Передання обліку дітей-сиріт громадам, підготовка до приватизації Запорізького титано-магнієвого комбінату та призначення чергового тимчасового керівника ДФС

27 Листопада 2020
Передання обліку дітей-сиріт громадам, підготовка до приватизації Запорізького титано-магнієвого комбінату та призначення чергового тимчасового керівника ДФС
Головна > Моніторинг рішень > Передання обліку дітей-сиріт громадам, підготовка до приватизації Запорізького титано-магнієвого комбінату та призначення чергового тимчасового керівника ДФС

Одужання президента і проблеми в економіці не стали каталізаторами активності в ухваленні державних рішень. Рада цього тижня відпочиває. Президент зайнятий кадровими перестановками, державними нагородами і призначенням суддів. І лише Кабмін ухвалив декілька свіжих рішень, які заслуговують на увагу громадян.

Серед них врегулювання питання обліку дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, віднесення Запорізького титано-магнієвого комбінату до об’єктів приватизації та чергова зміна тимчасового керівника ДФС.

Передав повноваження обліку дітей-сиріт та інших категорій дітей, які потребують опіки чи піклування, до виконавчих органів рад громад

На кого вплине: місцеві державні адміністрації, виконавчі органи рад громад, дітей, які потребують опіки і піклування, опікунів, піклувальників, усиновлювачів, соціальні служби.

Що змінює: врегульовує питання обліку дітей, які залишились без батьківського піклування, дітей-сиріт, усиновлених дітей, дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, а також потенційних опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, кандидатів в усиновлювачі та обліку нерухомого майна дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування. Наділяє відповідними повноваженнями виконавчі органи міських або районних у містах рад.

Що так: питання обліку перелічених вище категорій осіб залишилось неврегульованим після об’єднання громад та передання їм частини повноважень місцевих державних адміністрацій. Це створювало ситуацію правового вакууму, який перешкоджав нормальному забезпеченню прав дітей, створював перешкоди в усиновленні, тощо.

Що не так:

  • внесені зміни не врегульовують питання обліку дітей-сиріт та інших категорій дітей, які потребують опіки та піклування виконавчими органами сільських та селищних громад, яким, на відміну від міських та районних у містах виконавчих органів, не надали відповідних повноважень. Імовірно, так сталося через технічну помилку під час написання тексту змін.
  • станом на зараз в багатьох територіальних громадах немає структур, які б займалися питаннями опіки і піклування, що створює серйозні проблеми із соціальним захистом дітей, перешкоджає процесу усиновлення.
  • загалом, передання функції опіки і піклування за дітьми від органів держави до громад виглядає небезпечним рішенням. Адже турбота про дітей, позбавлених батьківської опіки, є чи не найважливішою функцією всього суспільства, яке її реалізує через свою державу. Також, є ризики, що у невеликих за населенням громадах такі органи в складі виконкомів взагалі не будуть утворені.

 

Виставили на продаж титанового монополіста

На кого вплине: Фонд державного майна, керівництво і працівників ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат», місцевий бюджет

Що змінює: відносить Запорізький титано-магнієвий комбінат, який є єдиним виробником губчатого титану в Україні та Європі, до переліку державних активів, які мають бути приватизовані.

Що так: держава продовжує політику приватизації, яка важлива як для формування вільного ринку, так і для зменшення корупційних ризиків у владі. Адже протягом десятиліть значна частина державного сектору економіки є збитковою через неефективне управління та корупцію.

Що далі: розпочнеться процес приватизації відповідно до закону та приватизаційних процедур. Однак, протягом останніх чотирьох років триває судове протистояння між DF Group Дмитра Фірташа і антикорупційними органами, які намагаються повернути частку олігарха у власність держави. Тому варто очікувати на спроби блокування приватизації у судах.  

 

Звільнили Солодченка С.В. від обов’язків т.в.о. Голови ДФС, а замість нього призначили іншого т.в.о – Сосиновича Д.О.

На кого вплине: Державну фіскальну службу, платників податків.

Що змінює: звільняє від тимчасового виконання обов’язків голови ДФС Солодченка С.В., а замість нього покладає виконання цих обов’язків на Сосиновича Д.О.

Що не так: відсутність постійних керівників в центральних органах виконавчої влади перешкоджає їхній нормальній роботі. Замість нормального добору кандидатів на посади вищого корпусу державної служби Кабмін призначає і постійно змінює тимчасових виконувачів обов’язків у ручному режимі. Це, з одного боку, веде до недієздатності органів виконавчої влади, з іншого боку, може бути ознакою корупційної складової в таких призначеннях.