
Перший робочий тиждень парламенту у новому році є заодно останнім робочим тижнем осінньої сесії Верховної Ради. Це своєрідний кінець піврічної праці народних депутатів, тому вже можна робити певні висновки. Порядок денний цього пленарного тижня включає 72 питання.
Сьогодні ми пропонуємо звернути увагу на декілька надважливих для України та українців законопроектів, які народні депутати можуть розглядати вже цього тижня. Якщо ви платник податків, працівник органів місцевого самоврядування, органів виконавчої влади, адвокат, народний депутат чи президент, радимо звернути увагу.
Що депутати можуть прийняти цього тижня?
Змінити Конституцію для децентралізації влади (2598)
На якому етапі: направлення на висновок до Конституційного Суду.
На кого вплине: на голів і працівників місцевих державних адміністрацій, міських, сільських, селищних голів, депутатів місцевих рад, президента.
Що змінює:
- створює інститут префектів замість місцевих державних адміністрацій
- адміністративно-територіальний устрій: основою устрою стає громада, замість районів створюються округи, перелік і назви областей виключаються з Конституції
- президент отримає повноваження призупиняти роботу органів місцевого самоврядування та призначати на їхнє місце тимчасового державного уповноваженого
Що не так:
- децентралізація, тобто передача повноважень з центрального рівня на місцевий, у змінах до Конституції відсутня, законопроект вирішує інші проблеми
- префект, якого створюють замість місцевих державних адміністрацій, має здійснювати державну виконавчу владу на місцях. Але призначати його буде не уряд, вищий орган виконавчої влади, а президент, який взагалі не належить до виконавчої влади
- повноваження президента призупиняти роботу органів місцевого самоврядування дозволить підпорядкувати мерів і місцевих рад президенту: жоден мер не піде проти президента, якщо останній може його у будь-який момент зняти.
Шанси на прийняття: для направлення до Конституційного Суду достатньо 226 голосів. Оскільки це президентський законопроект, то очікувано, що президентська фракція його підтримає.
Детальніше прочитати про цей законопроект ви можете у наших статтях “Префектна узурпація: для чого президент змінює Конституцію” та “Геть сільради! Всю владу президенту!”.
Виплачувати пенсії на окупованій території (2083-д)
На якому етапі: прийняття за основу.
На кого вплине: на громадян України, що проживають в окремих районах Донецької і Луганської областей, платників податків в Україні.
Що змінює: дозволяє виплату пенсій особам, які проживають на тимчасово окупованій території Донецької і Луганської областей.
Що не так:
- ми будемо виплачувати пенсії “мертвим душам”. Органи Пенсійного фонду не зможуть відмовляти особам з окупованих територій чи їх представникам у призначенні пенсії навіть за умови відсутності документів, які дають право на неї
- це дуже дорого для нашого збиткового пенсійного фонду і бюджету країни, який на третину спрямований на пенсії. Ми будемо змушені виплатити всі пенсії, які “заборгували” з 2015 року, а всі невиплачені за цей період пенсії померлим особам — віддати їхнім спадкоємцям. Це, за словами омбудсмена Людмили Денісової, близько 33 мільярдів гривень.
Які шанси на прийняття: законопроект не розглянули на попередньому пленарному тижні, але він не втрачає актуальності. Голова профільного комітету Галина Третьякова каже, що у законопроекті “зради не буде”. Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Дмитро Кулеба вказує, що “для ЄС виплата пенсій на окупованих територіях — правозахисне питання і дуже важливий нюанс”.
Змінити порядок розгляду невідкладних законопроектів (2691)
На якому етапі: включення до порядку денного.
На кого вплине: на народних депутатів.
Що змінює: законопроекти, визначені президентом як невідкладні, будуть проходити по особливій процедурі:
- їх одразу будуть включати до порядку денного
- звужуються строки подання пропозицій
- парламент зможе встановлювати особливий порядок розгляду таких проектів (наприклад, без внесення поправок, в одне читання тощо).
Що не так:
- невідкладні законопроекти та законопроекти, які письмово підтримали 226 народних депутатів, будуть розглядати в особливому порядку — так, як це визначить парламент. Наприклад, проект закону про особливий статус Донбасу парламент зможе зареєструвати і проголосувати за одну годину. Громадськість про це дізнається вже постфактум. Такий підхід нівелює існування усіх парламентських процедур, ліквідує відкритість парламенту та ставить під сумнів необхідність існування цієї інституції
- ініціювати скасування результатів голосування за невідкладні законопроекти зможуть спільною постановою аж 45 народних депутатів. Це обмежує право законодавчої ініціативи нардепів та суперечить Конституції, згідно з якою ініціювати таку постанову може один депутат
- президент та уряд зможуть ініціювати скасування результатів голосування парламенту, але це абсурд. Постанова про скасування результатів голосування — це акт винятково парламенту, і лише депутати можуть його ініціювати. За такою логікою укази президента міг би скасовувати мер Києва, а рішення кабміну міг би призупиняти Генпрокурор
- в умовах монобільшості процедура та публічна дискусія навколо законопроектів — це єдиний спосіб запобігти суспільній шкоді. Саме парламентські процедури забезпечують якість законопроектів, громадський контроль за роботою парламенту та запобігають узурпації. Якщо ж впроваджувати пропозиції “Слуг Народу”, то втрачається сенс роботи опозиції, комітетів, засідань Верховної Ради та існування парламенту як інституції.
Які шанси на прийняття: законопроект підписав голова фракції “Слуга Народу” Давид Арахамія, тому шанси на його підтримку високі.
Скасувати адвокатську монополію (1013)
На якому етапі: Конституційний Суд вже надав висновок, Рада має попередньо схвалити законопроект.
На кого вплине: на адвокатів, громадян та юридичних осіб, які подають до суду, відповідачів.
Що змінює: скасовується адвокатська монополія — наразі лише адвокати можуть представляти сторони у судах. Якщо закон приймуть, то обов’язкова участь адвоката буде лише у кримінальному процесі. У всіх інших сторони самі зможуть обирати, хто буде захищати їхні інтереси.
Що так:
- ліквідується монополія на представництво осіб у суді лише адвокатами
- люди зможуть залучати до свого захисту юристів, які не є адвокатами — це може бути і дешевше, і якісніше.
Що не так: адвокатська монополія була введена у 2016 році. Якщо змінювати Конституцію надто часто, це призведе до нестабільності.
Шанси на прийняття: законопроект не розглядають вже два пленарних тижні поспіль. Але шанси на прийняття високі, оскільки для попереднього схвалення достатньо 226 голосів.
Ще одна тема, яка може підійматись у парламенті цього тижня — ринок землі. Але у порядку денному відповідний законопроект (2178-10) відсутній.
А якщо ви журналіст або депутат, і потребуєте додаткової інформації, — звертайтесь до наших аналітиків Олега Савичука ([email protected]) та Назара Заболотного ([email protected]).
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати