Кадрові зміни в уряді, нові обличчя НАЗК та Рада розвитку Мистецького арсеналу — що робили Кабмін і президент

20 Січня 2020
Кадрові зміни в уряді, нові обличчя НАЗК та Рада розвитку Мистецького арсеналу — що робили Кабмін і президент
Головна > Моніторинг рішень > Кадрові зміни в уряді, нові обличчя НАЗК та Рада розвитку Мистецького арсеналу — що робили Кабмін і президент

Цього парламентського тижня нардепи працюють з виборцями. Це означає, що Верховна рада не буде приймати жодних рішень. Натомість, нардепи зможуть присвятити час роботі з законопроектами — підготовці власних та опрацюванню проектів рішень президента, уряду, інших депутатів. Або ж будуть працювати з виборцями у своїх виборчих округах.

Для Кабінету міністрів та президента це ідеальний час — можна зосередитись на власній роботі. Це ж можливість і для нас перевірити, чим займались уряд та президент минулого тижня. Тому ми глянули, що робили Кабінет міністрів та президент і підготували для вас аналіз того, що все це означає та чи відповідають їхні дії Конституції. 

Що ж робили уряд та президент?

Прем’єр-міністр Олексій Гончарук подав заяву про відставку

На якому етапі: лежить на столі у президента.

На кого вплине: на громадян України, народних депутатів, президента, міністрів та керівників інших центральних органів виконавчої влади, прем’єр-міністра.

Що змінює: у разі дотримання процедури мало б призвести до відставки прем’єр-міністра та усього складу уряду.

Що не так: з правової точки зору заява не має жодних юридичних наслідків, оскільки прем’єр-міністр порушив процедуру: заяву про відставку він має подавати до Верховної ради. Те, що він написав заяву про відставку та передав її президенту з правом внесення в парламент, нічого не означає, оскільки у цих справах президент не має повноважень.

У разі, якщо президент передасть цю заяву до Верховної ради, буде порушена Конституція і відповідне рішення у будь-який час можна буде оскаржити у суді.

Знати більше: цього тижня ми підготуємо аналітику про те, як в Україні прийнято звільняти високопосадовців згідно з законами та Конституцією.

Міністерка розвитку громад та територій Альона Бабак подала заяву про відставку

На якому етапі: Верховна рада має розглянути заяву на наступному пленарному засіданні.

На кого вплине: на народних депутатів, міністерку розвитку громад та територій і прем’єр-міністра.

Що змінює: у разі підтримки парламенту звільняє Альону Бабак з посади міністра розвитку громад та територій.

Що далі: можливі три варіанти: 

  • якщо парламент підтримає заяву Альони Бабак — її мають звільнити з посади, а прем’єр-міністр має подати нову кандидатуру на посаду міністра розвитку громад та територій; 

  • якщо Верховна рада не підтримає заяву — пані міністерка має продовжити роботу на своїй посаді;

  • якщо парламент не буде розглядати заяву — Альона Бабак має продовжувати працювати, допоки Верховна рада не звільнить її з посади.

Уряд призначив нового керівника Національного агентства з запобігання корупції

На якому етапі: рішення вступило в дію.

На кого вплине: на президента, членів Кабінету міністрів, народних та місцевих депутатів, очільників міст, державних службовців тощо.

Що змінює: остаточно запускає роботу перезавантаженого НАЗК.

Що так: перезавантаження НАЗК, який тепер очолюється однією особою і більше не є колегіальним органом, дає надію на якісну роботу цього органу.

Що далі: новий голова почне працювати за умов зневіри у НАЗК як у якісному антикорупційному органі державної влади. Тому нагально необхідними є автоматизація процесу перевірки електронних декларацій та відновлення довіри суспільства.

Президент затвердив новий склад Ради з питань розвитку Мистецького арсеналу

На якому етапі: рішення вступило в дію.

На кого вплине: на працівників Мистецького арсеналу, колишній та новий склади Ради з питань розвитку.

Що змінює: формує новий склад Ради з питань розвитку Мистецького арсеналу, куди, зокрема, увійшли міністр культури пан Володимир Бородянський, керівник державного управління справами пан Сергій Борзов та дружина президента пані Олена Зеленська.

Що не так: президент не має повноважень у сфері культури і тим паче не має повноваження формувати Раду з питань розвитку Мистецького арсеналу. 

Що далі: Рада створювалась колишнім президентом Віктором Януковичем з метою консолідації зусиль мистецької громадськості, забезпечення здійснення узгоджених заходів та залучення інвестицій. Президент не має повноважень у сфері культури, тому відповідне повноваження слід здійснювати або уряду, а міністерству культури. Суд може легко скасувати це рішення президента.

За деталями звертайтесь до наших експертів Олега Савичука (oleh.savychuk@gmail.com) або Назара Заболотного ([email protected]).

ЧИТАТИ ДАЙДЖЕСТ В ТЕЛЕГРАМ-КАНАЛІ.