Грошова допомога від держави внутрішньо переміщеним особам на проживання

27 Квітня 2022
Грошова допомога від держави внутрішньо переміщеним особам на проживання
Головна > Без категорії > Грошова допомога від держави внутрішньо переміщеним особам на проживання

За підрахунками Міжнародної організації міграції, в Україні вже 6,5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб (ВПО). Щоправда, за два місяці повномасштабної війни з росією офіційно як ВПО зареєструвалися більш як 2 мільйони наших громадян. Наразі ці люди мають право отримати від держави грошову допомогу. 

Ці кошти виділяють для ВПО, щоб покрити їхні витрати на проживання, в тому числі – на комунальні послуги. Грошову допомогу будуть виплачувати, доки триватиме воєнний стан та впродовж ще одного місяця після його припинення. Зауважимо, що вам виплатять допомогу за повний місяць незалежно від того, якого числа ви за нею звернулися. Тобто якщо ви, до прикладу, звертаєтеся за допомогою 27 квітня, то отримаєте виплату за весь квітень. 

Який розмір допомоги? 

Грошову допомогу надають щомісячно на кожну внутрішньо переміщену особу у таких розмірах: 

  • для осіб з інвалідністю та дітей – 3000 грн 
  • для інших осіб – 2000 грн 

Хто може отримати? 

  • ВПО з територій активних бойових дій: Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей та міста Київ. 
  • ВПО з тимчасово окупованої території АР Крим та міста Севастополь. 
  • ВПО, які станом на 1 березня 2022 р. вже отримували щомісячну адресну допомогу. Її призначають автоматично, без подання додаткового звернення. 

Як отримати допомогу? 

  1. Стати на облік як внутрішньо переміщена особа. Для цього вам потрібно подати заяву про взяття на облік ВПО та надати в ній необхідну інформацію. Зразок заяви додаємо тут. Ви можете це зробити у найближчому ЦНАПі територіальної громади, в якій ви наразі знаходитесь, виконкомі місцевої ради, органах соціального захисту населення або через Портал “Дія” (категорії “Послуги” та “Отримати статус ВПО”). 
  1. Там же отримати довідку про те, що ви та члени вашої родини – ВПО. Електронна версія довідки автоматично з’явиться у вашому кабінеті на Порталі “Дія”. 
  1. Подати заяву на отримання допомоги. У ній потрібно буде вказати, зокрема, свої особисті дані, ідентифікаційний код, адресу місця, куди ви перемістилися, та номер банківського рахунка для виплати допомоги. Інформацію про неповнолітніх дітей включають до заяви одного з батьків. Зразок такої заяви додаємо тут. Ви можете це зробити через ті самі органи, що й для постановки на облік. У Дії” вам потрібно буде лише продовжити реєстрацію та обрати/відкрити картку єПідтримки, щоб отримувати на неї грошову допомогу. 
  1. Мінцифри перевіряє інформацію, формує список ВПО та передає його Мінсоцполітики один раз на день. 
  1. Мінсоцполітики щомісяця до 2, 12 та 22 числа формує реєстри ВПО і до 3, 13 та 23 числа спрямовує кошти в Ощадбанк. 
  1. Казначейство отримує від Мінсоцполітики подання на перерахування коштів. А Ощадбанку доручають їх виплатити. 
  1. Не пізніше наступного робочого дня після того, як Ощадбанк отримає кошти, їх перераховують громадянам на вказані у заявах банківські рахунки або картки єПідтримки. 

Важливо! 

  • Якщо ВПО звертається за допомогою до 30 квітня 2022 року включно, то отримує її і за березень 2022 року. 
  • Допомогу не надають ВПО, які стояли на обліку до 24 лютого 2022 р. у регіонах, яких Кабмін не включив до свого переліку. Виняток – особи, які отримували щомісячну адресну допомогу ВПО. 
  • Неповнолітня дитина (від 14 до 18 років) має право самостійно звернутися за призначенням допомоги. 
  • Заяву про виплату допомоги малолітній дитині (до 14 років), яка прибула без супроводження законного представника, може подавати від її імені родич (баба, дід, прабаба, прадід, повнолітні брат або сестра, тітка, дядько) або вітчим, мачуха, у яких перебуває дитина.