Обов’язкова евакуація з Донецької області та додаткові гроші на оборону

09 Серпня 2022
Обов’язкова евакуація з Донецької області та додаткові гроші на оборону
Головна > Моніторинг рішень > Обов’язкова евакуація з Донецької області та додаткові гроші на оборону

Кабмін розпорядився евакуювати всіх мешканців Донецької області та припинити оборонну угоду з Білоруссю, а нардепи хочуть збільшити видатки на оборону. 

Обов’язкова евакуація з Донецької області 

Розпорядження Кабінету Міністрів № 679-р від 02.08.2022 

Хто ухвалив: Кабмін 

На кого вплине: мешканців Донецької області,  (станом на 24.02.2022 близько 2 млн на підконтрольній Україні частині), мешканців областей, яку будуть приймати переселенців, військові адміністрації, Міністерство розвитку громад та територій, Міністерство інфраструктури, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, Міністерство внутрішніх справ, Національну поліцію, ДСНС, СБУ. 

Що змінює: 

 • Зобов’язує органи державної влади, військові формування, правоохоронні органи та Укрзалізницю організувати та провести евакуацію населення з території Донецької області; 
 • Визначає, що евакуювати мешканців Донеччини слід до відносно безпечних Вінницької, Волинської, Житомирської, Закарпатської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Тернопільської, Хмельницької, Черкаської та Чернівецької областей; 

Що так: 

 • Дозволить мінімізувати кількість жертв серед цивільного населення через постійні невибіркові авіаційні бомбардування, ракетні та артилерійські удари російських військ; 
 • Дасть змогу забезпечити мешканців Донецької області доступом до водопостачання, електроенергії та опалення в холодну пору року. Надання цих комунальних послуг на Донеччині або неможливе, або дуже ускладнене через постійні удари російських військ по цивільній інфраструктурі. 

Що не так:  

 • Рішення Уряду про обов’язкову евакуацію суперечить Закону «Про правовий режим воєнного стану», який відносить вирішення таких питань до компетенції військового командування та військових адміністрацій. 

Збільшення видатків на потреби оборони 

Проєкт Закону № 7644 від 08.08.2022 

Хто ініціював: група народних депутатів на чолі з Олександром Завітневичем 

Яка стадія: підготовка до першого читання 

На кого вплине: Міністерства фінансів, економіки, оборони, внутрішніх справ, СБУ, УДО, СЗР 

Що змінює:  

 • Збільшує бюджетні видатки на 2022 рік на 270 мільярдів грн за рахунок внутрішніх запозичень; 
 • Розподіляє додатково залучені кошти: 
  • 269,5 мільярди грн – на національну безпеку та оборону; 
  • 10,3 мільйони грн – на мобілізаційну підготовку національної економіки; 
  • 716 мільйонів грн – поповнення резервного фонду бюджету. 

Що так: додаткові видатки на потреби оборони необхідні в умовах війни, щоб фінансувати утримання та подальше посилення ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів. 

Що не так: дефіцит бюджету постійно зростає через додаткові потреби для оборони, однак Уряд практично не вживає заходів, щоб скоротити видатки за іншими напрямками, щоб хоч якось зменшити цей дефіцит. Це призводить до надмірного збільшення державного боргу. 

Припинення угоди з Білоруссю про кооперацію оборонних підприємств 

Постанова Кабінету Міністрів № 858 від 02.08.2022 

Хто ухвалив: Кабмін 

На кого вплине: підприємства оборонно-промислового комплексу України та Білорусі, Міністерство закордонних справ, Міністерство оборони. 

Що змінює:  

 • Припиняє дію угоди між Кабміном та урядом Білорусі про виробничу і науково-технічну кооперацію підприємств і організацій оборонних галузей промисловості; 
 • Доручає МЗС повідомити уряд Білорусі про припинення угоди 

Що так:  

 • Білорусь є співучасником збройної агресії росії проти України, оскільки дозволяє Росії використовувати свою територію для вторгнення на територію України. Зокрема, Росія завдає ракетних та авіаційних ударів по українській землі. Перебування у будь-яких договірних відносинах з Білоруссю суперечить національним інтересам України. 

Що не так:  

 • Попри те, що територія Білорусі була плацдармом для російського вторгнення з першого дня, Уряд лише зараз припиняє окремі договори з де-факто ворожою державою.