Відповідальність за неконституційні закони, припинення повноважень депутатів без громадянства, статус депутата–відновника незалежності

31 Жовтня 2022
Відповідальність за неконституційні закони, припинення повноважень депутатів без громадянства, статус депутата–відновника незалежності
Головна > Моніторинг рішень > Відповідальність за неконституційні закони, припинення повноважень депутатів без громадянства, статус депутата–відновника незалежності

Рабіновича та Васильковського пропонують позбавити депутатства, встановити статус нардепа-відновника Незалежності та ввести відповідальність за неконституційні закони.  
 

Достроково припинити повноваження двох депутатів 

Проєкти постанов 8160 та 8161 від 28.10.2022 

Хто зареєстрував: Сергій Кальченко, голова парламентського комітету з питань Регламенту. 

На кого вплине: виборців, Верховну Раду, Вадима Рабіновича та Ігоря Васильковського. 

Що змінює:  

 • пропонує достроково припинити повноваження народних депутатів:  
  • Вадима Рабіновича від фракції “Опозиційна платформа – за життя”; 
  • Ігоря Васильковського, мажоритарника з Одещини та члена фракції “Слуга народу”; 
 • причиною для припинення повноважень вказується втрата громадянства України. Додатками до постанови є витяги з Указу президента від 18 липня 2022 року, яким Володимир Зеленський позбавив громадянства, зокрема, Вадима Рабіновича та Ігоря Васильковського. 

Що так: виконання вимог Конституції, згідно з якими повноваження народного депутата припиняються достроково у разі припинення громадянства України. 

Що не так: час, який знадобився для реєстрації постанов та для остаточного прийняття рішень. Президент ухвалив свій указ понад 3 місяці назад – 18 липня і парламент досі не відреагував на позбавлення громадянства депутатів належним чином. 

Лише 6 жовтня їх виключили з комітетів: Ігоря Васильковського з транспортного, а Вадима Рабіновича – з питань прав людини. Також, Ярослав Железняк пише, що Ігор Васильковський 27 липня був присутній у парламенті і брав участь у голосуванні за зміну Генерального прокурора. 

Що далі: Ігор Васильковський мажоритарник, тому для його заміщення необхідно буде провести проміжні вибори. Вадим Рабінович представник забороненої політичної партії, тому є сумніви, що його хтось замінить. Найімовірніше, нові депутати зайдуть до парламенту після закінчення воєнного стану. 

Визначити статус депутата – відновника незалежності України 

Законопроєкт 8157 від 27.10.2022 

Хто зареєстрував: Сергій Тарута, член фракції “Батьківщина”. 

На кого вплине: депутатів першого скликання, Верховну Раду, членів громадської організації “Асоціація народних депутатів України”, органи державної влади, місцеве самоврядування, приватні та державні підприємства, установи та організації. 

Що змінює:  

 • визначає народним депутатом – відновником незалежності парламентаря першого скликання, який підтримав Декларацію про державний суверенітет, Акт проголошення незалежності або Постанову “Про проголошення незалежності України”; 
 • пропозиції про присвоєння чи позбавлення такого статусу пропонуватиме Голові парламенту громадська організація “Асоціація народних депутатів України”. Кінцеве рішення прийматиме Верховна Рада більшістю голосів; 
 • відновник зможе: 
  • бути присутнім на відкритих засіданнях парламенту та його органів; 
  • при пред’явленні посвідчення безперешкодно відвідувати органи державної влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації; 
  • отримувати дипломатичний паспорт; 
  • надсилати звернення, які матимуть статус депутатських звернень; 
 • відновники зможуть отримувати довічне щомісячне грошове утримання розміром в одну мінімальну заробітну плату. 

Що так: вшанування і визнання досягнень народних депутатів першого скликання, які боролись та підтримували незалежність України. 

Що не так: надмірний перелік прав, які пропонується надати депутатам-відновникам незалежності. Зокрема, незрозуміло навіщо їм дипломатичні паспорти, можливість безперешкодно відвідувати органи влади, підприємства та надсилати фактично депутатські звернення.  

Що натомість: депутатів першого скликання, які підтримали незалежність України, дійсно варто вшановувати, визнавати і підтримувати. Водночас, вони не мають отримати надмірні права, якими можуть зловживати. Тому законопроєкт варто суттєво змінити і переглянути підхід.  

Встановити відповідальність за подання і прийняття неконституційного закону 

Законопроєкт 8130 від 17.10.2022 

Хто зареєстрував: Григорій Мамка, член фракції “Платформа за життя та мир”. 

На кого вплине: президента, народних депутатів, Кабмін. 

Що змінює:  

 • встановлює кримінальну відповідальність за подання до Верховної Ради та ухвалення законопроєкту, що суперечить нормам Конституції, або ініціативу, що за своїм змістом повторює визнані КСУ неконституційними норми; 
 • карати пропонують позбавленням волі на 6-8 років з позбавленням права обіймати певні посади до 5 років. 

Що так: змусить суб’єктів законодавчої ініціативи додатково перевіряти законопроєкти перш, ніж реєструвати і голосувати за них. 

Що не так:  

 • незрозуміло, хто буде визначати чи відповідають законопроєкти Конституції або ж чи повторюють ініціативи своїм змістом неконституційні норми. Невизначеність з цього питання може призвести до зловживань, тиску на депутатів, узалежнення парламентарів від недоброчесних правоохоронців; 
 • найімовірніше, це буде непрацюючий закон. Єдиний орган, який має повноваження визначати, чи суперечить закон Конституції – це Конституційний Суд. Інші органи, як-от прокуратура, загальні суди чи поліція, таких повноважень не мають і мати не можуть.