Хто і як порушує права педагогів під час пандемії?

26 Травня 2020
Хто і як порушує права педагогів під час пандемії?
Головна > Аналіз рішень > Хто і як порушує права педагогів під час пандемії?

Автор — Костянтин Шокало, аналітик Центру спільних дій

Здавалося, що карантин поступово завершується, а разом з ним і порушення прав педагогів. Але все склалося не так, як того очікувало суспільство. Права продовжують порушувати, а непродумане зняття карантинних обмежень з деяких закладів освіти може сприяти розповсюдженню коронавірусної хвороби.

Команда “Центру спільних дій” уже аналізувала цю проблему і підготувала щодо неї  дослідження. Воно стосувалося системи освіти в умовах поширення епідемії COVID-19 та карантинних обмежень. Ми виявили, що найбільшими проблемами для педагогічних працівників стали організація їхньої роботи та забезпечення фінансуванням. Саме в цих аспектах і відбувалися суттєві порушення прав та законних інтересів педагогів. 

Попри тривалу трансформацію навчання у дистанційну форму, досі не було добре узгоджено освітню політику між державними та місцевими органами влади. Рішення, які ухвалював Кабмін, були складними для реалізації на місцевому рівні. Зокрема, вони стосувались самого дистанційного навчання, фінансової підтримки педагогів та роботи закладів освіти. 

Через такі рішення та непродуману політику у сфері дошкільної/шкільної освіти, частина органів місцевого самоврядування намагалась уникнути карантинних заходів у закладах освіти. Ці місцеві органи влади офіційно притримувались усіх рекомендацій МОНу. Неофіційно — місцеві департаменти освіти і науки разом із керівниками закладів освіти давали вимушені, але незаконні розпорядження щодо організації роботи та фінансування освітян. 

Це, у свою чергу, породило ситуацію, в якій місцева влада неодноразово нехтувала правами освітян. Виявити та зупинити такі точкові правопорушення по всіх регіонах вдавалося через добре поінформованих у законодавстві та свідомих педагогів. Вони направляли свої скарги та звернення до МОНу, освітнього омбудсмена, народних депутатів України тощо.

Звідки інформація?

В умовах дистанційного режиму роботи найбільш популярною та дієвою інституцією для захисту прав педагогів стала Служба освітнього омбудсмена. До неї можна звернутись через офіційну веб-сторінку самої Служби та сторінку освітнього омбудсмена Сергія Горбачова у соцмережі Facebook. 

Вони призначені для прийняття та фіксування всіх звернень/скарг від учасників освітнього процесу щодо порушення їх прав. Найголовніше — там можна дізнатись про способи захисту своїх прав, роз’яснення законодавства, отримати правову допомогу та різного роду рекомендації стосовно вирішення індивідуальних проблем тощо. 

Через запит на доступ до публічної інформації до Служби освітнього омбудсмена нам вдалося отримати дані про те, як і де в Україні порушували права та законні інтереси вихователів/вчителів під час карантину.

Що нам відомо?

З 12 березня по 13 травня у Службі освітнього омбудсмена зареєстрували 232 повідомлення, що стосуються порушень прав педагогів в умовах карантину. У 59 випадках спостерігалося множинне порушення прав. Загальна кількість порушень за тематикою звернень від освітян — 291. 

Найпоширенішими порушеннями під час карантину стали нарахування та виплата заробітних плат — 96, примус педагогів до відпустки — 55, примус ходити на роботу — 54, організація дистанційного навчання — 42. 

Меншими за кількістю, але суттєвими були також звернення щодо виплат вчителям зі стажем роботи до 10 років — 25, атестації — 11 і безпечних та нешкідливих умов у закладі освіти — 8. 

Хто і як порушує права педагогів під час пандемії?

При розгляді цих порушень варто зважати на масштаб проблеми. Більшість звернень зроблено найактивнішими педагогічними працівниками з різних закладів освіти. Тобто, це лише ті працівники, які готові були публічно відстоювати свої права та законні інтереси і боротися з несправедливістю. Реальна кількість таких порушень може бути набагато більшою.

Певні регіональні департаменти освіти і науки та заклади освіти все ж знайшли спосіб, як дотриматись не дуже дієвих рекомендацій МОНу. Але деякі з них, як ми бачимо з даних, цього зробити не змогли. Звідси і виникла проблема з порушеннями громадянських і професійних прав та свобод педагогів. 

Хоч влада поетапно скасовує карантин, порушення прав освітян все ж залишатимуться актуальними і надалі. Ключовою причиною цих порушень є не епідемія, а рішення та дії уряду. Тобто, відповідь влади на глобальні виклики та загрози.

З 25 травня уряд відновлює роботу закладів дошкільної освіти. Педагогам варто готуватися до нових перешкод у їхній роботі. Це спричинено продовженням поширення коронавірусної хвороби та неможливістю реального забезпечення протиепідеміологічних вимог у дитсадках. 

Перш за все, йдеться про складність соціального дистанціювання дітей, відсутність фінансових ресурсів для забезпечення засобами індивідуального захисту, небезпеку для життів всіх учасників освітнього процесу тощо. 

Яка ситуація з порушеннями в регіонах?

Хто і як порушує права педагогів під час пандемії?

У регіональній статистиці щодо порушення прав педагогів антилідером з нарахування та виплати зарплат і організації дистанційного навчання є Донецька область. Там кількість порушень у цих аспектах склала відповідно 13 та 8 випадків. У Дніпропетровській області зафіксована найбільша кількість порушень по примусу до відпусток — 8 випадків. 

Примус ходити на роботу найчастіше застосовували на Харківщині — 10 випадків. Порушення щодо виплат вчителям зі стажем роботи до 10 років стали найсуттєвішим недоліком у функціонуванні освітньої сфери Вінницької області — 6 випадків. 

Проблеми з атестацією, які вплинули на професійне зростання та діяльність вихователів/вчителів, були найбільш значними в Івано-Франківській області — 3 випадки. І порушення прав освітян стосовно безпечних та нешкідливих умов у закладах освіти стосуються таких областей: Волинської, Донецької, Одеської, Рівненської, Херсонської, Черкаської та Чернівецької. У перелічених регіонах було виявлено по 1 випадку порушень.

Загалом, до п’ятірки антилідерів щодо загальної кількості порушень прав педагогів можна віднести Донеччину (30), Харківщину (27), м. Київ (23), Дніпропетровщину (22) та Сумщину (17). Четвірку регіонів, у яких було зафіксовано найменшу загальну кількість порушень (менше за 5), очолили Закарпаття (3), Чернігівщина (3), Волинь (4) та Буковина (4). 

Дані доволі сильно варіюються у регіональному зрізі, але можна прослідкувати одну цікаву тенденцію. У східних і північно-східних областях України схилялися до жорстких методів управління сферою освіти та більшого нехтування правами педагогів. У західних, центральних і південних областях ситуація з педагогічними працівниками видається кращою. У них було виявлено набагато менше порушень (за винятком Івано-Франківщини).

Такий розподіл регіонів України за кількістю порушень прав освітян має комплексний характер і спричинений багатьма факторами. До прикладу, це можуть бути кількість населення в регіонах, різні способи управління закладами освіти та педагогами з боку місцевих влад, рівень громадянської активності у конкретній області, характер порушень тощо. 

Незалежно від цих факторів, вихователі та вчителі не повинні мовчати. Вони мають реалізовувати та захищати свої громадянські і професійні права через усі можливі законні способи. Це необхідно робити, щоб не допустити несправедливості стосовно себе за будь-яких умов.

Так, за період карантину Службою освітнього омбудсмена було зафіксовано 291 порушення за всіма тематиками звернень від освітян. Найбільше права останніх порушували через нарахування та виплату заробітних плат, примус педагогів до відпустки і примус ходити на роботу під час карантину. Регіональними антилідерами порушень прав педагогів стали Донеччина, Харківщина, м. Київ, Дніпропетровщина та Сумщина.

Попри зняття карантинних обмежень урядом, педагогічні працівники мають бути готові до подальших порушень їхніх прав. Застосування популярних, але не продуманих і не виправданих рішень владою дозволило відкрити заклади дошкільної освіти. 

Звичайно, дитсадки ще не готові приймати дітей в умовах продовження поширення коронавірусу. Якщо процес відкриття не буде відтермінований, суспільству варто очікувати можливе погіршення епідеміологічної ситуації, а окремо педагогам — нові порушення прав. Тому далі буде…

Як звести до мінімуму порушення прав та законних інтересів педагогів в умовах епідемії? І як виправити недоліки рішень та дій органів державної і місцевої влади щодо них? Для тощо, щоб влада могла взяти цю ситуацію під контроль зараз та достойно працювати надалі, їй варто розробити заходи з вирішення зазначеної проблематики.

Вони полягають у трансформації політики уряду у сфері дошкільної/шкільної освіти. Ця політика має бути продуманою, логічною та однозначною, і яка добре узгоджується із місцевим рівнем. При цьому, повинно здійснюватися чітке і надійне гарантування захисту громадянських і професійних прав педагогів з боку державних та місцевих інститутів влади.

Також владі необхідно врегулювати законодавчі норми, що стосуються організації роботи та фінансування освітян в умовах епідемії. А карантинні обмеження варто знімати плавно та з дотриманням умов безпеки. Йдеться про ті обмеження, які стосуються відновлення діяльності закладів освіти під час продовження поширення COVID-19 і становлять ризики для життів всіх учасників освітнього процесу.