
За 2017 рік було подано більше 845 тисяч щорічних декларацій, з порушенням термінів — 23,5 тисячі. У свою чергу, в реєстрі судових рішень опубліковано лише близько 90 рішень, пов’язаних з порушеннями у деклараціях.
Від початку роботи і до червня 2018 НАЗК перевірило 331 декларацію з-понад мільйона поданих. Незважаючи на такий низький показник, команді руху “Сильні громади” ГО “Центр UA” вдалося притягнути до відповідальності місцевого депутата з Донеччини за несвоєчасно подану декларацію про доходи.
Один за всіх
Кожного року після 1 квітня команда руху “Сильні громади” аналізує декларації посадовців Донеччини. Можновладці полюбляють ігнорувати законодавство, порушуючи терміни публікації декларацій, або повідомляючи в них недостовірну інформацію.
Цього разу, порушниками стали 6 з 40 депутатів Костянтинівської міської ради, які вчасно не оприлюднили інформацію про свої статки.
В результаті, до відповідальності притягнули лише одного депутата — Сергія Стасюка, інші залишилися поза увагою контролюючих органів.
Депутата Стасюка тричі попереджали про необхідність задекларувати свої доходи на сесіях міської ради в період з 1 січня по 1 травня, а в кінці червня він отримав повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Декларанта визнали винним і оштрафували на 42,5 тисячі гривень. Вирок набрав чинності.
Як з’ясувалося на практиці, притягнення до відповідальності посадовця за порушення не така ж і складна справа, якщо дотримуватися трьох етапів.
1. Аналіз декларацій
Для початку необхідно постійно аналізувати якість та кількість декларацій, для цього потрібно лише зайти на сайт Єдиний державний реєстр декларацій та перевірити декларацію, наприклад, депутата вашої місцевої ради, або будь-якого посадовця.
На практиці найчастіше зустрічається два види порушень: несвоєчасне подання декларації та декларування недостовірної інформації.
Наприклад, прокурор ГПУ Сергій Павчук приїхав на змагання з міні-футболу серед працівників прокуратури на автомобілі Mercedes-Benz ML 320, який зареєстрований на 66-річну Ангеліну Донченко з Яремча і відсутній у декларації прокурора.
Очевидно, що прокурор задекларував недостовірну інформацію, тому можна звертатися до правоохоронних органів з вимогою перевірити таку інформацію.
2. Повідомлення про правопорушення
Звернутися з повідомленням про правопорушення можна до Національної поліції, органів прокуратури, Служби безпеки України, Національного агентства з питань запобігання корупції та Національного антикорупційного бюро України.
Сповістити про порушення можна кількома способами:
-
Повідомлення телефоном, що вказаний на сайтах антикорупційних органів.
-
Звернення через відповідну форму Повідом про антикорупціонера на сайтах цих органів.
-
Традиційний спосіб – звернення, яке можна надіслати як на електронну пошту, так і на звичайну, або віднести до канцелярії відповідного органу.
Ми обрали третій способ, надіславши до НАЗК традиційне звернення. З прикладом можна ознайомитися за посиланням.
Після того, як ми скерували звернення, залишалося контролювати його розгляд та чекати на результат.
3. Публічний розголос
Не менш важливим чинником у притягненні порушника до відповідальності є публічність. Привернення уваги підвищує шанси, що справа дійде до суду.
Не буде зайвим написати невеликий матеріал про виявлене порушення та опублікувати його у місцевому ЗМІ, а також повідомляти у соціальних мережах про перебіг справи.
Команда руху “Сильні громади” завжди дотримуєтся цього правила та надає розголосу таким справам. Зі всіма подробицями справи, яка завершилася притягненням депутата до відповідальності, можна ознайомитися у матеріалі.
Таким чином, ваші дії повинні складати з 3-ьох етапів:
-
Аналіз декларацій на сайті Єдиного державного реєстру декларацій. Перевіряйте декларації на якість та кількість.
-
Повідомляйте відповідні органи про виявлені правопорушення зручним для вас способом. Не забувайте про своє звернення, якщо ви не будете контролювати хід його розгляду, то результатів можете не чекати.
-
Публічний розголос. Висвітлюйте виявлене порушення, ваші дії та результати у публічному просторі: ЗМІ, соціальні мережі. Це допоможе не тільки привернути увагу до проблеми, а й долучити союзників у її вирішенні.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати