Повноваження Кабміну, дострокові вибори голів громад та невизнання російських виборів в Україні

08 Вересня 2021
Повноваження Кабміну, дострокові вибори голів громад та невизнання російських виборів в Україні
Головна > Моніторинг рішень > Повноваження Кабміну, дострокові вибори голів громад та невизнання російських виборів в Україні

Верховна Рада повертається до роботи після тривалих канікул. В перші робочі дні вона планує розглянути питання про передання деяких повноважень Кабміну на рівень міністерств та відомств, спростити порядок оголошення дострокових виборів голів громад та звернутись до міжнародної спільноти з закликом протидіяти Росії, яка намагається провести на окупованих територіях України свої парламентські вибори.

Уряд хоче позбутись від невластивих повноважень (законопроєкт № 5052 від 09.02.2021)

Яка стадія: перше читання.

На кого вплине: громадян, бізнес, державних службовців, Кабмін, Міністерства внутрішніх справ, культури, охорони здоров’я, економіки тощо.

Що змінює: позбавляє Кабмін 55 невластивих повноважень, зокрема щодо:

  • визначення фонду оплати праці працівників місцевих державних адміністрацій – це вже є у законі про державний бюджет
  • визначення порядку декларування зерна – це буде робити Мінекономіки
  • затвердження зразків бланка посвідчення і нарукавної пов’язки члена громадського формування з охорони громадського порядку і державного кордону – покладається на Міністерство внутрішніх справ
  • визначення категорій населення, які повинні проходити обов’язкові медичні огляди – перекладають на Міністерство охорони здоров’я.

Що так:

  • повноваження, якщо це можливо, має здійснювати найбільш наближений до відповідної сфери орган. Кабмін, зважаючи на спектр своєї відповідальності, не завжди може якісно виконувати покладені на нього повноваження
  • безпрецедентна для України практика, коли орган сам намагається оптимізувати  свої повноваження.

Що далі: ухвалити законопроєкт у першому читанні, розглянути поправки та пропозиції і підготувати законопроєкт до другого читання.

 

Вдосконалення порядку припинення повноважень голів громад (законопроєкт № 5241 від 12.03.2021)

Яка стадія: перше читання.

На кого вплине: мешканців України, Верховну Раду, голів громад та місцеві ради.

Чому важливо: за останні роки було кілька випадків коли після смерті місцевого голови дострокові вибори не призначали протягом тривалого часу через невиконання місцевими радами необхідних процедур. Тому законопроєкт має на меті спростити порядок ухвалення подібних рішень.

Що змінює:

  • розширює коло осіб, які можуть офіційно повідомляти Верховну Раду про дострокове припинення повноважень місцевого голови. Раніше таке повідомлення, могла робити лише особа, яка виконує обов’язки місцевого голови. Проєкт пропонує надати відповідні повноваження заступнику голови з питань діяльності виконавчих органів ради, керуючому справами (секретарю) виконавчого комітету ради або депутату відповідної місцевої ради, у разі якщо в.о. голови такого повідомлення не зробив
  • спрощує порядок припинення повноважень голови громади за заявою про відставку. Раніше для складення повноважень за власною ініціативою було необхідне голосування відповідної ради, а проєкт пропонує дозволити їх складати шляхом особистого оголошення заяви на засіданні місцевої ради або шляхом надіслання такій раді письмової заяви, якщо вона не проводить засідання
  • змінює момент припинення повноважень голови громади у зв’язку з припиненням ним громадянства України. Зараз він настає із ухваленням радою рішення про взяття до відома даних про припинення громадянства, а проєкт пропонує, щоб голова громади втрачав повноваження із дня припинення громадянства.

Що так: розширення переліку осіб, які можуть повідомляти Верховну Раду про припинення повноважень голови громади депутатами місцевої ради усуне можливості блокувати призначення дострокових виборів.

Що не так:

  • припинення повноважень сільського, селищного, міського голови без згоди місцевої ради позбавляє місцевих голів захисту від тиску з боку органів державної влади чи інших осіб, спрямованого на відмові від займаних ними посад. Особливо у випадку із складенням повноважень на підставі письмової заяви, коли місцеві депутати не можуть пересвідчитись, чи справді голова має намір скласти повноваження з власної волі
  • день припинення громадянства не може бути моментом припинення повноважень сільського, селищного, міського голови тому, що далеко не завжди особа повідомляє про цей факт, а тим більше негайно. Тому може виникнути ситуація, коли будуть сумнівними всі рішення ухвалені у проміжку між датою втрати громадянства і датою виявлення цього факту. Це порушує принцип правової визначеності, а отже суперечить Конституції.

Що ще: окрім спрощення процедури призначення дострокових виборів голови громади варто також скоротити терміни на прийняття Верховною Радою такого рішення із 90 днів, як є зараз на 60 днів чи до 45 днів. Бо разом із термінами проведення виборів та встановлення результатів громада може перебувати без обраного голови близько пів року.

 

Звернення до міжнародного співтовариства у зв’язку з підготовкою до голосування на виборах до Державної думи РФ та тимчасово окупованих територіях України (проєкт Постанови ВР № 5497 від 17.05.2021)

Яка стадія: розгляд по суті.

На кого вплине: органи державної влади, світову спільноту.

Що змінює:

  • визнає, що намір РФ провести голосування на виборах до Державної Думи на окупованих територіях України порушує міжнародне право
  • направляє звернення до Ради Безпеки і Генеральної Асамблеї ООН, ОБСЕ, НАТО, інших міжнародних організацій, парламентських асамблей, парламентів та урядів держав-членів ООН із закликом про застереження РФ від проведення виборів на окупованих територіях України, до накладення санкцій за подібні дії та невизнання результатів таких виборів.

Що так: політичне рішення, яке продовжує правову позицію України щодо невизнання спроб анексії АРК та Севастополя, невизнання автоматичного набуття громадянами України громадянства РФ.