
У Клесівській громаді найближчим часом запустять збір пропозицій до формуванння проекту бюджету на 2020 рік та проведуть широке інформування про бюджетний процес серед мешканців громади. Про це домовилися на публічній консультації із заінтересованими сторонами, яку 23 жовтня 2019 організувала ГО “ Центр UA”.
Мешканцям громади не вистачає інформації та знань щодо бюджетного процесу, формування та видатків бюджету громади. Це також підкреслила Катерина Бондар, начальниця фінансового відділу Клесівської селищної ради. Адже мешканці мало розуміються в питаннях бюджету, законодавстві, натомість довіряють чуткам і не перевіряють інформацію, що публікується в соціальних мережах, на сайтах, Фейсбуці.
“Ми цього року в липні заповнювали опитувальник, де на питання чи проводиться в нас збір пропозицій від мешканців поставили прочерк. А тепер для нас подібний публічний захід про бюджет вперше, ми вже бачимо запит, готові збирати пропозиції до проекту бюджету на 2020 рік, який винесемо ще на обговорення в кінці листопада та затверджувати остаточно його будуть наші депутати на сесії”.
Проте вона наголосила, що подання пропозицій, не означатиме їх 100% реалізацію, адже коштів в громаді на всі напрямки не вистачає. У плануванні вже з наступного року слід передбачати дії на найближчі 3 роки. Виконання програми соціально-економічного розвитку Клесівської ОТГ буде відбуватися по мірі наявності коштів в бюджеті.
“Цього року вже за 9 місяців ми маємо видатків на захищені статті 42 млн.200 тис. грн. А це зарплати освітянам, медикам, комунальним підприємствам, культурі, комунальні платежі та багато іншого. Хоча, фактично отримали власних надходжень 31 млн. 700 тис. грн. Збільшилася динаміка в капітальних видатках (ремонти, закупівлі, тощо). Саме зараз триває формування бюджету, тому можемо збирати письмові чи електронні пропозиції до проекту бюджету на 2020 рік”, – завершила начальниця фінансового відділу Клесівської селищної ради Катерина Бондар.
За словами голови Клесівської ОТГ Василя Гриника, селищна рада готова продовжувати ініціативу, провести широке інформування про бюджетний процес та запустити збір пропозицій до бюджету Клесівської ОТГ на 2020 рік.
“Це для нас новий напрям, може з”являться нові ідеї. Ми готові підтримати та в свою чергу зібрати пропозиції до бюджету, у вигляді онлайн-анкети розмістимо на сайті та Фейсбук групах, а паперову можна буде заповнити на першому поверсі ради. Остаточний перелік сформують спеціалісти, щоб все було за правилами, відповідно до бюджетного кодексу.”

Під час обговорення функціонування перший рік в громаді громадського бюджету голова громади, Василь Гриник прокоментував активність мешканців в бюджеті участі.
“Коли весною починали бюджет участі, ми проводили кілька зустрічей, вони були малочисельні. Не було спочатку розуміння, які ідеї подадуть мешканці. Один з депутатів також ініціював навчання по написанню проектів в селах, запросив експерта з Рівного, але і там було не багато людей”.
Тому учасники консультації підтримали ідею широкого інформування мешканців про практики в громаді. Більшість поданих проектів цього року стосувалася комунальних закладів освіти та дошкілля. Вони виявилися найактивнішими, бо у керівників та батьків дітей, які відвідують садочки та школи, уже склалося розуміння потреб.
“Чомусь ідеї мешканців не так підтримували, як авторів з комунальних закладів, хоча ми і навчання проводили, і подавали справді цікаві проекти. Тепер чекаємо реалізації ідей та звітування. Можливо реалізовані проекти надихнуть наших жителів подавати нові ідеї”, – коментував після консультації в телефонній розмові Ярослав Щевич, мешканець села Карпилівка, один з ініціаторів таких навчань.
Присутні озвучили, що недовіряють таким процесам, бо ніхто не знає чи буде реалізований проект. Можливо, після першого досвіду цього року, коли побачать вже готові об”єкти, то й повірять, що мешканці можуть щось змінити в громаді через цей інструмент.
Багато ідей було озвучено під час зустрічі із заінтересованими сторонами, проте починати слід з інформування та збору пропозицій для побудови відкритого та публічного діалогу всередині громади.
“Головне дотриматися правил під час збору пропозицій та дати пояснення по кожній пропозиції чи включено в бюджет, якщо не включено, то пояснити причини відхилення. Можна використати приклади інших громад, які робили буклети, інфографіку про бюджет та подані пропозиції від мешканців”, – зазначила Ірина Стасюк, представниця ГО “Центр ЮА” в Рівненській області.
Проект реалізується за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою”, що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Програма співпрацює з Мінрегіоном у формуванні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та реагує на потреби громадян.

Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати