Оголосили недовіру Голові Рахункової палати

13 Квітня 2023
Оголосили недовіру Голові Рахункової палати
Головна > Моніторинг рішень > Оголосили недовіру Голові Рахункової палати

Проєкт Постанови №8297 від 21.12.2022 

Яка стадія: проголосували остаточно. Підпису президента не потребує.   

На кого впливає: членів Рахункової палати, Верховну Раду, Кабмін, міністерства, центральні органи виконавчої влади, бюджетні установи. 

Що змінює: висловлює недовіру Валерію Пацкану – Голові Рахункової палати, що означає негайне звільнення його із займаної посади. 

Чому важливо:  

  • Рахункова палата – орган, який від імені парламенту здійснює контроль за надходженням коштів до Державного бюджету та їх використанням через проведення державного зовнішнього фінансового аудиту; 
  • у травні 2022 року парламент змінив закон про воєнний стан і наділив себе повноваженням на час воєнного стану за ініціативою Голови чи 113 депутатів звільняти будь-якого чиновника, якого призначила Верховна Рада. 

Що не так: 

  • Рахункова палата є одним з органів, який має гарантії незалежності. Відповідно до Закону, однією з ознак незалежності є особливий порядок призначення на посади та звільнення з посад членів Рахункової палати. Зокрема, звільнити Голову можна лише у виключних випадках: за особистою заявою, обрання за згодою на іншу посаду, станом здоров’я, обвинувальним вироком суду тощо. Звільнення Голови Рахункової палати з інших підстав порушує цей принцип, що свідчить про зловживання з боку народних депутатів; 
  • у пояснювальній записці відсутні будь-які пояснення висловлення недовіри Голові Рахункової палати, хоча в інтерв’ю нардепи аргументують таке рішення порушенням євроінтеграційних зобов’язань і відкриті проти Валерія Пацкана кримінальні справи. Ці аргументи треба було вписати у пояснювальну записку. 

Що натомість: скасувати норму закону про воєнний стан, який дозволяє парламенту звільняти призначених чиновників усупереч процедурам, виписаним у законах. 

Що ще: за аналогічно процедурою у травні 2022 року звільнили Уповноважену з прав людини Людмилу Денісову.