Конституційна процедура

20 Квітня 2021
Конституційна процедура
Головна > Моніторинг рішень > Конституційна процедура

У Верховній Раді пропонують врегулювати роботу Конституційного Суду (4533)

Яка стадія: ухвалили в першому читанні. Нардепи можуть готувати пропозиції і поправки до законопроєкту.

На кого вплине: громадян, органи державної влади та місцевого самоврядування, президента, Верховну Раду, Кабмін, Верховну Раду Автономної Республіки Крим, суддів Конституційного Суду.

Що змінює: врегульовує роботи Конституційного Суду, зокрема:

  • визначає, що для ухвалення рішення необхідна більшість суддів Конституційного Суду (десять), а для того, щоб судді могли засідати – дванадцять
  • Суд не зможе виходити за межі предмету конституційного провадження, тобто не зможе розглядати на конституційність акти чи положення актів, які не оспорюються
  • всі судді, не лише Голова Конституційного Суду, зможуть впливати на формування порядку денного Суду
  • основною формою провадження буде усна форма. Справи будуть розглядатись за участі нардепів, представників від президента, уряду, з засобами фіксування і прямою трансляцією процесу.

Що було раніше: 

  • у жовтні 2020 року Конституційний Суд ухвалив рішення щодо скасування електронного декларування, зокрема через порушення прав суддів
  • під час розгляду справи, судді вийшли за межі предмету конституційного провадження і визнали неконституційними положення, які у поданні не оспорювались.

Що так:

  • регламентація роботи КСУ — чіткі підстави для відкриття чи закриття проваджень, вимоги до рішень чи висновків – зроблять роботу Суду більш ефективною та прозорою
  • відкритий доступ до актів, які ухвалює КСУ, та усне провадження як основна форма роботи КСУ підвищать рівень довіри до Суду.

Що не так: закон врегульовує питання, які мала б регулювати лише Конституція. Наприклад, необхідну кількість голосів суддів для ухвалення рішення або кількості суддів для того, щоб Суд міг засідати. Нардепи можуть змінити ці цифри у будь-який момент і заблокувати роботу Конституційного Суду.

Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!

Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.

Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.