
У місті Чернівці представники міської ради та ініціативна громадськість планують напрацювати проєкт положення про проведення конкурсу муніципальних грантів. На публічній консультації 29 жовтня 2019 року представники міської ради та активні жителі міста дійшли згоди у необхідності розробки документу про проведення конкурсу проєктів громадських організацій.
У Чернівцях через певні обставини припинилась взаємодія між органом міського самоврядування та громадянським суспільством у сфері реалізації соціально-економічної та культурної політики через фінансування з бюджету міста.
“Положення про проведення конкурсу, затверджене рішенням сесії у 2011 році, сьогодні не відповідає чинним нормам законодавства, тому неможливо оголосити конкурс та використати передбачені кошти. У свою чергу відсутність механізму залучення людських та матеріальних ресурсів громадських організацій зумовлює втрату можливості залучення додаткових ресурсів, в тому числі інтелектуальних, для вирішення пріоритетних проблем територіальної громади”, – зауважила Ольга Обершт, представниця ГО “Центр UA” у Чернівецькій області.
Під час обговорення дійшли згоди, що грантова підтримка громадських ініціатив сприятиме розвитку громадянського суспільства та може стати майданчиком для демонстрації громадськими організаціями своїх знань та вмінь.
“У нас багато компетенцій та ідей щодо розвитку міста. Ми розуміємо що міська влада не завжди знає про потреби чернівчан, наприклад жителів окремих вулиць чи районів, або представників певних соціальних чи професійних груп. Тому грантування наших проєктних пропозицій – це також можливість нам показати свою значимість та необхідність нашої діяльності для міської громади”, – прокоментувала Анастасія Головченко, проектна менеджерка ГО “Центр молоді Чернівців”.
Поряд з тим, звернули увагу й на питання активності подачі грантових заявок від громадського сектору. Адже у місті зареєстровано декілька десятків громадських організацій різного спрямування, але в публічному просторі присутні близько десяти. Реальний конкурс ідей можливий лише за активної участі більшості організацій.
“Для прикладу, управління молоді та спорту Чернівецької обласної державної адміністрації оголошувало конкурс з визначення проектів, розроблених молодіжними організаціями, для надання фінансової підтримки у 2019 році. Проте конкурс вважається таким, що не відбувся через недостатню кількість конкурсних пропозицій. Важливо, щоб подібних ситуацій не було у Чернівцях. Адже напрацювати положення та отримати фінансування під його реалізацію – це лише половина пройденого шляху”, – прокоментувала радниця Чернівецького міського голови Тетяна Шепелько.

На консультації також погодилися, що оскільки метою конкурсу має бути підтримка ідей громадських організацій для розвитку міста Чернівці, то учасниками можуть бути громадські та інші організації, які мають статус неприбутковості та діяльність яких поширюється на територію міста, за винятком релігійних організацій, політичних партій та бюджетних установ.
Також погодились, що проекти мають враховувати програми соціально-економічного та культурного розвитку, які зараз функціонують в місті. Як вважає Андрій Кучуран, радник з питань комунікацій Чернівецького ЦРМС, доречними будуть рекомендації департаментів та управлінь міської ради щодо тематики соціально-культурних проектів за різними напрямками:
“Структурні підрозділи ради мають подавати до міського голови чи виконавчого комітету свої пропозиції щодо визначення пріоритетів у сферах, що належать до їх компетенції”.
У результаті обговорення учасники визнали, що розуміння потреби розвитку громадянського суспільства та його організацій в місті Чернівці є важливим. Муніципальне фінансування проектів сприятиме просуванню місцевих політик та покращенню благополуччя чернівчан. Але для того, щоб цей інструмент запрацював, потрібно встановити чіткі правила: порядок підготовки, оголошення та проведення конкурсу. Тому ініціативна група спільно з міською владою розпочне роботу над створенням нового положення про конкурс муніципальних грантів серед неприбуткових організацій, що діють на території міста Чернівці.
Проект реалізується за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку “U-LEAD з Європою”, що спільно фінансується Європейським Союзом та його країнами-членами Данією, Естонією, Німеччиною, Польщею та Швецією. Програма співпрацює з Мінрегіоном у формуванні багаторівневої системи управління, яка є прозорою, підзвітною та реагує на потреби громадян.
Якщо вам сподобалась ця публікація, то можете підтримати нас
Підтримати