
Активні громадяни міста Калуш закликають владу збільшити штрафи за викидання сміття у невідведеному місці та відповідально ставитися до території, де проживають. Про це домовилися на публічній консультації із заінтересованими сторонами, яку 21 листопада 2019 року організувала ГО “Центр UA”.
На зустрічі представники громадських організацій та влади обговорили, як можна покращити ситуацію зі сміттям у місті Калуші. Влітку 2019 року влада міста встановила багато смітників, особливо біля будинків (тільки загальних), але попри це у місті все ще багато сміття, особливо на дитячих майданчиках, парках та міжбудинкових територіях. На даний час, мало смітників встановили біля торгових закладів, державних установ, також повністю відсутні контейнери для роздільного сміття, будівельне сміття часто викидають у загальні баки.
За словами директорки Калуського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Галина Дидч, потрібно постійно вести інформаційні кампанії.
“Потрібно говорити з учнями та молоддю про правильне поводження зі сміттям, зокрема про сортування та відповідальне ставлення до викидання сміття в спеціально призначені для цього місця ”, – зазначила вона.
Учасники консультації вважають, що у місті потрібно проводити різноманітні флешмоби, встановити тематичні білборди, зняти соціальні відеоролики. Також, учасники переконані, що свідомим громадянам не потрібно соромитися робити персональні зауваження особам, котрі смітять у невідведених місцях.
“Дуже важливо мешканцям міста звертати увагу на тих, хто викидає сміття будь-куди, адже це наше місто і ми хочемо, щоб воно було чисте. Потрібно відповідально ставитися до викидання сміття і до цього треба привчати змалку”, – говорить мешканка Калуша Галина Безушко.
Також на думку Галини Безушко, штрафи за несанкціоноване вивезення сміття треба збільшити, зокрема вона запропонувала ГО “Центр UA” звернутися до Верховної Ради України з відповідною пропозицією:
“Вважаю, що слід збільшити штраф, а також надати право поліції на місці штрафувати винуватців або фіксувати винуватців в електронній системі для наступного більшого покарання за засміченість території”.

Учасники консультації також зазначили, що часто мешканці міста викидають сміття у малоосвітлених місцях, щоб “ніхто не бачив”. На сьогодні влада міста вже освітила багато районів, але чимало паркових та міжбудинкових територій залишаються без світла. Тому як вважають учасники консультації, до дослідження територій міста, як все ще залишаються неосвіченими, варто включитися кожному мешканцю і допомогти владі визначити ці райони.
На публічній консультації обговорили також можливість мешканців сортувати сміття, зокрема про необхідність впровадження для міста контейнерів для роздільного сортування твердих побутових відходів. Як зазначив Василь Ільницький, перед тим, як закупити контейнери для роздільного сміття, потрібно знайти підрядника та домовитися з ним про умови обслуговування, систематичність вивезення. Слід врахувати й інформаційну складову, щоб у контейнери із сортованим сміттям не викидали будь-яке сміття, бо тоді сенсу в сортуванні немає.
Також регіональний координатор ГО “Центр UA” у Львівській області Андрій Фендик звернув увагу на підприємців та власників торгових точок, оскільки біля них накопичується чимало сміття. Як варіант, найперше варто було б поставити контейнери для сортування сміття біля торгових точок та залучити бізнес до спільної закупівлі цих баків.
Як підсумок вирішили, що потрібно звернутися до місцевої влади із пропозицією збільшити штрафи за засмічення території, а також запропонувати місцевому бізнесу допомогти закупити та встановити контейнери для роздільного сміття у місті Калуші.
Проект реалізується за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою”, що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Програма співпрацює з Мінрегіоном у формуванні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та реагує на потреби громадян.

Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати