Центр UA презентував політичний порядок денний щодо контролю публічних фінансів

23 Травня 2016
Центр UA презентував політичний порядок денний щодо контролю публічних фінансів
Головна > Контроль за використанням публічних фінансів > Центр UA презентував політичний порядок денний щодо контролю публічних фінансів

23 травня в Українському кризовому медіа центрі відбулася презентація політичного порядку денного «Реформа системи контролю за використанням публічних фінансів», розробленого в рамках спільного проекту ГО «Центр UA» та аналітичного центру «Колегіум Анни Ярославни».

Відкриваючи захід, голова ГО «Центр UA» Олег Рибачук зазначив, що цей захід лише початок тривалого публічного процесу напрацювання нової національної політики в сфері контролю за використанням публічних фінансів. «Потрібно нарешті завершити гру в законопроекти і почати демократичний процес створення нової політики. Ми будемо шукати партнерів, щоб пройти цей шлях, напрацьовуючи Зелену та Білу книгу, збираючи зворотній зв’язок в Києві та регіонах, проводячи парламентські слухання. Але ми не залишимо цей політичний порядок денний лише у вигляді надрукованого документу. Побудувавши коаліції та партнерства та забезпечивши ефективну адвокацію, ми збираємося створити такі умови для влади, щоб політична воля для цієї реформи з’явилася». Водночас, голова правління Колегіуму Анни Ярославни Віра Нанівська наголосила: «Повний цикл публічної політики є чимось цілком новим для процесу реформ в Україні, але лише такий тривалий і копіткий шлях дасть в результаті стійкі зміни.»

Презентуючи документ, керівник проекту ГО «Центр UA» Андрій Андрушків наголосив: «Наші цілі є амбітні, однак цілком досяжні. Ми плануємо змінити суспільний дискурс щодо контролю за публічними фінансами та запровадити поняття «value for money», коли жодна копійка платників податків не може бути змарнована. В результаті спільних дій усіх залучених сторін ми будемо добиватися нормативно-правового закріплення невідворотного покарання за порушення норм і процедур щодо використання публічних фінансів. В результаті впровадження нової національної політики громадськість повинна стати основним контролером використання своїх коштів». З повною версією політичного порядку денного «Реформа системи контролю за використанням публічних фінансів» можна ознайомитися за посиланням та надіслати свої пропозиції щодо його вдосконалення.

Після презентації відбулася дискусія за участі народних депутатів, представників Міністерства фінансів та Національного банку України.

Народний депутат України, екс-міністр фінансів Віктор Пинзеник, коментуючи представлений документ заявив: «Метою зміни державної політики має бути не лише контроль за використанням публічних фінансів. Мета – це ефективність витрачання суспільних коштів. Це набагато ширша проблема ніж зводити проблему до контролю. Навіть, якщо уявити собі ситуацію, що ми забезпечили систему настільки прозору, що жодну копійку не крадуть – неможливо вкрасти і система контролю дозволяє виявити будь-які зловживання чи крадіжки, чи означає це, що кошти витрачені ефективно? Моя відповідь – абсолютно не означає. Дуже важливі не тільки процедури і контроль за витрачанням коштів, а, яка філософія фінансування, філософія виділення коштів. Фундаментальний крок – змінити філософію витрачання. Перейти на оплату послуг. Не процес, а результат має бути основою фінансування. Предметом фінансування має бути продукт».

Народний депутат Олександр Опанасенко, реагуючи на зазначену в презентації потребу у визначенні чіткого покарання за порушення законів щодо використання публічних фінансів, відзначив важливість таких змін національної політики: «В процесі імплементації ухваленого минулого року закону Про відкритість використання публічних коштів, ми зіткнулися з проблемою, що розпорядники бюджетних коштів не оприлюднюють інформацію, адже за такі дії немає санкції. Зараз ми будемо вносити правки в цей закон, але потрібно унормувати усе законодавство щодо публічних фінансів – за порушенням має бути невідворотнє покарання».

Сергій Лещенко, народний депутат, позитивно оцінив важливість зміни державної політики в сфері контролю за використанням публічних фінансів, водночас звернув увагу учасників заходу на ключову, на його думку, перепону в процесі такої реформи – брак політичної волі, в першу чергу з боку Президента. «Експерти та реформатори у владі можуть напрацювати прекрасні пакети законів, але цього замало. Щоб впровадити такі зміни, які в результаті можуть відкинути «смотрящих» і схеми на узбіччя державної політики потрібен не лише полісі-процес, а більш активна публічна кампанія громадського тиску на владу. Лише це зможе змінити звички діючої політичної еліти. В Україні вже 20 років не було масштабних страйків, а це дієвий інструмент впливу на владу і така ціль як реформа в сфері контролю і аудиту за використанням публічних фінансів може стати спільною метою загальнонаціональних акцій протесту».

Додатково:

  1. Політичний порядок денний «Рівний доступ до політики»
  2. Матеріали презентації
  3. Фотозвіт