Як творити під час війни. Конспект лекції Нато Мікеладзе

14 Червня 2022
Як творити під час війни. Конспект лекції Нато Мікеладзе
Головна > Країна сама себе не зробить > Як творити під час війни. Конспект лекції Нато Мікеладзе

Нато Мікеладзе – українська ілюстраторка з Полтави. Створює ілюстрації для нових шкільних підручників, логопедичних карток, різних комерційних і соціальних проектів. Під час повномасштабної війни розробляє мерч для Оборони Полтави, бере участь у благодійних NFT-проектах. Продажем стікерпака з ілюстраціями Нато та інших полтавських дизайнерів/ок та ілюстраторів/ок вдалося зібрати понад 100 000 гривень для закупівлі тактичного обладнання для військових. Пропонуємо вашій увазі основне з її лекції “Як митці тримають інформаційний фронт?”, яку організував Центр спільних дій у рамках конкурсу плакатів, малюків і відео “Країна сама себе не зробить”.

Чим можуть бути корисними художники під час війни?   

24 лютого у мене був шок. У перші дні нічого не малювалось. Але потрібно було кудись дівати свої емоції, думки і переживання. Тому я почала створювати для свого інстаграму патріотичні ілюстрації. На мій подив, вони почали дуже добре розходитися серед моїх підписників. Більшість із них тепер або продаються, або є частиною NFT-проекту, або лежать в основі стікерпака, кошти від продажу якого йдуть на потреби армії. 

Фото стікерпаку на підтримку ЗСУ, який створила Нато Мікеладзе разом з іншими ілюстраторами. Фото з інстаграму авторки  

До війни я ставилася до ілюстрації як до своєї роботи: є завдання, які ти маєш виконати і за це заплатять гроші. Під час війни радше я отримала не натхнення, а поштовх до дії. Його дають хороші й погані новини. А бажання творити виникає, коли важко мовчати. 

При цьому не можна забувати про відпочинок. Він потрібний ще й для того, щоб засумувати за тим, чим ти займаєшся. Тоді виникне нове натхнення. 

Як стати відомим патріотичним митцем? 

По-перше, вміти або навчитись малювати.  

По-друге, варто визначитись, в якому стилі ви хочете розвиватись. 

По-третє, активно вести сторінку в Інстаграмі й аналізувати, як на ваші роботи реагує публіка. Ви ніколи не вгадаєте, на яку роботу найбільше відреагують люди. Якщо ви хочете багато зворотної реакції, то вам треба зрозуміти, чого хочуть люди і чому вони мають, наприклад, репоснути вашу роботу. 

По-четверте, важливо встигати за трендами і новинами. Ось, до прикладу, Kalush Orchestra перемагає на Євробаченні. Під це треба готувати тематичну ілюстрацію.  

Реакція Нато Мікеладзе на виступ переможців Євробачення-2022 Kalush Orchestra. Фото з інстаграму авторки 

Якщо ви більше дбаєте не про просування в Інстаграмі, а про допомогу Україні, то вам варто пропонувати свої волонтерські послуги різним організаціям та ініціативам. І там усе одно треба буде показати ваше портфоліо та професійну здатність реагувати на важливі аспекти війни і термінові новини. Адже вас можуть попросити проілюструвати вибухи, а ви раніше малювали лише котиків і собачок. 

Ще ви можете продавати свої роботи як NFT, але тут потрібен маркетинг. Адже, якщо у систему завантажити роботи і ніяк їх не просувати, про них ніхто не дізнається.  

Якщо ви захочете продавати свої малюнки на платформі Etsy і цими коштами підтримувати армію, то зауважте, що роботи, які прямо зображають війну, на цій платформі падають у рейтингу. 

Ще один спосіб: використовувати локальні ініціативи в громадах, міські хаби або креативні кав’ярні. Так ми поширювали у кав’ярнях Полтави наклейки для підтримки армії.  

Останнє, що треба сказати: не треба соромитися творити. Я розумію, що як у професійних, так і в ілюстраторів-початківців через ці події творчий ступор.  

Як митці можуть вплинути на державу чи громаду? 

Якщо ви ілюстратор і хочете впливати на владу, ви можете ілюструвати свої вимоги чи меседжі. Обов’язково варто написати невеликий супровідний текст, який пояснив би ваші думки. Ілюстрація має зачепити увагу зацікавленої особи і привести її до самої суті проблеми. 

Тут важлива наявність вашої власної аудиторії, бо без підтримки буде складно добитися свого. Ще можна кооперуватися з іншими організаціями. Якщо не вийде вплинути на центр ухвалення рішень, то ілюстратор може достукатися, принаймні, до людей, які впливають на владу. Вас помітять ЗМІ, а хтось із вашої аудиторії виявиться дотичним до влади.  

Якою буде Україна через 10 років? 

Повномасштабна війна не буде тривати вічно і, на моє сподівання, вона скоро закінчиться. Україна уже до війни почала відроджуватися. Це видно по українській музиці, яка не схожа на жодну іншу.  

Через 10 років Україна стане ще сильнішою, а ми будемо її відновлювати та берегти. Розвивати нашу культуру, не шароварщиною, як раніше, а переосмислювати ті надбання, які ми маємо. Будемо знаходити у собі сили і таланти.  

Українці не гірші за європейців і мали б давно бути у Євросоюзі. Люди, які пожили у Європі, розуміють, які можливостей для розвитку є в Україні. 

Жити в своїй країні найкраще. Ми нарешті усвідомили, що нам нікуди не треба їхати.  

 

Лекція Нато Мікеладзе пройшла у рамках інформаційної кампанії на підтримку конкурсу плакатів, малюнків та відео “Країна сама себе не зробить” від Центру спільних дій. Мета конкурсу – дати можливість перетворити на творчість думки і емоції. Запрошуємо до участі усіх, незалежно від рівня володіння техніками образотворчого і відеомистецтва, висловитись про: 

  • Україну, яку ви бачите після перемоги; 
  • якими щоденними діями кожен з нас може зробити країну успішною. 

Подати роботи на конкурс “Країна сама себе не зробить” можна до 30 червня за цим посиланням. Одна особа може надсилати необмежену кількість робіт. 

Переможці отримають цінні призи від партнерів конкурсу – українських підприємств, видавництв, освітніх платформ і засобів масової інформації.