Грошова допомога безробітним від держави

03 Травня 2022
Грошова допомога безробітним від держави
Головна > Без категорії > Грошова допомога безробітним від держави

Повномасштабна війна з росією призвела до того, що багато наших підприємств та бізнесів закрилися або призупинили роботу. Це спровокувало хвилю безробіття, яку підсилило масове переміщення людей у західні регіони держави. Зараз, як ніколи раніше, громадяни, які втратили свою роботу через війну, потребують допомоги від держави. 

Для цього центри зайнятості в тилу перевели в режим посиленої роботи, щоб якнайшвидше запропонувати людям прийнятні для них варіанти працевлаштування. А допоки їх не знайдуть – держава виплачуватиме людям допомогу з безробіття попри воєнний стан. 

Хто може отримати допомогу? 

Держава надає грошову допомогу з безробіття громадянам, які отримали статус безробітного. Безробітними вважають людей віком від 15 до 70 років, які через відсутність роботи не мають заробітку, але готові та здатні працювати. 

Водночас допомогу з безробіття не надають особам, які не мають страхового стажу. Винятком є лише: 

  • взяті на облік внутрішньо переміщені особи (ВПО), які не мають необхідних документів, щоб засвідчити місце та період своєї роботи; 
  • молодь, яка шукає своє перше робоче місце після навчання чи звільнення зі строкової військової/альтернативної служби. 

Який розмір грошової допомоги? 

Розмір допомоги визначають залежно від страхового стажу та заробітної плати, яку людина отримувала раніше. Якщо таких даних немає, то суму визначають на основі довідок про заробітну плату, яку людині видав роботодавець. 

Залежно від страхового стажу допомога з безробіття може бути такою: 

  • до 2 років стажу – не більше 50% від заробітної плати; 
  • 2-6 років – 55%; 
  • 6-10 років – 60%; 
  • понад 10 років – до 70%. 

Також розмір допомоги з безробіття залежить від того, як довго людина отримує цю допомогу: 

  • перші 3 місяці людина отримує всю суму; 
  • наступні 3 місяці – 80% від суми; 
  • надалі – лише 70% від суми. 

На період воєнного стану та 180 днів після його припинення максимальний розмір допомоги становить 1,5 мінімальної зарплати. Наразі це 9 750 грн на місяць. Мінімальна допомога з безробіття не залежить від розміру мінімальної зарплати. До закінчення карантину – це 1 000 грн на місяць. 

Загалом допомогу виплачують не рідше, ніж двічі на місяць, але можлива й виплата один раз на місяць, якщо на це згоден безробітний. 

Як безробітним отримати грошову допомогу? 

Найперше – ви маєте отримати статус безробітного. Тільки після цього ви зможете отримувати виплати від держави допоки не знайдете нову роботу. Це можна зробити як у центрах зайнятості, так і онлайн через Портал “Дія

Якщо ви вирішили зробити це через центр зайнятості, вам потрібно: 

  1. Підготувати всі необхідні документи. Це, зокрема, паспорт, ідентифікаційний код, трудова книжка, військовий квиток, диплом, довідка з останнього місця роботи про розмір заробітної плати. Якщо ви – ВПО і не маєте необхідних документів, розмір допомоги буде залежати від наявних у держави відомостей про вас. До того часу допомогу призначать у мінімальному розмірі не більш як на 180 днів. Після отримання необхідних відомостей вам розрахують нову суму допомоги та її тривалість. 
  2. Подати заяву до найближчого центру зайнятості, який працює. Зразок заяви додаємо тут. 
  3. Статус безробітного вам нададуть з першого дня реєстрації у центрі зайнятості за вашою особистою заявою. 
  4. Допомогу призначають з першого дня надання статусу безробітного. 
  5. На період воєнного стану та 180 днів після його припинення ви можете не відвідувати центр зайнятості особисто, а робити це через інші засоби комунікації (телефон, електронна пошта тощо) щонайменше раз на місяць. 

Якщо ви вирішили зробити це через Портал “Дія, вам потрібно: 

  1. Авторизуватись у своєму кабінеті на Порталі “Дія” за допомогою електронного підпису. Такий підпис можна отримати у центрах сертифікації ключів (послуга платна – близько 200 грн). Користувачі Приватбанку можуть отримати електронний підпис безкоштовно у Приват24 або у відділенні банку. 
  2. Заповнити заяву, відповідаючи на питання в анкеті. 
  3. Обрати зручний для вас центр зайнятості, який працює. 
  4. Ввести номер свого соціального рахунку та обрати періодичність отримання виплат. Якщо ви маєте рахунок, на який вам зараховували зарплату, стипендію, чи пенсію, відкривати окремий рахунок не потрібно. Якщо ви не маєте такого рахунку і є клієнтом ПриватБанку, ви можете відкрити його в Приват24. Так само, як для нарахування виплат за програмою єПідтримка
  5. Якщо у вас немає соціального рахунку і ви не можете його зараз відкрити, поки пропустіть цей етап. Але протягом 10 робочих днів після призначення виплат вам потрібно відкрити цей рахунок та надіслати його реквізити на електронну пошту центру зайнятості, куди подавали заяву. 
  6. Завантажте необхідні документи: паспорт, документ про останній вид зайнятості, документи про освіту та інші. 
  7. Перевірте дані та підпишіть їх своїм електронним підписом. 
  8. Через Портал “Дія” послугу надають протягом одного робочого дня. 
  9. Допомогу призначають з першого дня надання статусу безробітного. 
  10. На період воєнного стану та 180 днів після його припинення ви можете не відвідувати центр зайнятості особисто, а робити це через інші засоби комунікації (телефон, електронна пошта тощо) щонайменше раз на місяць. 

Якщо ви наразі знаходитесь на тимчасово окупованій території і не можете подати заяву у центр зайнятості або через Портал “Дія”, вам потрібно

  1. Заповнити цю онлайн-заяву, щоб зареєструватися як безробітний та отримувати грошову допомогу. 
  2. Якщо у вас немає можливості заповнити онлайн-заяву вище, то завантажте собі оці дві заяви. Далі роздрукуйте, заповніть та підпишіть їх. Після цього сфотографуйте заповнені заяви та відправте на цю електронну пошту: [email protected]. У темі листа обов’язково вкажіть слово “реєстрація” і напишіть своє прізвище, ім’я, по батькові. 
  3. Отримати підтвердження та чекати відповіді від Державної служби зайнятості щодо подальших кроків. 

Важливо! Якщо ви перебуваєте на тимчасово окупованих територіях або на яких ведуть бойові дії, вже маєте статус безробітного і не можете відвідувати центри зайнятості, вам і надалі будуть виплачувати грошову допомогу з безробіття.