Надавати громадянство “політичним біженцям”

16 Травня 2023
Надавати громадянство “політичним біженцям”
Головна > Моніторинг рішень > Надавати громадянство “політичним біженцям”

Проєкт Закону №9295 від 12.05.2023 

Хто зареєстрував: Олексій Гончаренко з фракції “Європейська Солідарність”.   

На кого впливає: Кабмін, Державну міграційну службу, осіб, яких переслідували через політичні переконання чи проукраїнську позицію, держави, визнані агресорами або які не визнають територіальну цілісність України. 

Що змінює 

  • дозволяє набувати громадянство України у зв’язку із загрозами чи застосуванням переслідувань через політичні переконання або проукраїнську позицію громадянам держави, визнаної агресором, держави, яка не визнає територіальну цілісність чи суверенітет України або держави, яка не визнає протиправність посягань на територіальну цілісність України через агресію Росії; 
  • такі особи не зобов’язані:  
    • припиняти іноземне громадянство, а мають подати декларацію про відмову від іноземного громадянства як особа, яка зазнала переслідування;  
    • отримувати дозвіл на імміграцію;  
    • володіти державною мовою або розуміти її в обсязі, достатньому для спілкування;  
    • мати законні джерела існування. 

Що так: підтримка осіб, яких переслідують через політичні погляди чи проукраїнську позицію у Росії та її союзників.  

Що не так: занадто великі і неаргументовані поступки, які пропонується надати таким особам для отримання громадянства України. Окрім корупційних ризиків, це може призвести до загроз національній безпеці через майже неконтрольоване надання громадянства України.  

Що натомість: ідея підтримувати громадян країни-агресора, які мають проукраїнську позицію, може мати позитивні наслідки. Але інтерес держави полягає у тому, щоб такі особи успішно інтегрувались у суспільство. Для цього треба, щоб люди мали достатній рівень знань державної мови і могли себе фінансово забезпечити. Також варто визначити стримуючі механізми, які мають запобігти випадкам неконтрольованого надання громадянства.