Конституційна криза 2.0?

21 Квітня 2021
Конституційна криза 2.0?
Головна > Моніторинг рішень > Конституційна криза 2.0?

Володимир Зеленський затвердив указ про конкурсну комісію для відбору на посаду судді КСУ. Тут же зобов’язав Андрія Єрмака, керівника Офісу президента, за 10 днів внести пропозиції щодо персонального складу цієї конкурсної комісії.

Може здатися, що це рядова подія, яких щодня відбувається по кілька десятків. Президент не має, на які посади оголошувати конкурс. Всі місця за президентською квотою в Конституційному Суді заповнені вщент!

Як так склалося? Розбираємось!

1. Попереднє рішення президента – звільнити суддів Касмініна і Тупицького з посад – неконституційне. Звісно, президент не може просто так “з питань національної безпеки” звільнити суддю КС. У нього немає для цього повноважень, а виправдання, що Касмінін та Тупицький становлять небезпеку – нежиттєздатні без відповідного рішення суду.

Для звільнення суддів КСУ є спеціальний порядок, визначений у Конституції, і президент його порушив. Тому Касмінін і Тупицький – все ще судді Конституційного Суду України.

2. У будь-який момент рішення президента про звільнення Касмініна і Тупицького можуть скасувати. Це може зробити Верховний Суд, до якого звернулись судді, або Конституційний Суд, до якого вже звернулись нардепи.

Зеленський, як законослухняний президент, який дотримується принципу верховенства права, мав би дочекатись рішень судів. Якщо ж конкурс проведуть раніше, то на дві посади суддів КСУ буде четверо суддів: двоє поновлених і двоє новопризначених.

І це вже можна буде назвати конституційною кризою. Ніхто не зробив для конституційної кризи більше, ніж президент Володимир Зеленський.

3. Конкурс проведуть у стислі строки, без участі громадськості і міжнародних експертів, без дотримання базових вимог і процедур. А тому поважні кандидати, які розуміють обставини, на нього не подадуться.

Переможуть залежні кандидати, які будуть працювати не на Україну, а на президента. Для цього конкурс, швидше за все, і проводиться таким чином.

Що було?

Раніше Верховна Рада, де більшість має партія президента, обрала до КСУ Віктора Кичуна, який ще під час виступу у парламенті обіцяв бути “ще одним прихильником стримування Конституційного Суду”.

Чи зможуть громадяни у разі обрання ще двох таких “прихильників” захистити свої права? Чи зможе опозиція оскаржити в КСУ з такими суддями рішення монобільшості, уряду чи президента? Питання риторичні.

Нам дуже приємно, що ви цікавитесь суспільно-політичним життям нашої країни!

Якщо вам подобається те, що ми робимо, пропонуємо вам стати патроном Центру спільних дій та підтримати нас щомісячним внеском від 3$ тут. Окрім цього, щомісячні внески дадуть змогу вам ближче познайомитися з командою та отримати наші додаткові продукти.

Зрештою, так ви допоможете нам робити аналітику регулярною, політику більш доступною, а діяльність влади – прозорою для громадян усієї країни.