У Степанівській громаді мешканці укладатимуть договори із вивезення відходів – результат публічної консультації

30 Вересня 2019
У Степанівській громаді мешканці укладатимуть  договори із вивезення відходів – результат публічної консультації
Головна > Публічні консультації в громадах > У Степанівській громаді мешканці укладатимуть договори із вивезення відходів – результат публічної консультації

Рада Степанівської ОТГ планує організувати інформаційну кампанію про підвищення рівня відповідальності мешканців у поводженні з твердими побутовими відходами, зокрема необхідності заключення договорів із вивезення відходів. Про це домовилися на публічній консультації із заінтересованими сторонами, яку 27 вересня 2019 року організувала ГО “Центр UA”.

На заході представники місцевої влади, депутати, представники виконавчого комітету, старости, представниця департаменту ЖКГ, представниця департаменту екології обласної адміністрації, експерт Центру розвитку місцевого самоврядування та небайдужі мешканці обговорили, у який спосіб реалізувати ефективне управління відходами у Степанівській громаді. Адже засмічення територій громади призводить до погіршення екологічного стану та втрати інвестиційної привабливості регіону.

На думку Ірини Кашпур, заступниці директора Департаменту екології Сумської облдержадміністрації, необхідно пояснити мешканцям переваги централізованого вивозу відходів, провести роз’яснювальні зустрічі, на яких пояснити мешканцям зміни у законодавстві на рівні управління відходами.

“Підхід до управління ТПВ змінився і це потрібно доносити до кожного мешканця, потрібно роз’яснювати логіку змін у політиці щодо управління відходами. Тільки через налагодження діалогу можна переконати мешканців укладати договори із надавачем послуг із вивезення відходів”, – зауважила чиновниця.

На сьогодні у громаді надають послуги із вивезення ТПВ, однак вони критично низької якості. Як зазначає голова Степанівської громади Володимир Лукаш, через це мешканці самостійно транспортують або взагалі закопують сміття на власному подвір’ї.

“Наша громада на сьогодні немає власного комунального підприємства і ми змушені укладати договір із приватним підприємцем, який немає якісного обладнання. Через це ми не можемо пропонувати мешканцям щось більше аніж послуги із транспортування їхнього сміття до сміттєзвалища”, – зазначив голова громади.

У Степанівській громаді мешканці укладатимуть  договори із вивезення відходів – результат публічної консультації

Головна спеціалістка Департаменту ЖКГ Сумської облдержадміністрації Олена Хряпіна додала, що проекти допомоги у придбанні сміттєвозів для громад від обласної адміністрації існують, проте для участі громадам необхідно створювати власні комунальні підприємства.

“Один із таких проектів уже реалізується у Шостці. Місцеве комунальне підприємство планує придбати сміттєвоз у співфінансуванні із областю, що допоможе місцевій громаді реалізувати якісний централізований вивіз”, – додала вона.

Всі ці проблеми із вивозом і сортуванням  відходів планують вирішити у ході реалізації проекту від ДФРР із побудови сміттєсортувального комплексу. Про це зазначив експерт із регіонального розвитку Сумського ЦРМС Григорій Стариков:

“Під час реалізації проекту міжмуніципального партнерства планується закупити сміттєвози, баки для роздільного збору відходів і саму сміттєсортувальну лінію. Тому сьогодні раді громади варто залучити якомога ширшу підтримку мешканців, щоб у наступному році не отримати протестну хвилю. Побудова такого комплексу швидше за все носитиме політичний характер”, – зауважив він.

На завершення заходу представниця ГО “Центр UA” Марина Носаченко наголосила, що робота над проблемою продовжуватиметься і після консультації.

“Важливо зрозуміти те, що питання управління побутовими відходами починається із раціонального споживання. Коли мешканці усвідомлять, яку шкоду екосистемі приносить самостійне захоронення або вивіз на сміттєзвалище тих відходів, які треба відсортувати і відправити на переробку, тоді вони почнуть усвідомлювати сенс оплати послуги із вивезення сміття”, – підсумувала активістка.

У процесі обговорення учасники дійшли до висновку, що варто частіше організовувати інформаційно-роз’яснювальні заходи із мешканцями громади. Наприклад, проводити діалогові зустрічі із мешканцями ОСББ щодо необхідності заключати договори із вивезення відходів, проведення перших заходів із сортування. У школах громади необхідно проводити акції зі збору твердих побутових відходів, які підлягають переробці, щоб привчати школярів до нового підходу управління відходами, який вони зможуть передати у свою чергу своїм родинам.

Проект реалізується за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою”, що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Програма співпрацює з Мінрегіоном у формуванні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та реагує на потреби громадян.

У Степанівській громаді мешканці укладатимуть  договори із вивезення відходів – результат публічної консультації