Розширити підстави для дострокового припинення повноважень голів громад

19 Травня 2023
Розширити підстави для дострокового припинення повноважень голів громад
Головна > Моніторинг рішень > Розширити підстави для дострокового припинення повноважень голів громад

Проєкт Закону №9303 від 16.05.2023 

Хто зареєстрував: група депутатів з фракції “Слуга народу”.   

На кого впливає: голів громад, органи місцевого самоврядування, народних депутатів, громадян. 

Що змінює 

  • дозволяє достроково припиняти повноваження сільського, селищного, міського голови у випадках:  
    • набрання законної сили рішенням суду, яким встановили факт ненадання або надання неточної та неповної інформації на запит публічної інформації; 
    • набрання законної сили рішенням суду про притягнення голови громади до відповідальності за порушення строків, ненадання, надання неправдивої або неповної інформації за зверненням народних депутатів чи Рахункової палати.
  • у таких випадках повноваження голови громади припиняються наступного дня після отримання місцевою радою або її виконавчим комітетом копії такого рішення. 

Чому важливо: в Україні є великі проблеми з доступом до публічної інформації. Посадові особи зловживають: затягують строки, надають неповну або взагалі не надають інформацію, вимагають кошти за сканування документів тощо. Після широкомасштабного вторгнення ситуація лише погіршилась: закрили доступ до публічних реєстрів, сайтів органів влади, ухвалених рішень тощо.  

Що так: додаткова мотивація для голів громад надавати повну і достовірну інформацію за зверненням громадян, народних депутатів, Рахункової палати. 

Що не так:  

  • надмірна відповідальність. Позбавлення посади голови громади покарає не лише політика, але й його виборців та усю громаду. До того ж, в Україні є практика зловживання правом на доступ до публічної інформації, коли з ціллю подальших позовів у органів влади вимагають надати занадто великі обсяги інформації, які неможливо вчасно і повністю обробити; 
  • позбавлення незалежності органів місцевого самоврядування. У проєкті пропонують зручний важіль впливу, який дозволять позбавляти посад нелояльних посадовців місцевої влади або ж усувати політичних конкурентів. 

Що натомість: відкрити доступ до публічної інформації, яка не становить державної таємниці і не надасть переваги ворогу. Зокрема, до порядків денних Верховної ради та місцевих рад, роботи комітетів, інформації про народних депутатів та депутатів місцевих рад тощо.