Монобільшість VS. Опозиція

27 Липня 2021
Монобільшість VS. Опозиція
Головна > Моніторинг рішень > Монобільшість VS. Опозиція

“Слуги народу” пропонують припинити практику затримання ухвалення законів, а тому зареєстрували два відповідних проєкти.

У першому представники пропрезидентської партії пропонують, аби не менше 45 нардепів від половини парламентських фракцій могли реєструвати такі постанови.

У другому – якщо у фракції не має 45 депутатів, збільшити необхідну кількість депутатів до найменшої кількості членів фракції (зараз – це 20) і щоб члени фракцій могли підписати лише постанови, які пропонують їхні фракції.

Що так?

Закінчиться спам постанов про скасування результатів голосування, а тому важливі проєкти швидше ставатимуть чинними.

Що не так?

По-перше, конституційність цих пропозицій. Кожен нардеп має право законодавчої ініціативи. Конституція не передбачає обмеження таких можливостей. Слуги пропонують суттєво обмежити права позафракційних нардепів, що також суперечить Конституції.

По-друге, ініціатива монобільшості фактично унеможливить реєстрацію таких постанов. Знайти 45 нардепів або ж зібрати підписи всіх членів у найменшій фракції дуже і дуже складно. Напевно, що саме це і є прихованою метою законопроєктів.

По-третє, зловживання правами – стандартний метод парламентської боротьби у всіх демократичних країнах.

Трохи історії

Поправковий спам українських депутатів може бути даниною пам’яті французьким депутатам. У 2006 році народні обранці громадян п’ятої республіки подали до одного із законопроєктів понад 137 тис. поправок, а у лютому 2020 – 22 тис. А от члени італійського сенату у 2015 році подали до однієї із ініціатив понад 82 млн поправок.

У Японії, щоб проголосувати, депутати мали йти до спеціальної урни, у яку необхідно кинути свій бюлетень. У деяких опозиційних депутатів похід від свого робочого місця до цієї урни займав доволі тривалий час. Зокрема, у 1992 році один із депутатів витратив на кількаметровий похід 13 годин і 8 хвилин.

Навіть передовий демократичний гегемон – США, страждає від зловживань депутатів. Філібастер – стандартна тактика, коли члени сенату обговорюють те чи інше питання десятками годин, унеможливлюючи ухвалення будь-яких рішень.

Чи зловживають депутати своїми правами? Так, звичайно. Але чи загрожують вони демократії, конституційному ладу чи безпеці, коли зловживають? Ніт!

Парламент на те і парламент, що опозиція завжди буде шукати, як вставити палки в колеса більшості. А вміння домовлятись і шукати консенсус – одна з основ демократії.