Фіксація судового засідання в умовах воєнного стану

21 Березня 2023
Фіксація судового засідання в умовах воєнного стану
Головна > Моніторинг рішень > Фіксація судового засідання в умовах воєнного стану

Проект закону №8359 від 13.01.2023 

Хто ініціював: група народних депутатів від фракції «Слуга народу» 

На кого вплине: на громадян, іноземців та осіб без громадянства, які є учасниками судових процесів, суди. 

Що змінює: 

  • в умовах воєнного чи надзвичайного стану, якщо немає об’єктивної можливості здійснити відео або аудіо запис судового засідання, секретар судового засідання має фіксувати його письмово у протоколі, де мають бути відображені істотні моменти розгляду справи. Такий протокол складається протягом 5 днів з дня завершення судового засідання.  
  • в умовах воєнного чи надзвичайного стану, якщо немає об’єктивної можливості внести судове рішення до Реєстру судових рішень, суд має внести такі рішення невідкладно за першої можливості, але не пізніше п’яти робочих днів з дня усунення відповідних обставин. 

Що так:  

  • дозволяє забезпечити розгляд справ в умовах відключень електроенергії, які унеможливлюють здійснення аудіозапису судових засідань. 

Що не так:  

  • не вносяться зміни до Кримінального процесуального кодексу, хоча там теж передбачена фіксація за допомогою технічних засобів; 
  • прив’язка можливості не проводити аудіозапис судових засідань до воєнного чи надзвичайного стану є надто абстрактною, що може спричинити повсюдне не застосування аудіозапису судами.  

Що натомість:  

  • додати можливість не проводити аудіозапис, якщо немає технічної можливості, про що має бути складений акт, який додається до справи. Така справа може розглядатися виключно за письмовою згодою всіх учасників процесу;  
  • внести аналогічні зміни до Кримінального процесуального кодексу.