Реформа СБУ та створення БЕБ: як не поміняти шило на мило

27 Січня 2021
Реформа СБУ та створення БЕБ: як не поміняти шило на мило
Головна > Аналіз рішень > Реформа СБУ та створення БЕБ: як не поміняти шило на мило

Олег Рибачук для НВ

Читаючи новини про діяльність рідної служби безпеки, в голові чомусь пропливають сюжети дуже далекі від класичних шпигунських фільмів.

Вони куди ближчі до мотивів кіно на зразок «Карти, гроші та два стволи». Із перманентними трагікомічними розбірками між різними кланами, купою помилок і випадковостей, яка зрештою залишає всіх дійових осіб у програші.

Ми дійшли до того моменту, коли прямо всередині спецслужби замовляють вбивства її ж керівників. Звичайно ж, така безкомпромісна внутрішньовидова боротьба викликана не бажанням очолити протидію російському агресору та ввійти історію тим, хто зупинив діяльність ворожих спецслужб, захистив від їхніх адептів наш інформаційний простір та поборов вплив ворожого капіталу на нашу політику. Все набагато банальніше, те, що ми читаємо останні тижні в новинах про СБУ — це звичайнісінька розбірка за владу і доступ до великих нелегальних грошей, які вона дає. Так би мовити, поділ кримінальних сфер впливу у структурі, яка створена для протилежних цілей.

А хіба могло бути інакше, якщо орган, який мав би забезпечувати контррозвідку, має ще й повноваження боротьби з корупцією і може втручатись в економічну діяльність будь-якого підприємства? Звичайно ж ні!

Те, що ми маємо є закономірністю, яка зберігається навіть попри регулярні кадрові перестановки в верхах Служби безпеки. Отже, питання не стільки в людях, як в самій інституції та її функціях, які надають такі можливості до зловживань, що навіть святий би не знехтував трохи заробити. Тому СБУ потрібно терміново і кардинально реформувати.

Такий шанс у Верховної Ради буде вже у цей четвер. Народні обранці матимуть змогу позбавити Службу шлейфу корупції, можливостей тиску на бізнес та іншого беззаконня, за яким вона відома пересічному українцю куди більше ніж за позитивною роботою.

Для цього треба зовсім небагато — підтримати підготовлений комітетом законопроєкт, що позбавляє Службу повноважень боротись з корупцією, захищати економіку та власного слідства. Без них СБУ стане тим, чим має бути — безпековою структурою, яка протидіє активностям ворожих спецслужб на нашій території.

Також було б добре, якби депутати десь нашкребли політичної волі ще й на скорочення департаменту господарського забезпечення і передбачили передачу різних курортів, дитячих садків та іншого невластивого Службі майна державі чи місцевим громадам. Тоді можна буде суттєво скоротити штат Служби, а отже дати контррозвідникам достойну оплату праці.

Крім цього, важливо не просто ліквідувати департамент економіки, а й не відтворити його в іншому місці – ще сильнішому і ще більш небезпечному для українського бізнесу, ніж він був до того. А така ймовірність існує. Паралельно з реформою СБУ Рада розглядає проєкт про створення Бюро економічної безпеки. За цим проектом БЕБ буде поєднувати в собі функції Міністерства економіки, департаменту економіки СБУ та ще й отримає власне слідство. Таке собі маленьке, але потенційно дуже корумповане КДБ у сфері економіки. Функція контролю за економікою має зникнути як явище неприйнятне для демократичної держави.

Натомість нам варто створювати Службу фінансової безпеки, яка буде займатись не всією економікою, а лише великими потоками коштів. Вона має не давати нашим олігархам обкрадати державу, а російським грошам розширювати свій вплив на українську політику, а не стежити за діяльністю всіх і кожного, хто займається бізнесом, заробляє собі і платить податки в державний та місцеві бюджети.

Тож рецепт позитивних змін і в системі Служби безпеки, а за одно й в українській економіці дуже простий: відкинути зайве — зосередитись на важливому, але в процесі не робити дурниць і не створювати одного монстра на заміну іншому.