Адвокатська монополія, пенсії, референдуми, виборчий кодекс – за чим стежити у Верховній Раді цього тижня?

16 Грудня 2019
Адвокатська монополія, пенсії, референдуми, виборчий кодекс – за чим стежити у Верховній Раді цього тижня?
Головна > Моніторинг рішень > Адвокатська монополія, пенсії, референдуми, виборчий кодекс – за чим стежити у Верховній Раді цього тижня?

На пленарному тижні з 17 по 20 грудня Рада планує продовжити роботу в турборежимі і розгляне 81 проект у різних сферах. Ми вибрали найважливіші законопроекти, які можуть значною мірою вплинути на життя українців. Якщо ви виборці, адвокати та платники податків, зверніть особливу увагу на плани змін. Що планують?

Скасувати адвокатську монополію (1013)

На якому етапі: Конституційний Суд вже надав висновок, Рада має попередньо схвалити законопроект.

На кого вплине: адвокати, громадяни та юридичні особи, які подають до суду, відповідачі.

Що змінює: скасовується адвокатська монополія – наразі лише адвокати можуть представляти сторони у судах. Якщо закон приймуть, то обов’язкова участь адвоката буде лише у кримінальному процесі. У всіх інших сторони самі зможуть обирати, хто буде захищати їхні інтереси.

Що так:

  • ліквідується монополія на представництво осіб у суді лише адвокатами
  • люди зможуть залучати до свого захисту юристів, які не є адвокатами – це може бути і дешевше, і якісніше.

Що не так: адвокатська монополія була введена у 2016 році. Якщо змінювати Конституцію надто часто, це призведе до нестабільності.

Шанси на прийняття: високі, оскільки його підтримав Конституційний суд. Для попереднього схвалення необхідно лише 226 голосів.

Виплачувати пенсії на окупованих територіях (2083-д)

На якому етапі: перше читання.

На кого вплине: громадяни України, що проживають в окремих районах Донецької і Луганської областей, платники податків в Україні.

Що змінює: дозволяє виплату пенсій особам, які проживають на тимчасово окупованій території Донецької і Луганської областей.

Що не так:

  • ми будемо виплачувати пенсії “мертвим душам”. Органи Пенсійного фонду не зможуть відмовляти особам з окупованих територій чи їх представникам у призначенні пенсії навіть за умови відсутності документів, які дають на неї право
  • це дуже дорого для нашого збиткового пенсійного фонду і бюджету країни, який на третину спрямований на пенсії. Ми будемо змушені виплатити всі пенсії, які “заборгували” з 2015 року, а всі невиплачені за цей період пенсії померлим особам – віддати їхнім спадкоємцям. Це, за словами омбудсмена Людмили Денісової, близько 33 мільярдів гривень.

Які шанси на прийняття: високі, оскільки про необхідність виплати пенсій особам на окупованих територіях говорять радник секретаря РНБО з питань реінтеграції та відновлення Донбасу Сергій Сивохо та голова комітету з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій, член депутатської групи “За майбутнє” Дмитро Лубінець.

Дозволити людям ініціювати референдуми (1123)

На якому етапі: перше читання.

На кого вплине: громадяни України, виборці.

Що змінює: дозволяє проводити всеукраїнські та місцеві референдуми за народною ініціативою – тобто громадяни України зможуть пропонувати провести референдум, результати якого держава чи органи місцевого мають виконати.

Що не так:

  • почати референдум, який може привести до зміни політики, зможуть лише 25 людей. Такої кількості дуже мало, аби виправдати затрати на процес та попередити ризики від можливих рішень;
  • майже необмежене коло питань, з яких можна буде ініціювати всеукраїнський референдум. Це все, окрім податків, бюджету і амністії. Прописується окремий вид референдумів для відкликання складу Верховної Ради, сільських, селищних, міських голів та рад, оголошення недовіри уряду. В умовах гібридної війни дуже небезпечно дозволяти такий вплив на державну політику. Фактично, таким чином можна легко зривати будь-які реформи та спровокувати політичний хаос;
  • ще небезпечніша частина про місцеві референдуми: законопроект не обмежують коло питань для референдуму. Це поставить під загрозу втілення реформ та може мати наслідком прийняття рішень у сфері безпеки чи правоохоронних органів для послаблення держави. Наприклад, через референдум в невеличкому селі можна буде зірвати навіть державне оборонне замовлення.

Шанси на прийняття: середні. З однієї сторони, ініціатором законопроекту є депутати фракції “Опозиційна платформа – за життя”. З іншої сторони, перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук публічно виступає за розвиток народовладдя, у тому числі за референдуми.

Прийняти виборчий кодекс з пропозиціями президента (0978)

На якому етапі: розгляд пропозицій президента.

На кого вплине: громадяни України, які мають право голосу.

Що змінює: об’єднує всі закони про вибори в єдиний кодекс, змінює виборчі системи для парламенту та місцевих органів самоврядування населених пунктів, де проживає менше 90 000 осіб.

Що так: встановлює пропорційну систему з відкритими списками на виборах народних депутатів.

Що не так:

  • виборчий кодекс не змінює систему для наступних місцевих виборів, і ми будемо мати наслідком такі ж проблеми, які маємо зараз – недопредставництво цілих округів та приховану мажоритарку;
  • ЦВК зможе не реєструвати “незручних” кандидатів на посаду Президента. Якщо від СБУ надійде інформація, що особа причетна до сепаратистської, терористичної чи іншої діяльності, ЦВК зможе відмовити особі у реєстрації кандидатом. Це може бути звичайне звинувачення від СБУ. Право бути обраним – це одне з громадянських прав, і його обмеження без суду суперечить демократичним принципам;
  • комітет переписав текст, а не розглянув пропозиції президента. Це порушує Конституцію та регламент роботи парламенту, оскільки депутати не з комітету не зможуть впливати на законотворчий процес. Так депутати не будуть виконувати свою представницьку функцію.

Шанси на прийняття: високі, оскільки комітет “врахував” усі пропозиції президента.

Ще однією темою, якою може займатись Верховна Рада цього тижня – законопроект президента щодо децентралізації влади, але в порядку денному наразі він відсутній.

А якщо ви журналіст або депутат, і потребуєте додаткової інформації, – звертайтесь до наших аналітиків Олега Савичука (oleh.savychuk@gmail.com) та Назара Заболотного (nazar.zabolotnyi@gmail.com).