
Органи місцевого самоврядування мають багато можливостей для отримання особистої вигоди, найулюбленіший – розкрадання бюджетних коштів.
Численні шпарини в законодавствi забезпечують посадовцям міцний захист, перед якими безсилі правоохоронні та судові органи.
Однак рух “Сильні громади” ГО “Центр ЮЕЙ” має успішні історії, які стануть в нагоді у вічній боротьбі з корупцією, наприклад зменшення вартості робіт зі встановлення огорожі завдяки тиску активістів.
Покровська стіна
Влітку 2015 року Покровська міська рада виділила 500 тис. грн на встановлення паркану навколо центральної районної лікарні.
Незважаючи на те, що у лікарні були відсутні кисневі маски, головний лікар запевняв, що встановлення паркану – це першочергова необхідність для захисту від хуліганів.
Договір та додаткові угоди до нього були приховані від громадськості, тому що вартість робіт не перевищувала 1,5 млн грн і тендер не проводили. В результаті, адміністрація лікарні, на свій розсуд, обирала підрядника та не зважала на економію бюджетних коштів.
Акт виконаних робіт підписали ще до того, як встановили паркан. Це привернуло увагу громадськості, в результаті чого лікарня була змушена зменшити вартість договору вдвічі.
Як ми це робили?
Оскільки в 2015 році система електронних закупівель Prozorro ще не була запроваджена, знайти інформацію про тендери та укладені договори у відкритому доступі було практично неможливо.
Тому команда руху “Сильні громади” надіслала кілька десятків запитів на інформацію, аби отримати всі кошториси, специфікації, дефектні акти та інші документи.
Всі документи пройшли детальний юридичний аналіз після якого направлялися нові запити на інформацію та звернення.
Увесь процес розслідування висвітлювався у публічному просторі, команда публікувала статті у місцевому ЗМІ. Адміністрація місцевої лікарні була атакована зі всіх сторін, в результаті чого змушена була привести документи до ладу та зменшити вартість робіт вдвічі.
Такий же порядок дій застосовувався і в інших схожих ситуаціях та привів до бажаного результату.
Наприклад, мер Слов’янська уклав договір на 80 тис. грн про висвітлення виключно своєї роботи у місцевому ЗМІ. Раніше також укладалися подібні договори, але кошти витрачали на замовлення сюжетів про діяльність міської ради.
Кошти передбачалися для участі міського голови у телеефірах на місцевому телебаченні. Вартість студійного ефіру вдвічі вища, ніж вартість сюжету і в цьому випадку йшлося виключно про піар міського голови, а не інформування про роботу міської ради.
Команда руху “Сильні громади” застосувала аналогічний механізм дій: запити, звернення та публічний розголос. В результаті чого, дія договору була передчасно завершена і з того разу, міського голову не було помічено в агітаційних роликах.
Тож, у подібних ситуаціях команда руху “Сильні громади” пропонує наступний механізм дій:
-
Сформувати та направити запити на розпорядника публічної інформації з вимогою надання відповідної інформації.
-
Здійснити аналіз отриманих відповідей та сформувати подальший план дій, як то отримання додаткової інформації, чи скерування звернення до контролюючих органів з вимогою здійснити перевірку.
Наразі існує багато громадських організацій, готових допомогти вам у вирішенні місцевих проблем, в тому числі надати юридичні консультації, не винятком є руху “Сильні громади”.
-
Публічний розголос. Висвітлення ситуації, ваших дій та результатів у публічному просторі: ЗМІ, соціальні мережі. Це допоможе не тільки привернути увагу до проблеми, а й долучити союзників у її вирішенні.
Більш детальніше про запит, звернення та правила їх подання можна ознайомитися у методичному посібнику руху “Сильні громади”.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати