Підсумки Ради: що наголосували

07 Грудня 2019
Підсумки Ради: що наголосували
Головна > Контроль політиків > Підсумки Ради: що наголосували

На цьому тижні депутати проголосували за понад 50 рішень. Ми вибрали ті, які змінюють баланс сил в українській державі, і впливають на життя кожного з нас. Якщо ви військовослужбовець, держслужбовець, споживач комунальних послуг, плануєте купити чи продати житло, або якщо ви Антон Яценко, вам це точно треба знати.

Про скасування “майданчиків Яценка” (2047-д)

На якому етапі: прийнятий в цілому у другому читанні.

На кого вплине: покупці та продавці нерухомості, оцінювачі та нотаріуси, Антона Яценка.

Що змінює: спрощує процедури оцінки об’єктів нерухомості та ліквідує корупційну схему в реєстрації інформації зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості. Припиняє здирництво коштів з оцінювачів та нотаріусів.

Виключає всі згадки про “авторизовані електронні майданчики”, до яких вносилась інформація зі звітів про оцінку об’єктів нерухомості.

Що так: законопроект ліквідує одну з найбільш відомих останнім часом корупційну схему.

Які фракції підтримали: всі фракції.

Про регулятора ринку енергетики та комунальних послуг (2490-1)

На якому етапі: прийнятий за основу у першому читанні.

На кого вплине: споживачі комунальних послуг – громадяни та підприємці.

Що змінює: приводить закон про регулятора ринку енергетики та комунальних послуг у відповідність із Конституцією. Проте, окрім цих змін, автори законопроекту пропонують й інші, які прямо впливають на роботу регулятора.

Що так: приведення закону про регулятора енергетики та комунальних послуг у відповідність із Конституцією.

Що не так: звузиться незалежність регулятора: 

  • він перетворюється на департамент міністерства енергетики, а уряд зможе вказувати що і як йому робити;

  • не буде вимоги про відкритість та пряму трансляцію засідань конкурсної комісії щодо добору членів регулятора;

  • з’явиться нова підстава для звільнення члена регулятора — порушення законів у сферах енергетики та комунальних послуг, при цьому не вказано які саме. Це може бути навіть прострочена несплата комунальних послуг.

У підсумку, у нас не буде структури, яка може заблокувати популістичні рішення парламенту або рішення, надиктовані олігархами у власних інтересах.

Які фракції підтримали: “Слуга народу” та депутатська група “За майбутнє”.

Про скасування депутатської недоторканності у законах (2237)

На якому етапі: прийнятий за основу у першому читанні.

На кого вплине: народні депутати

Що змінює: приводить закони у відповідність зі змінами до Конституції щодо позбавлення депутатської недоторканності. 

Що не так: нардепи підтримали зміни до Конституції і позбавили себе депутатської недоторканності. Тепер вони не можуть мати додаткового захисту як, наприклад, судді чи президент. Законопроект пропонує, щоб усі заходи щодо нардепів провадились лише за підтримки Генерального прокурора. Простий прокурор не зможе самостійно здійснювати якісь заходи щодо нардепів. 

Такий підхід суперечить Конституції, оскільки громадяни України мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Встановлення додаткової ланки у вигляді погодження будь-яких дій з Генеральним прокурором порушують цей принцип.

Які фракції підтримали: “Слуга народу” та депутатська група “За майбутнє”.

Про розширення переліку груп ветеранів війни (1197)

На якому етапі: за основу у першому читанні.

На кого вплине: деякі військовослужбовці, які брали участь у війні, але не мали статусу учасника бойових дій 

Що змінює: додає до учасників бойових дій членів екіпажу кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків та вертольотів, інших осіб, які перебуваючи на борту кораблів, катерів, суден забезпечення, літаків (вертольотів) ЗСУ, ДПС та НГУ, які захищали незалежність та територіальну цілісність України та брали участь у виконанні бойових завдань. Порядок надання та позбавлення статусу для таких осіб має розробити уряд.

Що так: деякі особи, які брали участь у війні отримають статус учасника бойових дій. 

Які фракції підтримали: “Слуга народу”, “ЄС”, “Батьківщина”, “Голос” та депутатська група “За майбутнє”.

Про нові підходи у держслужбі і комунікацію громадян з державними органами (2260)

На якому етапі: прийнятий в цілому у другому читанні.

На кого вплине: громадяни, народні депутати, державні службовці, журналісти комунальних та державних ЗМІ.  

Що змінює: визначає єдині підходи у сфері державної служби у державних органах та впроваджує електронні форми комунікації громадян з владою.

Що не так: Впровадження електронних форм комунікації та визначення єдиних підходів у сфері державної служби у державних органах – це речі, які не пов’язані між собою, а тому внесення подібних змін мало відбутись декількома законопроектами.

Більше того, автори вносять зміни у 34 різних закони. Зокрема, в закон, яким регулюється державна підтримка засобів масової інформації. Змінами позбавляють журналістів державних і комунальних закладів заробітної плати, надбавок та пільг на рівні державних службовців – що не відповідає меті законопроекту.

Також, пропонується, щоб на розвідувальні органи та Службу безпеки поширювався закон про державну службу. Правда, в частині формування цих органів він буде поширюватись лише на рядових працівників, на керівників цих органів вимоги закону по державній службі не поширюються.

Які фракції підтримали: “Слуга народу”, “Голос”, “Батьківщина”, депутатські групи “За майбутнє” та “Довіра”.

З хорошими змінами вітаємо. А щодо поганих, то якщо ці зміни впливають на ваше життя та життя ваших близьких, ви можете їх заблокувати до другого читання, звернувшись до депутатів, яких обрали. Якщо ж справа тільки за підписом президента, то зупинити це можна також зверненням або петицією.

За деталями звертайтесь до наших експертів Олега Савичука (oleh.savychuk@gmail.com) або Назара Заболотного ([email protected]).