Постанова Кабінету Міністрів України №147 09.02.2024 

Хто ініціював: Кабінет Міністрів України 

Стадія: набрала чинності 9 лютого 2024 року. 

На кого вплине: призовників, військовозобов’язаних, резервістів та членів їхніх сімей, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. 

Що змінює:  

ТЦК зможуть цілодобово:  

  • розглядати справи про адміністративні правопорушення та накладати адміністративні стягнення; 
  • організовувати медогляди й психологічні обстеження ВЛК для військовозобовʼязаних і резервістів; 
  • вести облік призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, облік транспортних засобів, що підлягають передачі Збройним силам України та іншим військовим формуванням під час воєнного стану; 
  • рішення про режим роботи кожного конкретного ТЦК ухвалюватиме його керівник.  

Що так:  

  • може покращити процеси мобілізації й комплектування ЗСУ та інших військових формувань; 
  • військовозобовʼязаним та резервістам буде зручніше з’явитися до ТЦК у вільний час, адже центри працюватимуть 24/7; 
  • може допомогти ТЦК краще реагувати на потреби військовослужбовців та членів їх сімей, які потребують допомоги в неробочий час. 

Що не так: 

  • рішення Кабміну не містить чітких правил та процедур роботи ТЦК у цілодобовому режимі. Це може призвести до свавілля та зловживань з боку представників ТЦК; 
  • зростає ймовірність порушення прав та свобод громадян, адже вночі складніше знайти допомогу юристів та правозахисників. 

Що натомість:  

  • Міністерству оборони України потрібно розробити чіткий порядок роботи ТЦК у цілодобовому режимі, який би гарантував дотримання прав громадян та ефективне виконання поставлених завдань. Щоб знизити рівень напруги у суспільстві, варто провести інформаційну кампанію та розʼяснити громадянам їхні права й обов’язки у зв’язку з цілодобовою роботою ТЦК.