Стамбульська конвенція, бомбосховища у новобудовах та заклик розірвати угоди про подвійне оподаткування з росією

20 Червня 2022
Стамбульська конвенція, бомбосховища у новобудовах та заклик розірвати угоди про подвійне оподаткування з росією
Головна > Моніторинг рішень > Стамбульська конвенція, бомбосховища у новобудовах та заклик розірвати угоди про подвійне оподаткування з росією

Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію, хоче зобов’язати створювати бомбосховища у новобудовах та закликали іноземні держави припинити ряд договорів з рф.

Ратифікували Стамбульську конвенцію  

Законопроєкт 0157 від 18.06.2022 

Яка стадія: ухвалили остаточно. Конвенція набуде чинності через три місяці після передання Україною на зберігання ратифікаційної грамоти.

На кого вплине: жінок, чоловіків, дітей, правоохоронців, суди, органи державної влади.

Чому важливо: Стамбульська конвенція – міжнародна угода Ради Європи, метою якої є запобігання і протидія насильству щодо жінок, зокрема домашньому насильству. Це перший міжнародний документ, який визначає насильство проти жінок дискримінацією і порушенням прав людини. Наразі її підписали 47 країн, у тому числі й Україна у 2011 році, але лише 30 з них її ратифікували.

Що змінює:  

 • ратифікує Стамбульську конвенцію, яка зобов’язує Україну:
 • криміналізувати переслідування (сталкінг), жіноче обрізання, примусову стерилізацію, примусовий аборт;
 • встановити ефективне покарання за злочини проти жінок;
 • запровадити принцип рівних прав між жінками та чоловіками, заборонити дискримінацію жінок, скасувати закони, що дискримінують жінок;
 • Конвенція приділяє увагу поняттю “гендер” і визначає його як соціально закріплену роль, поведінку, діяльність і характерні ознаки, які певне суспільство вважає належними до жінок чи чоловіків;
 • Україна ратифікує Конвенцію з такими заявами та застереженнями:
 • жодне положення Конвенції не зобов’язує Україну вносити зміни до Конституції, Сімейного кодексу чи інших законів щодо інститутів шлюбу, сім’ї, усиновлення, права батьків виховувати своїх батьків відповідно до власних переконань;
 • країна буде застосовувати Конвенцію відповідно до принципів, цінностей та норм, визначених у Конституції;
 • внаслідок агресії росії проти України країна не гарантує виконання зобов’язань на окупованих територіях.

Що так:  

 • виконання євроінтеграційних зобов’язань. Однією з вимог для вступу України до ЄС є ратифікація Стамбульської конвенції;
 • підвищення стандартів захисту прав людини. Ратифікація Конвенції дозволить оцінити ефективність чинної державної політики щодо гарантування рівності між чоловіками і жінками та заборони дискримінації, а також запровадити ефективніші методи захисту жінок;
 • встановлення застережень, які дозволяють не змінювати національне законодавство, дозволяє розвіяти побоювання противників Конвенції, зокрема Всеукраїнської Ради Церков, щодо небезпеки гендерної ідеології.

Хто підтримав: 259 нардепів з фракцій “Слуга народу” (193), “Платформа за життя та мир” (15), “Довіра” (13), “Відновлення України” (12), “Голос” (10), “ЄС” (9) та “За майбутнє” (2).

Що було раніше: дві електронних петиції до Президента щодо ратифікації Стамбульської конвенції отримали необідні 25 тисяч голосів. Перша була направлена у 2020 році, друга – у 2022.

Детальніше про Стамбульську конвенцію, її необхідність і як вона нам допоможе читайте у нашій статті Чому Україні потрібна Стамбульська конвенція, та що вона змінить

Зробили крок до обов’язкових бомбосховищ у новобудовах 

Законопроєкт 7398 від 22.05.2022 

Яка стадія: ухвалили за основу у першому читанні. Нардепи ще будуть доопрацьовувати проєкт.

На кого вплине: місцеве самоврядування, державну владу, забудовників, громадян, інвесторів у будівництво.

Що змінює:  

 • зобов’язує місцеву владу на регіональному та місцевому рівнях вносити до містобудівної документації інформацію про наявні бомбосховища та передбачати створення нових;
 • забороняє передавати земельні ділянки з державної чи комунальної власності у власність людей чи підприємств, якщо на них розташовані бомбосховища;
 • зобов’язує забудовників у будівлях, де постійно перебуватимуть 50 людей або періодично – 100, будувати бомбосховища та передбачати доступ до них маломобільних груп громадян;
 • встановлює, що у разі переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим підвищеної готовності, надзвичайної ситуації та в особливий період бомбосховища, споруди подвійного призначення та найпростіші укриття повинні бути готові до прийому людей не пізніше, ніж через 12 годин з моменту ухвалення такого рішення.

Що так: збільшує захист населення у випадках війни, катастроф, інших надзвичайних ситуацій. Ініціатива особливо актуальна через дії росії, яка цілеспрямовано б’є по об’єктах цивільної інфраструктури, і білорусі, президент якої систематично погрожує нападом на Україну.

Що не так: 

 • суттєво збільшить вартість будівництва, а отже й вартість новобудов для потенційних інвесторів;
 • стосуватиметься лише нового будівництва, яке розпочнеться після набрання чинності законопроєктом. Фактично ініціатива почне діяти лише через кілька років.

Хто підтримав: 271 нардепів з фракцій “Слуга народу” (196), “ЄС” (19), “Довіра” (11), “Батьківщина” (9), “За майбутнє” (8), “Голос (7), “Відновлення України” (5), “Платформа за життя та мир” (6).

Закликали іноземні держави припинити дії договорів з росією про уникнення подвійного оподаткування 

Проєкт постанови 7430 від 02.06.2022 

Яка стадія: ухвалили остаточно.

На кого вплине: іноземні уряди та парламенти, іноземні компанії, які працюють у росії, громадян РФ, органи влади окупанта.

Що змінює: звертається до іноземних урядів та парламентів з пропозицією припинити двосторонні договори з росією про уникнення подвійного оподаткування.

Чому важливо: подвійне оподаткування виникає під час міжнародної торгівлі чи роботи міжнародних компаній, коли людина чи підприємство за один товар чи послугу двічі сплачує ідентичні податки у двох різних країнах. Це суттєво збільшує вартість послуг та товарів і сповільнює розвиток економічних стосунків між країнами. Саме тому країни укладають договори про уникнення подвійного оподаткування, спрямовані на розвиток міжнародного співробітництва та торгівлі.

Що так: звернення про уникнення подвійного оподаткування може створити додаткові перепони для міжнародної торгівлі, надання послуг та інвестицій у росію. А це означає менше грошей для ведення війни з Україною.

Хто підтримав: 306 нардепів з фракцій “Слуга народу” (199), “ЄС” (20), “Платформа за життя та мир” (13), “Довіра” (13), “Відновлення України” (13), “Батьківщина” (12), “За майбутнє” (10) та “Голос” (10).