Чи потрібні Україні нові громадяни?

20 Квітня 2023
Чи потрібні Україні нові громадяни?
Головна > Аналіз рішень > Чи потрібні Україні нові громадяни?

Текст підготовлений для “Цензор.НЕТ

Впродовж незалежності міграційна політика України була консервативною. Ми не мали проблем із робочою силою, навпаки люди працездатного віку були змушені їхати на сезонну або постійну роботу за кордон. Держава була максимально закритою для мігрантів і отримати українське громадянство було складно.

Проте війна породжує нові виклики та загострює старі проблеми. Очевидно, що ми зіштовхнемося із демографічною кризою небаченого масштабу і вона впливатиме на повоєнне життя країни в усіх сферах куди більше, ніж будь-які руйнування житла, виробництва чи інфраструктури. Чи розуміють це в уряді? І як нові правила набуття громадянства вплинуть на кількість та якість охочих отримати український паспорт?

Нові правила отримання громадянства – мова, історія, Конституція

Наприкінці травня 2022 року українці зареєстрували петицію про обов’язковий іспит для отримання громадянства України. Він мав включати тести з української мови, історії України та знання Конституції, а також вивчення гімну. Петиція дуже швидко набрала понад 25 тисяч голосів, Президент її розглянув і доручив уряду врахувати думку людей. А той, як ніколи оперативно розробив законопроект. 21 березня цього року Закон ухвалили. Зараз він очікує на підпис Президента.

Якщо президент його не заветує, то із середини осені, коли закон набуде чинності, для отримання громадянства буде необхідно виконати кілька додаткових вимог – знати основи Конституції, історії України та українську мову на рівні визначеному Нацкомісією зі стандартів державної мови.

Закон також запроваджує винятки із цього правила. Іноземці, що мають визначні заслуги перед державою та іноземці, які вступили на службу в Збройних Силах України, Національній Гвардії та Державній службі транспорту можуть спочатку отримати громадянство, а іспит скласти протягом 2 років з дня його набуття. Якщо вони цього не зроблять, то можуть втратити громадянство. Повністю від складання іспиту звільнені діти та особи, які мають психічні розлади.

Ухвалений закон сприятиме залученню на військову службу іноземців та осіб без громадянства, що посилить обороноздатність держави. Бо таким людям дозволять спочатку вступити на службу для захисту країни і отримати громадянство, а іспит скласти пізніше.

Цей приклад є взірцевою реакцією, як влада має реагувати на конструктивні пропозиції суспільства. А саме рішення однозначно сприятиме швидшій інтеграції натуралізованих осіб в українське суспільство, правову культуру та буде формувати почуття патріотичного зв’язку з Україною.

Ухвалений закон пропонує справді позивні зміни в політиці щодо громадянства, але такі зміни є лише точковими. Глобально міграційна політика держави є доволі неоднозначною та неминуче буде потребувати докорінних змін через війну та відтік населення.

Як змінювалася міграційна політика із 2014 року

Закон “Про громадянство” визначає низку підстав набуття громадянства: від права за народженням та територіальним походженням права на поновлення громадянства та отримання через президентський указ.

Нижче подана статистика набуття громадянства за 2014-2022 роки. 

 

Всього з 2014 по 2022 рік українське громадянство набули 167 657 осіб. Тенденції набуття громадянства по різних категоріях приблизно однакові за всі роки.

Єдиним цікавим моментом, який вибивається з загальної картини є різке зростання набуття громадянства за народженням з 2016 року. Це пов’язано перш за все із запровадженням безвізового режиму з Європейським Союзом. Український паспорт після цього став привабливим для юних мешканців окупованих територій, які його ще не отримували. Щоб отримати паспорт, їм треба лише підтвердити факт належності до громадянства України. Для цього потрібно надати оригінали документів, що підтверджують громадянство хоча б одного з батьків – того, хто на момент народження перебував у громадянстві України.

Якщо проглянути зміни до закону, які вносилися з 2014 року, то можна виокремити кілька моментів.

По-перше, спростили порядок прийняття до громадянства України іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу в Збройних Силах України.

По-друге, із прийняттям закону про державну мову до умов для прийняття до громадянства додали володіння державною мовою відповідно до рівня, визначеного Національною комісією зі стандартів державної мови.

У грудні 2021 року законодавці знову спростили умови для набуття громадянства. Зокрема, замість зобов’язання припинити іноземне громадянство дозволили подати декларацію про відмову від іноземного громадянства для цих осіб.

Також законом передбачили випадки, коли особа не має права набути громадянство України за територіальною ознакою, а також бути поновленою в громадянстві. Йдеться про осіб, які: 1) вчинили злочин проти людства чи здійснювали геноцид; 2) засуджені в Україні за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину; 3) вчинили на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином.

І вже у січні цього року народні обранці дещо полегшили умови для прийняття до громадянства України для іноземців та осіб без громадянства, які проходять військову службу за контрактом у Національній гвардії України та Державній спеціальній службі транспорту.

Війна і демографія

Коли ми говоримо про післявоєнну відбудову, то часто забуваємо відповісти на питання хто і для кого буде відбудовувати країну. ООН наводить дані, що близько 8 мільйонів людей покинули Україну через війну. Водночас Інститут демографії оцінює кількість українців за кордоном приблизно у 5 мільйонів людей.

Через вплив негативних демографічних факторів населення України у найближчі роки скоротиться до 35-37 мільйонів та продовжуватиме падати. Середній вік населення України перед початком повномасштабного вторгнення становив близько 42 років. І він тільки зростатиме через виїзд працездатних українців за кордон, а також через зменшення народжуваності та збільшення тривалості життя.

Українська молодь отримує освіту близьку до західного зразка. Така освіта разом із знанням іноземних мов робить молодь інтегрованою у глобальний ринок праці. Тому у майбутньому десятилітті трудова еміграція посилиться на фоні післявоєнної економічної кризи.

Як і хто буде відбудовувати Україну?

Із закінченням війни перед державою постане одразу два складних питання – хто, а головне для кого буде відбудовувати країну. Відповідь сильно залежить від моделі економічного розвитку, яку обере суспільство.

Одним із варіантів є розвиток власного промислового виробництва та переробної промисловості на основі агросектору. У такому випадку, країні буде потрібно багато робочих рук, що вимагатиме широкомасштабного залучення іноземної робочої сили. При чому мова здебільшого про людей із доволі високими кваліфікаціями, які здатні обслуговувати складне сучасне обладнання.

Таких людей буде потрібно додатково навчати та інтегрувати в українське суспільство. Що майже неминуче означає лібералізацію процесу отримання дозволів на роботу та постійне проживання, а також швидший процес вступу в українське громадянство.

Іншим варіантом є розвиток високотехнологічних та наукомістких галузей економіки. Це зменшує потребу у великій кількості робочої сили в тих сферах, які складають основу економіки та збільшує доходи тих, хто в таких сферах працює. Але зростання достатку в одній сфері завжди стимулює інші. Багатші люди споживають більше послуг, готові платити за виконання побутових робіт, а не виконувати їх самостійно. У такій моделі зросте запит перш за все на некваліфікованих працівників і Україні майже неминуче доведеться залучати додатково залучати робочу силу з-за кордону і змінювати свої підходи до міграційної політики.

******

Нам вже зараз потрібно думати про післявоєнну реальність і визнати, що міграційну політику потрібно буде змінювати, якщо ми хочемо відбудувати країну. Бо 167 тисяч нових громадян за 9 років – це не дуже мало. Уряд вже зараз повинен думати над тим як міняти процедури у бік спрощення та більшої прозорості, але не жертвувати якісною перевіркою тих, хто хоче стати громадянином України.