У Тереблеченській ОТГ робоча група працюватиме над формуванням спроможної освітньої мережі – результат публічної консультації

10 Червня 2019
У Тереблеченській ОТГ робоча група працюватиме над формуванням спроможної освітньої мережі – результат публічної консультації
Головна > Публічні консультації в громадах > У Тереблеченській ОТГ робоча група працюватиме над формуванням спроможної освітньої мережі – результат публічної консультації

Рада Тереблеченської ОТГ разом з освітянами та батьками активізують  робочу групу для напрацювання сценаріїв для якісних змін у сфері освіти. Першим завданням робочої групи стане комплексний аналіз спроможностей для втілення необхідних змін. До такого рішення прийшли в результаті публічної консультації із заінтересованими сторонами, яку 7 червня 2019 року організувала ГО “Центр UA”.

На зустрічі представники місцевої влади, вчительських колективів та батьків обговорили, як вирішити проблему низької якості надання освітніх послуг у школах Тереблеченської ОТГ. Значну увагу приділили також і фінансовим питанням, адже коштів з державного бюджету не вистачає, тому громада спрямовує значну частину власних доходів на дофінансування шкіл ОТГ.

У Тереблеченській ОТГ фактична наповненість класів на 0,7 менша за розрахункову згідно з індексом фінансової спроможності шкільної освітньої мережі ОТГ на 2019 рік. Відтак, радник з питань місцевих фінансів Чернівецького ЦРМС Дмитро Прокопець звернув увагу на тенденцію, коли при меншій наповнюваності класу, зростає вартість одного учня.

“У вашій громаді на одного вчителя у середньому припадає 5,6 учня, що є  небагато, у порівнянні з середнім показником по Україні, який становить 9,1% та по ОТГ Чернівецької області – 8,2%.  Цей показник свідчить про те, що зміни потрібні”, –зазначив Дмитро Прокопець. Також він звернув увагу на  вартість навчання одного учня в рік та перспективи економії коштів. “У Тереблеченській ОТГ цей середній показник становить майже 30 тис. грн, в той час як по Україні середній показник становить 21,3 тис., а по області – 22,3 тис. грн. Якщо б цей проказник привели до середнього в області, то ОТГ могла б зекономити 4,4 млн. грн”.

У Тереблеченській ОТГ робоча група працюватиме над формуванням спроможної освітньої мережі – результат публічної консультації

Важливо досягти економії у Тереблеченській ОТГ, адже з нового року громада ще й втратить значний відсоток надходжень до бюджету від податку на акциз.

“У загальному бюджеті нашої громади власні надходження становлять 15 млн грн, з яких 7 млн. грн – акциз з пального, який з наступного року буде зараховуватись у дорожній фонд. Враховуючи те, що освітньої субвенції з державного бюджету не вистачає і ми фінансуємо освіту з власного, з 1 січня 2020 року, за наявних умов, у нас просто не вистачить коштів”, –наголосив  голова Тереблеченської ОТГ Валерій Сака.

Планування та розвиток мережі закладів освіти через заснування, реорганізацію та ліквідацію є одним із повноважень ОТГ у сфері освіти. Так зазначив Віктор Лащак, радник з питань муніципальних послуг:

“Алгоритм створення спроможної освітньої мережі складається з кількох етапів і включає в себе організацію робочої групи, яка проаналізує чинну освітню мережу, визначить слабкі місця та точки росту.  Згодом вона ж підготує 4-5 сценаріїв вирішення проблем. Оптимальний сценарій обирають на громадських слуханнях, затверджують на сесії та доносять до відома громади”, – зауважив Віктор Лащак.

За рахунок збільшення наповнюваності класів, оптимального використання потужностей, навчальний заклад витрачає суттєво менше коштів у перерахунку на учня. Зекономлені кошти можна направити на купівлю автобуса, комп’ютерів або ж підручників, підключення інтернету чи інвестиції в енергозбереження. Перераховані можливості потрібні для забезпечення якісного освітнього процесу, про який засвідчують результати ЗНО та не надто високі рейтинги шкіл громади.

У Тереблеченській ОТГ робоча група працюватиме над формуванням спроможної освітньої мережі – результат публічної консультації

Ольга Обершт, представниця ГО “Центр UA” звернула увагу, що однією із симптомів проблеми є низькі показники ЗНО для окремих шкіл громади та невеликий відсоток учнів, які склали ЗНО.

“На жаль, ми бачимо, що наповнюваність класів у школах корелюється з якістю надання освітніх послуг. Чим менша наповнюваність, тим нижчим є рейтинг школи серед шкіл області за результатами ЗНО”, – зауважила Ольга Обершт. 

За підсумками заходу учасники домовились, що робоча група напрацює можливі сценарії створення спроможної освітньої мережі та обере найоптимальніший для громади. Надалі рішення планують обговорити на громадських слуханнях.

Проект реалізується за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою”, що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Програма співпрацює з Мінрегіоном у формуванні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та реагує на потреби громадян.

У Тереблеченській ОТГ робоча група працюватиме над формуванням спроможної освітньої мережі – результат публічної консультації