
Довіра до судів з боку громадян за останній час лише зменшується. Тому у суспільства є запит на реформування наявної системи правосуддя. Судова реформа, яку провадить чинна влада, цього року отримала основу на законодавчому рівні. Зараз впроваджують ці новації. Зокрема, Рада суддів делегувала своїх представників до органу, який має розпочати очищення суддівського врядування.
Крім цього, президент знову перевищив повноваження, а нардепи пропонують нагадати державним та місцевим чиновникам про те, що їхні програми виконують за кошти платників податків.
Почали формувати Етичну раду, яка має очистити Вищу раду правосуддя
Рішення Ради суддів №48 від 23 жовтня 2021 року
Хто ухвалив: Рада суддів.
На кого вплине: суддів, суддівське самоврядування, громадян, бізнес.
Що змінює: визначає таких кандидатів до складу Етичної комісії:
- Лева Кишакевича – суддю Верховного Суду у Касаційному кримінальному суді
- Юрія Трясуна – суддю Київського апеляційного суду
- Володимира Сіверина – суддю Східного апеляційного господарського суду у відставці
- Тетяну Чумаченко – суддю Верховного Суду у Касаційному адміністративному суді.
Чому важливо:
- Етична рада визначатиме, чи відповідає кандидат на посаду члена Вищої ради правосуддя критеріям професійної етики та доброчесності
- перший склад Етичної ради має провести одноразове оцінювання чинних членів Вищої ради правосуддя (крім голови Верховного Суду) на відповідність критеріям професійної етики та доброчесності.
Що так: розблокує початок роботи Етичної комісії. Це дозволить перевірити чинних членів Вищої ради правосуддя та потенційних кандидатів на ці посади. Пізніше, це сприятиме початку роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів – органу, який проводить конкурси на посаду судді.
Що далі: Голова Вищої ради правосуддя має з цього списку призначити трьох членів Етичної ради від Ради суддів. Ще трьох мають запропонувати міжнародні та іноземні організації.
Звільнили заступницю Голови Антимонопольного комітету
Указ президента №546/2021 від 22 жовтня 2021 року
Хто ухвалив: президент.
На кого вплине: громадян, бізнес, монополістів, Антимонопольний комітет, Кабмін, президента.
Що змінює: звільняє Наталію Буроменську з посади заступниці Голови Антимонопольного комітету України – державної уповноваженої.
Чому важливо:
- державні уповноважені Антимонопольного комітету є членами цього колегіального органу і мають значні повноваження у сфері протидії недобросовісній конкуренції
- завдяки контролю над призначенням та звільненням державних уповноважених президентом має визначальний вплив на Антимонопольний комітет як важливу державну інституцію
- Наталія Буроменська пропрацювала на посаді більше одного року замість семи, як визначено у Законі
Що не так:
- президент не може призначати державних уповноважених, оскільки не має на це повноважень. Але чинний закон розширює його повноваження, що суперечить Конституції
- призначення та звільнення керівників Антимонопольного комітету у неконституційний спосіб підриває його легітимність, незалежність та ефективну роботу.
Що ще: про окремі ризики подібного впливу президента на Антимонопольний комітет писала ексдержуповноважена Антимонопольного комітету у 2015-2019 роках Агія Загребельська.
Визначити особливості реклами про використання бюджетних коштів
Хто зареєстрував: група нардепів з фракції “Голос” на чолі з Кірою Рудик.
На кого вплине: органи державної влади і місцевого самоврядування, чиновників, громадян.
Що змінює:
- зобов’язує органи державної влади та місцевого самоврядування оприлюднювати інформаційні матеріали про програми та заходи, які втілили за рахунок коштів державного чи місцевого бюджетів з супроводжувальними надписами: “Реалізовано за кошти платників податків” або “Реалізується за кошти платників податків”
- повідомлення має займати не менше 15% площі всього обсягу інформаційного матеріалу.
Чому важливо: окремі чиновники та посадовці мають звичку рекламувати себе за рахунок заходів, які реалізували за кошти державного чи місцевих бюджетів. Цим зловживали мери під час виборчих кампаній. Нардепи-мажоритарники теж намагаються здобути симпатії виборців шляхом підтримки будівництва шкіл, ремонту доріг та розвитку парків за державні кошти. Наразі цим займається президент через програми “Велике будівництво”, “Велика реставрація” тощо.
Що так: важливий елемент політичної просвіти. Відповідна інформація нагадуватиме громадянам, що державні та місцеві програми, як правило, здійснюють за кошти платників податків.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати