.  

Що не так:  

  • законопроєкт, на відміну від депутатських запитів та звернень, не є ефективним інструментом для отримання інформації; 
  • опозиція не реагує на неконституційні обмеження, які ввів уряд. Фактично парламент переклав усю відповідальність за боротьбу з наслідками коронавірусу на Кабмін. Але саме парламент та президент через надзвичайний стан мали визначити, як і на скільки обмежити права людини так, щоб протидіяти коронавірусу.